Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać227Artykuły
Finał bestsellerowej francuskiej trylogii. Rozmowiamy z Maiwenn AlixRemigiusz Koziński1Artykuły
Bibliotekarze pozywają Arkansas – według nowego prawa mogą zostać ukarani za wypożyczenie książkiAnna Sierant2Artykuły
Hakerzy paraliżują Polskę w serialu „Error“. Poznajcie specjalny projekt AudiotekiLubimyCzytać1
Kajetan Abgarowicz

- Pisze książki: literatura piękna, językoznawstwo, nauka o literaturze
- Urodzony: 07.08.1856
- Zmarły: 27.07.1909
Polski dziennikarz, powieściopisarz i nowelista pochodzenia ormiańskiego, reprezentant gawędy szlacheckiej.
Urodził się w rodzinie ziemiańskiej. Uczył się w szkołach w Stanisławowie i Lwowie. Po przerwaniu studiów w 1875 roku był dzierżawcą majątków ziemskich.
Zadebiutował w prasie jako nowelista w 1889 roku. Był współzałożycielem (1901) i redaktorem naczelnym wychodzącego we Lwowie dziennika „Przedświt”, prowadził w nim także dział literacki. Współpracował też z innymi czasopismami lwowskimi, krakowskimi i warszawskimi. („Słowo Polskie”, „Gazeta Lwowska”, „Czas”, „Nowa Reforma”, „Tygodnik Ilustrowany”).
Jego twórczość mieściła się w nurcie popularnej beletrystyki romansowej i przygodowej. Opowiadania, nowele i powieści koncentrowały się na życiu szlachty podolskiej, ukazywały młodych ziemian prowadzących bujne życie towarzyskie i uczuciowe. Abgarowicz interesował się także życiem Rusinów i przyczynił się do popularności kultury huculskiej w Polsce. Do jego najbardziej znanych utworów należą powieści: „Klub nietoperzy” (dwa tomy, 1892 – pierwsza wydana powieść),„Polubowna ugoda” (1894),zbiór nowel „Z wiejskiego dworu” (1895) oraz zbiory opowiadań i szkiców regionalno-historycznych: „Z carskiej imperii” (1892),„Rusini” (1893),„Widziane i odczute” (1904).
- 8 przeczytało książki autora
- 3 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Dlaczego pan mówisz po rosyjsku? Wszak jesteś pan Rusinem, nosisz nazwisko jednego z wielkich ludzi waszego narodu, może nawet jesteś jego potomkiem lub krewnym.
Dlaczego pan mówisz po rosyjsku? Wszak jesteś pan Rusinem, nosisz nazwisko jednego z wielkich ludzi waszego narodu, może nawet jesteś jego p...
Rozwiń ZwińZapisałem się był na filologiczny wydział, mając zamiar wykształcić się na nauczyciela, w celu szerzenia kiedyś pomiędzy moimi uczniami poczucia odrębności małoruskiej narodowości.
Zapisałem się był na filologiczny wydział, mając zamiar wykształcić się na nauczyciela, w celu szerzenia kiedyś pomiędzy moimi uczniami pocz...
Rozwiń ZwińMyśli najdziwaczniej mi się kłębiły, ale uparcie powracały do pani Malwiny, bo była ona piękną, czarującą nawet może, a przy tem taka jakaś interesująca, taka niepochwytna... Co mogło taką kobietę skłonić do wyjścia za — takiego Bolesława?
Myśli najdziwaczniej mi się kłębiły, ale uparcie powracały do pani Malwiny, bo była ona piękną, czarującą nawet może, a przy tem taka jakaś ...
Rozwiń Zwiń