Tamten brzeg. Wspomnienia i szkice

Okładka książki Tamten brzeg. Wspomnienia i szkice Kajetan Morawski
Okładka książki Tamten brzeg. Wspomnienia i szkice
Kajetan Morawski Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury Seria: Powrót pisarzy biografia, autobiografia, pamiętnik
Powrót pisarzy
Narodowe Centrum Kultury
2017-01-01
1996-01-01
historia I wojna światowa II wojna światowa historia Polski XX wiek dwudziestolecie międzywojenne

Interesujące, wspaniałą polszczyzną napisane, wspomnienia nie byle jakiego polityka, ziemianina z Wielkopolski, ministra w obalonym w maju 1926 r. przez Piłsudskiego rządzie Witosa, o dziwo - ministra w latach 30., ważnej postaci emigracji, przyjaciela de Gaulle’a.

Wiele dobrego można napisać o tej książce (gdzie m.in. świetny opis zamachu majowego, widzianego z loży rządowej). To właśnie tu Autor zamieścił słynne, wiele razy cytowane, podsumowanie samego Piłsudskiego i jego epoki. To i ja (gdyby ktoś jeszcze nie znał) zacytuję te piękne słowa:

„Nie było systemu pomajowego. Był tylko najpierw Piłsudski, genialny szlachcic kresowy o intuicji męża stanu i temperamencie rewolucjonisty, wielkopański i rubaszny, równie bliski trywialności, jak i legendy. Piłsudski, dla którego Polska była jakimś wielkim Zułowem czy Piekieliszkami, że chodził po niej gderając i dziwacząc, i kijem sękatym poganiał lub przepędzał ekonomów i parobków. Swą renesansową bujnością i litewskim uporem, szerokością swych koncepcji i małostkową mściwością, swą osobą i legendą przesłonił i przytłoczył cały okres dziejów Polski i wdarł się do życia każdego z nas. Wszyscy ci, co chcieli, i co nie chcieli, bardziej niż sobą samym byliśmy jego współczesnymi. A potem był Piłsudski stary i chory, a potem walki diadochów”.

Książka opisywana jako wspomnienia, chociaż jest to bardziej zbiór esejów czy też impresji związanych m.in. ze służbą autora w polskiej dyplomacji, przewrotem majowym (Morawski był członkiem obalonego rządu Witosa),a także wspomnieniami o znanych postaciach, które Morawski poznał osobiście. W książce znajdziemy też ogólne refleksje o polskiej polityce doby II RP. Moim zdaniem nieco chaotycznie napisana, ale zarazem pełna celnych spostrzeżeń i ciekawostek. Przykładem niech będzie pyszna ocena rządów piłsudczyków "Nie było systemu pomajowego. Był tylko najpierw Piłsudski, genialny szlachcic kresowy o intuicji męża stanu i temperamencie rewolucjonisty, wielkopański i rubaszny, równie bliski trywialności, jak legendy. Piłsudski, dla którego Polska była jakimś wielkim Zułowem czy Piekliszkami, że chodziło po niej gderząc i dziwacząc, i kijem sękatym poganiał lub przepędzał ekonomów i parobków. Swą renesansową bujnością i litewskim uporem, szerokością swych koncepcji i małostkową mściwością, swą osobą i legendą, przesłonił i przytłoczył cały okres dziejów Polski i wdarł się do życia każdego z nas. Wszyscy, i ci co chcieli, i ci co nie chcieli, bardziej niż sobą samym byliśmy jego współczesnymi. A potem był Piłsudski stary i chory, a potem walki diadochów".

• Z polecenia do kupienia ...
  • 2.Wspomnienia/Pamiętniki/Listy
  • Polecane