Frankfurter Buchmesse - największe w Europie targi książki tym razem online

LubimyCzytać LubimyCzytać
14.10.2020

W tym roku Frankfurter Buchmesse, czyli największe targi książki w Europie odbędą się w całości online. Jest to największa branżowa impreza w Europie. Swój udział potwierdziło 4400 wystawców z 103 krajów. Wydarzenie potrwa od 14 do 18 października 2020 roku.

Frankfurter Buchmesse - największe w Europie targi książki tym razem online

4400 wystawców z 103 krajów

Wśród zaproszonych na imprezę znaleźli się wydawcy z całego świata. Najwięcej, bo aż 850 przedstawicieli będą miały kraje niemieckojęzyczne. Spośród polskich wystawców swój udział zapowiedzieli m.in.: Bosz, Legimi, LCL, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Agencja Graal, Nova Books Agency, OZGraf. Na targach swoje usługi będą prezentować nie tylko popularni wydawcy książek, ale też selfpublisherzy, księgarze, agenci literaccy i usługodawcy związani z branżą księgarską.

„Chcemy promować wymianę doświadczeń, umożliwiać kontakty, dzielić się chwilami sukcesu i rozpoznawać trendy. Wraz z niemieckimi i międzynarodowymi partnerami medialnymi i wydawcami rozszerzyliśmy Targi Książki we Frankfurcie o element cyfrowy, do którego można uzyskać dostęp z dowolnego miejsca na świecie” – powiedział Juergen Boos, dyrektor frankfurckich targów.

Na miłośników literackich doznań czeka mnóstwo atrakcji, podzielonych na bloki tematyczne, wśród których znajdują się m.in. sztuka i fotografia, fantastyka, podróże i styl życia, literatura młodzieżowa, komiks, rozrywka, literatura faktu czy osobny blok przeznaczony dla dzieci. W ramach każdego z nich przewidziano spotkania z pisarzami, wydawcami, ilustratorami książek, warsztaty, wystawy, prelekcje, premiery nowości i wiele innych. Zaplanowany również osobny blok poświęcony ekologii i temu, jak książki mogą się przyczyniać do ratowania świata. Nawet targowy cosplay skierowany głównie do fanów mangi zostanie w tym roku przeniesiony do sieci, ale organizatorzy zadbają o to, by był nie mniej udany od tego tradycyjnego.

Spotkania dla ekspertów z branży

Przewidziano również spotkania eksperckie skierowane do pracowników branży (część z nich rozpoczęła się jeszcze przed targami): „Curated Networking” (12-16 października) to okazja do poznania osób z branży, wymiany wiedzy i doświadczeń, „Frankfurt Conference” (12-15 października) w ramach którego eksperci opowiedzą o trendach i perspektywach branży oraz „Market Insights” (05-15 października), gdzie wydawcy będą mogli zapoznać się ze zmianami, jakie wymusiła pandemia na rynkach wydawniczych całego świata i poznać nowe pomysły na poprawę sytuacji.

Pierwszego dnia targów odbędą się spotkania z przedstawicielami Wydawnictwa Uniwersytetu Princeton, którzy zaprezentują ostatnie nowości z katalogu i opowiedzą o planach na przyszłość. Eksperci z branży IT opowiedzą o tym, jak opowieści zmieniają się pod wpływem nowych technologii, a nawet mogą być wymyślane przez sztuczną inteligencję, a także zaprezentowane zostaną idee pięciu wyróżnionych startupów, które mogą wpłynąć na nasz sposób obcowania z tekstem.

W czwartek swoją literaturę będzie prezentować Hiszpania, kraj wybrany honorowym gościem frankfurckich targów w roku 2022. Hiszpański rynek jest czwarty w Europie i dziewiąty na świecie, jeśli chodzi o liczbę sprzedawanych książek, z których 20% to tłumaczenia z innych języków. W czasie spotkania będzie można poznać sposoby na promowanie literatury w Hiszpanii i dowiedzieć się, jakie dotacje i granty można uzyskać na wydanie książek na tamtejszym rynku. Ponadto na ten dzień zaplanowano spotkanie z wydawcą z Liberalnego Wydawnictwa Wietnamskiego, francuskiego Gallimard oraz rozmowę na temat kwestii przychodów pochodzących ze sprzedaży praw autorskich.

W piątek artyści z Singapuru, Filipin i Indonezji opowiedzą o inspiracjach czerpanych z czasu pandemii. Następnie odbędzie się dyskusja poświęcona czytelnictwu dzieci i temu, czy może ono wspomóc rozwiązywanie ważnych problemów współczesnego świata. Na popołudnie przewidziano konferencję, w czasie której omówione zostaną najnowsze zmiany i trendy w bibliotekach oraz wydawnictwach naukowych i akademickich. Na zakończenie dnia odbędzie się spotkanie z Mają Lunde, której „Historia pszczół” okazała się bestsellerem w całej Europie - autorka opowie m.in. o filmowych adaptacjach swoich książek.

To oczywiście tylko część wydarzeń, spośród wielu, które przygotowane zostały przez organizatorów. Udział w tegorocznej edycji targów jest całkowicie darmowy. Na poszczególne wydarzenia można się rejestrować na stronie internetowej wydarzenia buchmesse.de/en. Tam znajduje się także szczegółowy harmonogram wydarzeń wraz z informacjami o tym, w jaki sposób można obejrzeć wszystkie atrakcje. Aby wziąć udział w internetowych wydarzeniach na żywo, wystarczy założyć konto „My Book Fair” w tym miejscu. Transmisje uczestnicy będą mogli śledzić przez platformę Zoom, a pytania zadawać za pomocą narzędzia Slido.

Nagroda dla najlepszych filmowych adaptacji

Na targach wręczone zostaną nagrody dla najlepszych filmowych adaptacji książek, które przyznawane są w czterech kategoriach. Za najlepszą film na podstawie książki uznano „Może pora z tym skończyć” Charliego Kaufmana na podstawie powieści Iana Reida. Najlepszym serialem wybrano „Unorthodox” Marii Schrader na podstawie książki Deborah Feldman. W kategorii przeznaczonej dla dzieci i młodzieży wyróżniono Charlotte Link i jej „Als Hitler das rosa Kaninchen stahl” („When Hitler Stole Pink Rabbit”) - autorka przeniosła na ekran autobiograficzną opowieść napisaną przez Judith Kerr. Specjalna nagroda powędrowała do twórców „Antigone”, luźnej adaptacji antycznego dramatu Sofoklesa. Film wcześniej został nagrodzony na festiwalu filmowym w Toronto. Dodatkowe nagrody za wybitne osiągnięcia wręczone zostaną także Williamowi Defoe oraz Anne Imhof.

[jj]


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 13.10.2020 15:44
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post