Popularne wyszukiwania
Polecamy
Joel Greenblatt
4
6,2/10
Pisze książki: biznes, finanse
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,2/10średnia ocena książek autora
50 przeczytało książki autora
101 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Common Sense: The Investor's Guide to Equality, Opportunity, and Growth
Joel Greenblatt
5,0 z 1 ocen
1 czytelnik 0 opinii
2020
The Big Secret for the Small Investor: A New Route to Long-Term Investment Success
Joel Greenblatt
7,0 z 2 ocen
3 czytelników 0 opinii
2011
Mała książeczka, która nadal podbija rynek
Joel Greenblatt
6,5 z 28 ocen
110 czytelników 6 opinii
2011
Najnowsze opinie o książkach autora
Mała książeczka, która nadal podbija rynek Joel Greenblatt
6,5
Najlepsza książka Greenblatta o całkiem oklepanym tytule to "You can be a stock market genius", w której opisuje swoje doświadczenia z sytuacjami specjalnymi. Jeśli ktoś czuje niedosyt po Małej Książeczce- polecam. Jego (Joela) pozycje warto przeczytać choćby z uwagi na fenomenalne wyniki samego inwestora.
Książeczkę podbijającą rynek przeczytałem już jakiś czas temu i nie pamiętam każdego akapitu, dlatego też skupię się na samej Magicznej Formule. W skrócie: jest bardzo dobrą i skuteczną metodą kwantytatywnego inwestowania w wartość. To doskonały wstęp do świata różnych ciekawych wskaźników fundamentalnych.
Daję 8/10, bo powinien ją zrozumieć nawet 15-latek
Z MF mam dwa "duże" problemy:
1) O ile skuteczność MF (zwrot z MF>indeks/rynkowa stopa zwrotu) została potwierdzona wieloma badaniami, o tyle metodologia badania przeprowadzonego przez Greenblatta odbiega trochę od powszechnie przyjętych standardów. Badanie jakiegokolwiek wskaźnika obejmuje z reguły 60% spółek o najwyższej kapitalizacji (płynność). Greenblatt nie wykluczył tych o małej kapitalizacji, gdzie zwroty może i są wyższe, ale w praktyce przy większej ilości kapitału faktyczne wyniki będą odbiegały od tych z modelu.
2) MF wybiera spółki na podstawie dwóch wskaźników: TEV/EBIT i "Greenblattowski" ROC. Wszelkie dostępne testy strategii wskazują, że roczna stopa zwrotu z ostatniego decyla TEV/EBIT jest wyższa, niż z całej Magicznej Formuły. Czyli wskaźnik "jakościowy" tak naprawdę ciągnie wyniki strategii w dół. W przypadku spółek o wyższej kapitalizacji: ostatni decyl ROC oddaje około 10%, a ostatni decyl TEV/EV prawie 16%. Dzieje się tak, ponieważ ROC podlega zjawisku regresji do średniej. Firmy o wysokim zwrocie często są na szczycie cyklu biznesowego. Mogą też działać w ciekawej niszy, jednak wtedy konkurencja bardzo szybko postara się wykorzystać tę nieefektywność. Zyska na tym jedynie konsument, a nie inwestor. Jedynie firmy z trwałą przewagą konkurencyjną (Buffettowski moat) utrzymują wysoki ROIC przez wiele cykli biznesowych. Tylko moatu nie da się wyliczyć z cyferek, tu wymagane jest podejście interdyscyplinarne.
Nie mamy do czynienia ze Świętym Graalem inwestowania kwantytatywnego, jednak pozycję polecam. Jeśli zaś chodzi o skuteczność na polskiej giełdzie, to nie widzę powodów, dla których EBIT/TEV miałby nie sprawdzać się w długim horyzoncie na naszym podwórku (widziałem wyniki testów, które wskazywały na jej skuteczność na GPW, jednak nie przyglądałem się metodologii). Właściwie to wiele akcji z mojego portfela charakteryzuje się bardzo niskim EBIT/TEV. Faworyzuje on firmy o relatywnie niskim poziomie zadłużenia, dużej ilości gotówki, pośrednio również niskiemu c/wk (jakiś kapitał musiał przecież pracować na EBIT) i wysokich przychodach.
Mała książeczka, która podbija rynek Joel Greenblatt
6,5
Mała książeczka, która mogłaby być jeszcze mniejsza nie tracąc na treści. Autor rozciągał ją tworząc podsumowania krótkich i tak rozdziałów, a każde kolejne zaczynał od powtarzania poprzedniego. Co do treści merytorycznej - przesłanie Benjamina Grahama i Warrena Buffeta w skrócie i uproszczeniu. Stworzona "magiczna formuła" to po prostu sposób selekcji spółek na podstawie kilku wskaźników. Mimo tego, może być przydatna i prezentuje sprawdzony sposób, który może być wykorzystany przez wiele osób.