Harry Potter znany i nieznany, czyli 20 lat magii w Polsce

LubimyCzytać
25.06.2020

Dwudziesta rocznica pierwszego wydania mało wówczas znanej w świecie książki „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” w Polsce to okazja do wspomnień i podsumowań. Pierwszy, skromny, bo 5-tysięczny nakład – nie wzbudził w czytelnikach i samym wydawcy zbyt wiele emocji, choć z pewnością Robert Gamble od początku wiązał z tym tytułem duże nadzieje.

Harry Potter znany i nieznany, czyli 20 lat magii w Polsce

Z biegiem lat najpopularniejsza seria wszech czasów cieszyła się coraz większą sympatią czytelników, a każda premiera wiązała się z ogromnymi oczekiwaniami i entuzjazmem.

Z czasów premiery „Kamienia Filozoficznego” nie pozostały żadne archiwalne materiały, choć w wydawnictwie pilnie strzeżony jest ostatni egzemplarz z pierwszego wydania. Możecie zobaczyć go tutaj wraz z przyklejonymi karteczkami zawierającymi uwagi redaktora:

Harry Potter i Międzynarodowa Sława

Fenomen księgarski serii zaskoczył i czytelników, i księgarzy, i samych wydawców. Seria sprzedała się na świecie łącznie w ponad 500 milionach egzemplarzy. Wydawcy „Harry’ego Pottera” z różnych krajów przy okazji corocznych międzynarodowych targów książki we Frankfurcie dzielili się swoimi obserwacjami i doświadczeniami. Owocem tych znajomości jest zgromadzona w wydawnictwie Media Rodzina pokaźna kolekcja edycji poszczególnych części serii z różnych zakątków naszego globu. Przygotowaliśmy dla Was galerię wydań „Kamienia Filozoficznego” z innych krajów:

Harry Potter i Niebotyczne Liczby

Największe emocje budzą wszakże liczby! Poza – co zrozumiałe - „Biblią”, oraz „Cytatami Przewodniczącego Mao”, seria „Harry Potter” okazuje się niekwestionowanym i bezkonkurencyjnym światowym bestsellerem i serią książek wszech czasów. Pokusiliśmy się o małe podsumowanie na naszym rodzimym rynku. Jego wyniki zaskoczyły nawet nas!


Harry Potter i Rozterki Tłumacza

Andrzej Polkowski, znakomity i nieodżałowany tłumacz, był autorem przekładu nie tylko całej serii „Harry Potter”, ale i „Opowieści z Narnii”. Pan Polkowski chętnie dzielił się sekretami ze swojego warsztatu. Przypominamy konkurs, który zorganizował dla czytelników podczas pracy nad przekładem szóstego tomu:

Harry Potter i Polscy Humaniści

Seria J.K. Rowling przez lata budziła skrajne emocje – poprzez uwielbienie czytelników, wątpliwości nauczycieli, potępienie środowisk katolickich, po lekceważenie literackich autorytetów. Udało nam się dotrzeć do epitetów sformułowanych przez polskich humanistów. Pomimo mało pochlebnych opinii z zaciekawieniem cofamy się do roku 2007 i takich oto określeń!

Harry Potter i Sekrety Drukarni

Zainteresowanie rosnące wokół premier kolejnych tomów było tak olbrzymie, że kiedy zaprosiliśmy dziennikarzy na start druku do Poznańskich Zakładów Graficznych, zjawiły się prawdziwe tłumy, które pod groźbą klątwy dementorów (by nie zdradzić nikomu nic z ukradkiem przeczytanych treści), obserwowały pracę drukarskich maszyn. Nad wydarzeniem czuwał dyrektor drukarni, Aleksander Pikosz, oraz armia ochroniarzy, kontrolujących każdego z wychodzących, czy nikt nie wyniósł choćby pół arkusza! Obejrzyjcie kilka zdjęć z druku tomów „Harry Potter i Książę Półkrwi” oraz „Harry Potter i Insygnia Śmierci”.

Harry Potter i Wielka Miłość

Nikt nie wątpi w to, że książki łączą. Z wielką przyjemnością przedstawiamy Wam jeszcze jedną ciekawostkę związaną z Harrym Potterem. Dotyczy ona dwójki popularnych blogerów książkowych ze Strefy Czytacza, Natalii i Daniela Muniowskich. Poznajcie historię ich znajomości!

Harry Potter 20 lat później

Wspominając przeszłość, nie wypada nie wspomnieć o przyszłości.
Z okazji jubileuszu 20-lecia serii „Harry Potter” wydawnictwo Media Rodzina przygotowało edycję specjalną pierwszego tomu, „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” w barwach czterech hogwarckich domów. Te innowacyjne edytorsko wydania z barwionymi brzegami stron mają szansę zyskać miano kultowej kolekcji!

O tym, jak Harry Potter pojawił się w Polsce, przeczytacie tutaj.

Artykuł sponsorowany

[kk]

Reklama

komentarze [11]

Sortuj:
2651
4
25.06.2020 10:39

Zapraszamy do dyskusji.


880
123
25.06.2020 14:32

Mogli by dodrukować pierwsze wydania:) Moje są w różnych stanach od czytania a największy sentyment mam właśnie do nich:)


344
75
25.06.2020 15:30

Moja taka poważna czytelnicza przygoda rozpoczęła się właśnie od tej cudownej serii :)


288
279
25.06.2020 15:46

książka za którą stałam o północy w ksiegarniach


180
101
25.06.2020 16:12

Moja ukochana seria. Może to zabrzmi banalnie, ale Harry jest moim najwierniejszym przyjacielem. Na dobre i na złe.
PS. Ale te niektóre zagraniczne okładki są brzydkie. Na przykład z Finlandii. Spójrzcie na ich Hermionę.... Okropna!!!


1621
672
25.06.2020 17:31

Dla mnie najlepsze moje pierwsze wydania, wystane w kolejce w księgarni stacjonarnej. Chociaż te nowe kuszą pięknymi okładkami, barwionymi kartkami, ilustracjami i innymi cudami, tamtych nie oddałabym za nic.


3940
3700
25.06.2020 18:12

Harrego czytałem jako 20 paro latek.Czasem myślałem,co by było.Gdyby miał taką różdżkę.


73
48
26.06.2020 16:44

Wtręt o "Strefie Czytacza" mnie zdenerwował, może dlatego, że moim zdaniem prezentują się oni wkurzająco.


279
118
27.06.2020 01:12

Szokująco brzydka jest okładka norweska, a najładniejsze chyba belgijska i holanderska (niewielkie różnice w czcionce i wyglądzie znicza).
Fantastyczna seria, a przyjemności z lektury nie przeszkadzał fakt, że czytałam to będąc studentką, a potem pracując. Równocześnie, jak się okazało, z innymi ludźmi z pracy :D


455
31
27.06.2020 16:18

Oj, marzy mi się dodruk naszego pierwszego polskiego wydania!


zgłoś błąd