Jakie tajemnice skrywa „Dom na skraju lasu”? Najnowsza powieść Natalii Bieniek

BarbaraDorosz BarbaraDorosz
07.07.2022

Michalina Starska, Christine Langer, Dorota Wiśniewska – trzy niezwykłe kobiety, które los połączył zagadkową historią z przeszłości. Co złego stało się w willi pod lasem i komu zależało na zatarciu śladów? Odpowiedzi będzie szukać Dorota wspierana przez pewnego majętnego człowieka, któremu szczególnie zależy na poznaniu prawdy sprzed lat.

 Jakie tajemnice skrywa „Dom na skraju lasu”? Najnowsza powieść Natalii Bieniek Materiały wydawnictwa

„Dom na skraju lasu”, który miał być oazą spokoju i namiastką sielskiego życia, stał się miejscem zamkniętym na lata, pełnym sekretów i duchów przeszłości. Natalia Bieniek zabiera nas do tajemniczej okolicy pod lasem, by pokazać, jak potężną i niszczącą siłą jest gniew, jednocześnie zostawiając czytelnikowi miejsce na refleksję na temat spirali nienawiści i sprawiedliwości dziejowej.

Ślady przeszłości

Natalia Bieniek w charakterystycznym dla siebie stylu zastosowała zabieg prowadzenia dwutorowej narracji, co w połączeniu z ciekawym pomysłem na powieść zaowocowało niezwykle intrygującą historią splatającą życie współczesnych postaci książki z losami bohaterów sprzed lat. Akcja toczy się równolegle na dwóch poziomach – w teraźniejszości i w czasach powojennej Polski, a dokładniej mówiąc: sięga początków komunizmu. Ponownie wracamy do Łodzi, rodzinnego miasta autorki, do którego – jak przyznaje w wywiadach – czuje ogromny sentyment. Daje temu wyraz w niezwykle realistycznych opisach miasta, jego topografii i architektonice, jednocześnie pokazując, że ślady przeszłości można odnaleźć tu na każdym kroku. Warto pamiętać, że Łódź przetrwała wojenne czasy niemal bez żadnych zniszczeń. Autorka pozwala czytelnikowi spojrzeć na Łódź z perspektywy miasta kontrastów. Z jednej strony mamy bowiem skrajną biedę mieszkańców przedwojennych willi, z drugiej zaś odnowione eleganckie hotele i odradzające się centrum z nowoczesnymi osiedlami. W tej autentycznej scenerii spotykamy Dorotę Wiśniewską, bohaterkę poprzedniej powieści Natalii Bieniek „Dom sekretów”.

Tym razem dziewczyna otrzymuje niezwykle ciekawe, choć tajemnicze zlecenie na napisanie książki. Publikacja ma być swego rodzaju monografią poświęconą przedwojennym willom z okolic podłódzkiego Helenówka. Sponsorem całego przedsięwzięcia jest majętny szwajcarski biznesmen polskiego pochodzenia. Jednak pod pozorem pisania pracy naukowej kryje się coś znacznie większego. Max Langer oczekuje od Doroty przeprowadzenia dochodzenia w pewnej delikatnej sprawie sprzed lat, która doprowadziła jego żonę na skraj rozpaczy. Christine Langer dopadły demony przeszłości, kobieta stopniowo popadła w depresję. Langer nie wie, co przytrafiło się jego żonie. Za sprawą wynajętego detektywa otrzymał kilka informacji i poszlak, które zaprowadziły go do Łodzi. Mężczyzna pragnie poznać szerszy kontekst wydarzeń, by rozwiązać rodzinną zagadkę, zrozumieć zachowanie żony i spróbować jej pomóc. Przekazuje Dorocie teczkę z zebranymi dotąd materiałami. Bohaterka z zapałem przystępuje do pracy, nie podejrzewając, że już wkrótce także jej życie zostanie naznaczone tajemniczą historią z przeszłości.

Duchy przeszłości rujnowały życie im obojgu. Musiał je poznać i oswoić. Dlatego wrócił w miejsce, z którym jego żonę łączyły szczególne więzi. (…) W jej życiu wydarzyło się coś, o czym nie potrafiła i nie chciała mówić. I to było związane z Łodzią, z pewnym domem na przedmieściach, z pewną kobietą, która dawno temu tam mieszkała, i z wydarzeniami sprzed lat. Langer czuł podskórnie, że tylko gdy pozna prawdę, będzie mógł pomóc ukochanej wyjść z depresji, która rujnowała jej życie.

