Najnowsze artykuły
- Artykuły„Psychoza”, „Lśnienie”, „Zagłada domu Usherów”, czyli różne oblicza motywu szaleństwa w literaturzeMarcin Waincetel17
- ArtykułyCzytamy w weekend – Światowy Dzień Zwierząt 2024LubimyCzytać401
- ArtykułyReese Witherspoon i Harlan Coben piszą wspólną powieść. Premiera thrillera już w przyszłym rokuKonrad Wrzesiński36
- Artykuły„Smok Diplodok” już w kinach, czyli komiksowi bohaterowie na wielkich ekranachLubimyCzytać7
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Russell Blackford
Źródło: http://randjblackford.customer.netspace.net.au/russellindex.htm
1
6,8/10
Pisze książki: filozofia, etyka
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.plhttp://randjblackford.customer.netspace.net.au/russellindex.htm
6,8/10średnia ocena książek autora
82 przeczytało książki autora
213 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Dlaczego jesteśmy ateistami
Russell Blackford, Udo Schuklenk
6,8 z 63 ocen
283 czytelników 14 opinii
2011
Najnowsze opinie o książkach autora
Dlaczego jesteśmy ateistami Russell Blackford
6,8
Książka bardzo ciekawa dla osób zainteresowanych tematem, jednak bardzo nierówna pod względem jakości tekstów, a nie zamierzam tutaj krytykować treści, tylko sposób przekazania idei przez niektórych współautorów, czasami ciężko się to po prostu czytało.
Z powodzeniem można by było tę książkę skrócić o sto stron i niewiele by na tym straciła. Żeby ją ukończyć musiałem zrobić długą przerwę w trakcie. Mówiąc długą mam tu na myśli kilka dobrych miesięcy, po czym dopiero byłem w stanie dobrnąć do końca z nową energią.
Dlaczego jesteśmy ateistami Russell Blackford
6,8
Nie ma dowodów na istnienie Boga, nie ma dowodów na jego nieistniene. "Byłbym zachwycony, gdyby Bóg istniał;byłbym zachwycony, gdyby nie istniał. Po prostu chciałbym wiedzieć" Dale McGowan.
Jest tylko wiara lub niewiara.
Takie wnioski można wyciągnąć po przeczytaniu "Dlaczego jesteśmy ateistami?". Na świecie istnieje około 100 religii, czyli około 100 różnych Bogów. Nam najbliższe jest chrześcijaństwo i na nim szczególnie skupiają się eseje. Wśród religi wywodzących się z judaizmu możemy wyróżnić rzymsko-katolicką, protestancką, ewangelizm, a nawet odłamy muzułmańskie. Istotna jest rola religii w danym kraju. O ile u nas kościół nie posiada pełni władzy, to w odległym od nas świecie podchodzi pod fanatyzm. Naukowcy tłumaczą objawienia, opętania i inne mistyczne wydarzenia skłonnościami indywidualnymi mózgu. Istnieje teoria Eksterioryzacji, czyli doznań OOBE, które nie do końca są zbadane, ale można je wywołać stymulacją mózgu. Jest to jednak na ten czas tak znikome, że teizm odrzuca teorię z braku większych dowodów. Istnieje także naturalizm, który w myśl humanizmu (polecam gorąco do zapoznania się z tematem) opiera się na rozumie. Najważniejszą doktryną w myśli humanistycznej jest czynienie życia lepszym dla wszystkich ludzi. Dotyczy czynienia dobra, życia w szczęściu tu i teraz, tworzeniu świata lepszego dla potomnych i odrzuca kategorycznie cierpienie za życia, aby otrzymać nagrodę po śmierci.
________________________________
To nie jest ani łatwy temat, ani łatwa książka. Przedstawione eseje nie są kierowane przeciwko teizmowi. Autorzy przedstawili konkretne powody przejścia na ateizm. Pozycja jest niezwykle ciekawa. Toczy się debata na temat antykoncepcji, homofobii, wojen religijnych, rozwojem człowieka i ograniczeń związanych z wiarą w Boga, uwłaczaniu roli kobiet, eutanazji. Najważniejsze pytanie brzmi więc czy Bóg stworzył świat, czy świat stworzył człowieka?