rozwiń zwiń

„Good Economics. Nowe Rozwiązania globalnych problemów ”. Podziel się recenzją książki!

LubimyCzytać LubimyCzytać
20.04.2022

Świat, jaki znamy, na naszych oczach gwałtownie się zmienia. Masowe migracje powodowane wojną i biedą. Rosnące ceny podstawowych produktów. Katastrofy ekologiczne. Rewolucja technologiczna. Jak sobie z nimi radzić? Gdzie szukać perspektywy, która pomoże uporządkować poplątany obraz? W ekonomii?

„Good Economics. Nowe Rozwiązania globalnych problemów ”. Podziel się recenzją książki!

Gdy w Wielkiej Brytanii i USA zapytano ludzi, której grupie zawodowej ufają najmniej, ekonomiści uplasowali w czołówce niechlubnego wyścigu. Tylko politycy wypadli gorzej. Być może dlatego, że ekonomia rodem z Wall Street już dawno przestała służyć ludziom – to oni mieli służyć ekonomii.

Ta książka ma szansę wreszcie to zmienić. Abhijit Banerjee i Esther Duflo, laureaci ekonomicznego Nobla, przywracają należne miejsce prawdziwym ludzkim potrzebom, a podszyte ideologią fake newsy zastępują rzetelnymi dowodami. Czy niekontrolowany rozwój technologiczny to szansa czy zagrożenie? Co z oddziaływaniem gospodarki na katastrofę klimatyczną? Jak naprawdę napływ imigrantów odbija się na lokalnych pracownikach? Good Economics ustawia te dyskusje w nowym świetle i jednocześnie przywraca wiarę w misję i znaczenie ekonomii.

Autorzy „Good Economics" wskazują drogę wyjścia z coraz bardziej radykalnej, a zarazem destrukcyjnej i jałowej polaryzacji, w jakiej pogrążają się dziś zachodnie społeczeństwa. Przekonują, że lekarstwem na wielopoziomowy kryzys – demokracji, zaufania, instytucji – powinny być przede wszystkim racjonalna analiza oraz poszukiwanie opartych na faktach i wynikach badań rozwiązań, nie zaś dogmatycznie traktowane ideologie i polityki tożsamościowe. Bardzo potrzebna, a do tego świetnie napisana książka.

Tomasz Stawiszyński, filozof i eseista

Abhijit V. Banerjee jest profesorem ekonomii w Massachusetts Institute od Technology oraz współzałożycielem i jednym z dyrektorów Abdul Latif Jameel Poverty Action Lab (J-PAL). W 2011 roku magazyn „Foreign Policy” zaliczył go do grona stu najwybitniejszych myślicieli świata. Był członkiem powołanego przez sekretarza generalnego ONZ Panelu Osób Wybitnych, opracowującego agendę rozwoju na okres po 2015 roku. W 2019 roku, już po ukazaniu się oryginalnego wydania niniejszej książki, został laureatem Nagrody Nobla z ekonomii (razem z Esther Duflo i Michaelem Kremerem) za eksperymentalne podejście do łagodzenia ubóstwa. Jest też laureatem wielu innych nagród, w tym pierwszej edycji Infosys Prize. Jego pierwsza książka, napisana wspólnie z Esther Duflo Poor Economics, została uhonorowana nagrodą Business Book of the Year, ufundowaną przez dziennik „Financial Times” i bank Goldman Sachs i przetłumaczona na 17 języków. Mieszka w Cambridge w stanie Massachusetts.

Esther Duflo bada zagadnienia ubóstwa i ekonomii rozwojowej jako profesorka na Wydziale Ekonomii Massachusetts Institute of Technology; jest też współzałożycielką i dyrektorką Abdul Latif Jameel Poverty Action Lab (J-PAL). Jest laureatką licznych nagród, w tym Nagrody Nobla z ekonomii (razem z Abhijitem Banerjee i Michaelem Kremerem), Medalu Johna Batesa Clarka dla najlepszego amerykańskiego ekonomisty poniżej czterdziestki oraz Stypendium MacArthura. W 2011 roku magazyn „Time” zaliczył ją do grona stu najbardziej wpływowych osób. Mieszka w Cambridge w stanie Massachusetts.

W miarę jak zanika nasza zdolność słuchania siebie nawzajem, demokracja traci na znaczeniu i zaczyna przypominać plebiscyt różnych plemion, z których każde kieruje się w głosowaniu bardziej lojalnością klanową niż rozsądnym wyważeniem priorytetów. Największa koalicja plemion wygrywa, nawet jeśli jej kandydat jest znanym pedofilem albo kimś jeszcze gorszym. Zwycięzca nie musi przysparzać korzyści ekonomicznych czy społecznych nawet swoim zwolennikom, o ile ci będą się wystarczająco obawiać możliwości przejęcia władzy przez drugą stronę; wiedząc o tym, kandydat zrobi wszystko, by podsycić te obawy. W najgorszym wypadku zwycięzca może wykorzystać zdobytą w ten sposób władzę do przejęcia kontroli nad mediami, aby uciszyć wszystkie odmienne poglądy i wyeliminować konkurencję, której trzeba by się bać. Premierowi Orbánowi udało się to na Węgrzech, a wiele innych państw nie pozostaje w tyle.

Abhijit V. Banerjee, Esther Duflo, „Good Economics”

Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w akcji recenzenckiej?

Do 27 kwietnia prześlij mailem link do dowolnej recenzji, którą umieściłaś/umieściłeś w serwisie lubimyczytać.pl na adres promocja@prart-media.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Good Economics”. Prosimy również o przekazanie adresu wysyłki oraz numeru telefonu.

Spośród nadesłanych zgłoszeń wybierzemy trzydzieści osób, które otrzymają przedpremierowe egzemplarze książki. 

Będzie nam miło, jeśli swoimi opiniami o książce podzielicie się w serwisie lubimyczytać.pl.

Rozwój robotyki i sztucznej inteligencji jest źródłem głębokiego lęku przed tym, co może się stać z naszym społeczeństwem, jeśli tylko nieliczni będą mieli interesującą pracę, a pozostali będą jej całkiem pozbawieni albo zostaną dla nich wyłącznie najgorsze zajęcia, nierówności zaś wzrosną niebotycznie. Taka wizja przeraża tym bardziej, że do jej urzeczywistnienia mogą doprowadzić siły, które w dużym stopniu są poza naszą kontrolą. Dzisiejsi magnaci świata nowoczesnych technologii rozpaczliwie starają się znaleźć rozwiązanie problemów, których mogą nam przysporzyć ich wynalazki.

Abhijit V. Banerjee, Esther Duflo, „Good Economics”

Przeczytaj fragment książki:

Good Economics

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Książka „Good Economics” jest już dostępna w sprzedaży.

Artykuł sponsorowany.


komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
mysilicielka 21.04.2022 13:54
Czytelniczka

Przeczytałam darmowy fragment, brzmi ciekawie. Już wysyłam zgłoszenie  😋

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 20.04.2022 20:46
Czytelnik

W moim życiu,też zmiany.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
20.04.2022 20:53
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 20.04.2022 16:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post