Natalia Bieniek, „Dom na skraju lasu”

W świetle propagandy

Cofamy się w czasie do lat komunistycznej Polski. Kraj zniszczony wojną próbuje odrodzić się ze zgliszczy wojennych. Na tym tle Natalia Bieniek umieszcza bohaterów historii sprzed lat, którą próbują rozpracować Max Langer i Dorota. Poznajemy Michalinę Starską i majora Gołąbka, kochanków, których połączyła praca na rzecz odbudowy złamanego kraju. Mimo fizycznej bliskości każde z nich skrywa jednak pewne tajemnice, które mogłyby zagrozić ich bezpieczeństwu. Czasy są ciężkie, aparat władzy nie znosi sprzeciwu i nie ma litości nawet dla swoich ludzi. Michalina na co dzień jest gorliwą pracownicą wydziału propagandy, a do jej zadań należy szeroko rozumiana edukacja społeczeństwa w kwestii demokracji ludowej. Starska miała wielki talent, by umiejętnie ujmować w słowa zapał, radość i entuzjazm. Kobieta święcie wierzyła w głoszone przez siebie idee i zarażała nimi tych, którzy byli świadkami jej płomiennych przemówień.

W czasach Michaliny chodziło o to, by wdrożyć w umysły właściwe treści, zaszczepić wymagany sposób myślenia i sprawić, by ludzie robili to, czego się od nich oczekuje, czyli wspierali system. Pozbyli się własnego zdania, nie protestowali i ślepo podążali za jedyną słuszną ideą.

Natalia Bieniek, „Dom na skraju lasu”

Jednak życie pełne jest niespodzianek i zagadkowych zwrotów akcji – co doskonale oddaje autorka, kreśląc losy powojennych bohaterów. Na skutek pewnych wydarzeń Gołąbek i Michalina przenoszą się tymczasowo do domu pod lasem, w którym oboje pragną zaznać potrzebnego im spokoju i nabrać dystansu do życia i spraw, które toczą się w mieście. Jeszcze nie wiedzą, że właśnie tutaj rozegra się największy dramat ich życia. Czy nasi bohaterowie będą gotowi ponieść konsekwencje swoich decyzji?

Zobacz, jaki piękny jest świat. Żyjemy. Tu i teraz. Widzisz to? Nasz stary wymęczony świat nadal jest piękny! Wyjedziemy. Na wieś. Do domu mojego przyjaciela – rozmarzyła się.

– To dobry człowiek. Zamieszkamy tam w spokoju i ciszy. Będziemy podziwiać naturę, siedzieć w ogrodzie, pić lemoniadę pod gruszą….

Natalia Bieniek, „Dom na skraju lasu”

Powieść Natalii Bieniek to coś więcej niż tylko udane połączenie fabularnej fikcji z historycznym tłem i prawdziwymi wydarzeniami politycznymi. To również przesłanie zawierające jakże ważną lekcję wyciągania wniosków płynących z nauki historii. Autorka jest bowiem przekonana, że jeśli zrozumiemy przeszłość, uda nam się uniknąć popełniania błędów w teraźniejszości. Właśnie z tego powodu Natalia Bieniek chce opowiadać o przeszłości i – co trzeba przyznać – z każdą kolejną powieścią wychodzi jej to coraz lepiej.

Natalia Bieniek urodziła się i wychowała w Łodzi. Z wykształcenia anglistka, obecnie pracuje jako copywriter. Debiutowała w 2002 na łamach „Esensji” opowiadaniem „Diabeł Morski”, które ukazało się również w języku angielskim oraz hiszpańskim. Autorka powieści obyczajowych „Uśpione marzenia” i „Dom sekretów”. Mieszka z mężem i córką w Warszawie. Jej ulubieni pisarze to Camilla Läckberg, Carlos Ruiz Zafón, Edgar Allan Poe i Katarzyna Puzyńska.

Przeczytaj fragment powieści „Dom na skraju lasu”

Dom na skraju lasu

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Książka „Dom na skraju lasu” jest już dostępna w sprzedaży

Artykuł sponsorowany


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Agnieszka Żelazna 08.07.2022 11:46
Czytelniczka

Lubię takie powieści i chętnie przeczytam.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
BarbaraDorosz 07.07.2022 12:00
Redaktorka

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post