forum Oficjalne Konkursy

[Zakończony] Nikomu ani słowa – wygraj książkę "300 lat milczenia".

LubimyCzytać
utworzył 02.03.2017 o 10:53

John Dougill, niczym detektyw docierał do potomków ukrywających na japońskich wyspach chrześcijan. Ludzi, którzy ze strachu przed prześladowaniami musieli ukrywać swoją wiarę. Wszystko zaczęło się w roku 1543, gdy u japońskich brzegów przypadkowo, bo zbaczając z kursu, zacumowała dżonka z dwoma portugalskimi jezuitami na pokładzie. Podróżni pokazali zachwyconym Japończykom muszkiet. Sześć lat później – Biblię.


Milczenie jest złotem. To ono chroniło japońskich chrześcijan przed śmiercią w książce Shūsaku Endō. Ale przemilczane sprawy prowadzą często do poważnych konfliktów i nieporozumień. Jak sądzicie, czy utrzymywanie tajemnic w ogólnym rozrachunku przynosi więcej dobrego, czy złego?


Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.



Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.


300 lat milczenia: W poszukiwaniu ukrytych japońskich chrześcijan - Jacek Skowroński
300 lat milczenia: W poszukiwaniu ukrytych japońskich chrześcijan

Autor : John Dougill

John Dougill, niczym detektyw docierał do potomków ukrywających na japońskich wyspach chrześcijan. Ludzi, którzy przez stulecia musieli ukrywać swoją wiarę, której otwarte wyznawanie groziło prześladowaniami, torturami i śmiercią. Wszystko zaczęło się w roku 1543, gdy u japońskich brzegów przypadkowo, bo zbaczając z kursu, zacumowała dżonka z dwoma portugalskimi jezuitami na pokładzie. Pierwsi Europejczycy byli nie mniej zaskoczeni mieszkańcami i ich obyczajami, co tubylcy. Podróżni pokazali zachwyconym Japończykom muszkiet. Sześć lat później – Biblię. Jak zmieniła się przyniesiona z Europy wiara w Jezusa w zderzeniu z japońską mentalnością i kulturą? Dlaczego stała się przedmiotem nienawiści japońskich władców a jej wyznawcy byli masowo skazywani na śmierć? Autor wplata w barwną opowieść filmy Kurosawy, wizytę Jana Pawła II w Nagasaki znaną z serialu powieść „Szogun” i syndrom „Madame Butterfly” i historię Shusaku Endo, jego „Milczenia” i spotkania pisarza z Martinem Scorsese, przez trzydzieści lat myślącym o ekranizacji, którą właśnie zrealizował. "To jedna z najważniejszych książek o Japonii, jaka powstała w ostatnich latach." Chris Rowthorn, autor przewodników Lonely Planet Japan i Lonely Planet Kyoto

Regulamin
  • Konkurs trwa od 2 marca do 9 marca włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i wydawnictwo Agora.
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [65]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
więcej
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 10.03.2017 07:51
Administrator

Konkurs został zakończony. Za wszystkie odpowiedzi dziękujemy!

Wybraliśmy zwycięskie prace:

Haczlo
mojekotki
Cichousty
mangi17
lena

Serdecznie gratulujemy! Z laureatami skontaktujemy się bezpośrednio.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Nadis  - awatar
Nadis 10.03.2017 00:06
Czytelniczka

Problem polega na tym że ludzie nie chcą znać prawdy. Większość woli kurczowo trzymać się szablonów na których się wychowała i do których się przyzwyczaiła. Spotyka na swojej drodze osobę, sytuację, coś nowego i od razu przycina to i na siłę wciska do swoich starych dobrych foremek. Musi pasować, musi się zmieścić. Kiedyś byłam bardzo szczera. Starałam się zawsze mówić...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
thesecondworld  - awatar
thesecondworld 09.03.2017 22:45
Czytelnik

Tajemnice są nieodłączną częścią ludzkiego życia i każdy z nas ma jakąś swoją, chociaż małą tajemnicę.

