Popularne hasła / tagi
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Kajetan Morawski

- Pisze książki: biografia, autobiografia, pamiętnik
- Urodzony: 19 kwietnia 1892
- Zmarły: 2 listopada 1973
Kajetan Morawski (1892-1973),potomek starej szlacheckiej rodziny wielkopolskiej, dyplomata. W ciągu 7 lat przeszedł wszystkie szczeble kariery ministerialnej ze stanowiskiem ministra spraw zagranicznych włącznie. Był jednym z najmłodszych członków rządu Wincentego Witosa. Po przewrocie majowym 1926 roku Morawski wycofał się z życia politycznego i wrócił do rodzinnego majątku.
W 1936 roku Eugeniusz Kwiatkowski zaproponował Kajetanowi Morawskiemu stanowisko wiceministra w Ministerstwie Skarbu.
Po wybuchu II wojny światowej Morawski znalazł się w Rumunii, a potem w Paryżu. W październiku 1944 roku został ambasadorem przy rządzie gen. de Gaulle'a i był nim do 1945 roku, kiedy to rząd francuski, a później rządy zachodnie cofnęły swoje uznanie dla gabinetu Tomasza Arciszewskiego. Wtedy Morawski opuścił gmach ambasady.
Działał społecznie, jego mieszkanie odgrywało rolę polskiej ambasady, uczestniczył również w życiu politycznym polskiego Londynu. Był postacią bardzo piękną, świetnym pisarzem, wybitnym dyplomatą.
- 4 przeczytało książki autora
- 11 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Nie było systemu pomajowego. Był tylko najpierw Piłsudski, genialny szlachcic kresowy o intuicji męża stanu i temperamencie rewolucjonisty, wielkopański i rubaszny, równie bliski trywialności, jak i legendy. Piłsudski, dla którego Polska była jakimś wielkim Zułowem czy Piekieliszkami, że chodził po niej gderając i dziwacząc, i kijem sękatym poganiał lub przepędzał ekonomów i parobków. Swą renesansową bujnością i litewskim uporem, szerokością swych koncepcji i małostkową mściwością, swą osobą i legendą przesłonił i przytłoczył cały okres dziejów Polski i wdarł się do życia każdego z nas. Wszyscy ci, co chcieli, i co nie chcieli, bardziej niż sobą samym byliśmy jego współczesnymi. A potem był Piłsudski stary i chory, a potem walki diadochów.
Nie było systemu pomajowego. Był tylko najpierw Piłsudski, genialny szlachcic kresowy o intuicji męża stanu i temperamencie rewolucjonisty, ...
Rozwiń Zwiń