Jeśli jednak trzymamy ich w sobie zbyt wiele, zaczynają one nad nami dominować. Niewypowiedziane słowa mnożą się w głowie i pogarszają już niekorzystną sytuację.

Nie trzeba dzielić się z światem każdą sekundą naszego życia, ale w sprawach ważnych sekrety przynoszą o...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
lena  - awatar
lena 09.03.2017 20:39
Czytelniczka

Dla mnie tajemnica to coś osobistego. Jeśli w moim poczuciu jest dla mnie dobra i przy tym nie rani innych to nie ma w tym nic złego, że nie zdradzę jej innym. Np. znam szczęśliwe numery lotka, zachowam je dla siebie i jednocześnie nie ranię przy tym innych. Jeśli wiem kto jest mordercą, a jest to mi bliska osoba to i tak wyjawienie sprawcy nie odda życia denatowi....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
karolina27  - awatar
karolina27 09.03.2017 20:13
Czytelnik

Tajemnice niosą ze sobą ogromny ładunek emocji. To coś, o czym nie wiedzą inni. Uważam, że ukrywanie tajemnic w perspektywie czasu jest niezdrowe dla człowieka i przynosi więcej szkody niż pożytku. W osobie następuje walka pełna sprzeczności, czy wyjawić tę tajemnicę czy też nie. Długo ukrywana tajemnica może rzucać cień nie tylko na nasze całe życie, ale zmienia też nasz...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
beatah  - awatar
beatah 09.03.2017 18:45
Czytelnik

Wszystko zależy od sytuacji. Zawsze. Życie nie jest czarno-białe i nie da się jednoznacznie określić, czy z utrzymywania tajemnic jest więcej szkody czy pożytku. Dla mnie najbardziej liczą się intencje, to czy ktoś milcząc kieruje się dobrem innych, czy zawiścią i chęcią odniesienia własnych korzyści.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
bearta  - awatar
bearta 09.03.2017 14:18
Czytelnik

Choć stara prawda mówi, że milczenie jest złotem, nie wszystko można przeliczyć na wartość kruszca. Ba, nie wszystko da się zmierzyć jedną miarą. Czasem warto ugryźć się w język, by nie wydać pochopnie osądu lub nie zranić kogoś kolejną uszczypliwością. Dobrze przemilczeć szczegóły, które mogą być zgubne, gdy zostaną wyjawione. Słowa niepoparte faktami w wielu przypadkach...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
iwona  - awatar
iwona 09.03.2017 13:23
Czytelnik

Zachowuję powierzone tajemnice tylko wtedy gdy jestem przekonana co do tego iż mogły by zaszkodzić innym. Bronię ich, noszę w sobie i nie pozwalam by ujrzały światło dzienne. Tajemnice mogą uczynić mnóstwo złego wówczas gdy są źle przechowywane. Skoro już powstały, nich sobą pozostaną.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
ogarbejbe  - awatar
ogarbejbe 09.03.2017 09:25
Czytelniczka

Są tajemnice, które należy zabrać do grobu. Czy jesteś uprawniony do zniszczenia komuś życia np informując dziecko, że jest adopotowane (oczywiście jeśli nie jesteś rodzicem). Nie do Ciebie należy ta decyzja. Jeśli jednak wiesz o tym, że ktoś kogoś krzywdzi: mów, nawet jeśli ma to zniszczyć czyjeś życie.

Jednak tajemnice, w codziennym życiu niszczą. Po prostu...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
issi  - awatar
issi 09.03.2017 04:08
Czytelniczka

Czy może kogoś zranić? Czy niedzielenie się nią będzie bezpieczniejsze? Czasem odnoszę wrażenie, że życie sobie gra... i nie chce zdradzić co czeka za rogiem. Gra sobie właśnie w takie tajemnice. Można latami układać w głowie scenariusze: gdybym wiedziała, nie zgodziłabym się, nie byłoby mnie tutaj. A może nie znam siebie na tyle i byłabym mimo to? Cóż za zaskakująca puenta...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej