Urodziłam się w 1971 roku w Krośnie woj.Podkarpacie. Dziennikarka, autorka książek. Wraz z rodziną obecnie mieszkam w Anglii. Od narodzin mojego synka (1998) moje życie stało się otwartą księgą głębokich doświadczeń a zapisywane zdarzenia zapełniały jej karty z kroplą łez i chwilą radości. Pisanie książek jest częścią mnie samej, a ten fakt kształtował się przez lata w różnych zakątkach świata gdzie przyszło mi żyć i rehabilitować moje dziecko. To również przyczyniło się, że studiowanie w Australii języka angielskiego dało mi możliwość do poszerzania wiedzy z zakresu psychologii tak potrzebnej by pomóc swojemu synowi. Kontynuacja tego miała swoje miejsce w Stanach Zjednoczonych, gdzie również doszło pisanie felietonów i tekstów o tematyce niepełnosprawności dla rodziców szukających nowych rozwiązań w swojej pracy z dziećmi. Teraz w Anglii swoim słowem dzielę się również w felietonach do gazety. Prowadzę też wraz z mężem działalność w reklamie i promowaniu firm. Doświadczenie, obserwacje i zdobyta wiedza pozwalają mi na poruszanie się wśród tematów związanych z psychologia życia, niepełnosprawnością. Kluczowym podejściem jest przekazanie moich myśli na stronach książek które stają się urzeczywistnieniem każdego dnia.
Pasją wyciągniętą z głębi siebie, odkrytym słowem chcę dzielić się z innymi. Być może gdzieś ktoś czeka na tych kilka słów, które pozwolą mu nabrać świeżego oddechu myśli... Ella Porawskahttp://www.porawska.page.tl
Ella Porawska to dziennikarka, autorka książek. Wraz z rodziną obecnie mieszka w Anglii. Od narodzin synka, życie jej stało się otwartą księgą głębokich doświadczeń a zapisywane zdarzenia zapełniały jej karty z kroplą łez i chwilą radości. Swoja tematyką porusza aspekty niepełnosprawności, psychologii życia. Tłumaczy z j. angielskiego bajki i opowiadania dla dzieci napisane przez jej syna Łukasza, które wydaje na rynku polskim i brytyjskim.
Niepełnosprawność jest tematem tabu, ponieważ burzy harmonię, konwencję normalności, do której świat jest przywiązany. Niewiedza pobudza strach, a strach powoduje, że nie chcemy o tym rozmawiać. Książka mówi o determinacji, walce i egzystencji osób niepełnosprawnych. I pomimo że wszyscy wiedzą, iż tacy ludzie, zarówno dzieci, jak i dorośli, są wśród nas, nadal bywa, że pozostają oni na swej drodze sami. Ujmuje ona problemy rzeczywiste społeczeństwa w zetknięciu się z niepełnosprawnością. Przekazuje w szerokim zakresie tematy dotyczące nie tylko samego zagadnienia, ale także odnoszenie się do tego ludzi łącząc to z ich postępowaniem i zachowaniami.
Kluczowym zagadnieniem w książce jest głębsze spojrzenie na życie osób dotkniętych niepełnosprawnością, ale również tych, którzy podejmują wyzwanie udzielania im odpowiedniej pomocy i wsparcia. Książka ujmuje też przykłady z życia niepełnosprawnego syna autorki.
Oprawa: Miękka
Wydawnictwo: Hedom
W tej niepozornej książce autorka przedstawia główne aspekty terapii dźwiękiem. Dźwiękiem nietypowym, bo płynącym prosto od delfinów (jak sama pisze: zwierząt, które kojarzą się głównie z "uśmiechniętymi stworzeniami" oraz same wprawiają osoby, które na nie patrzą w zadowolenie i uśmiech na twarzy).
Oprócz przedstawienia korzystnych dla zdrowia (głównie psychicznego) aspektów terapii dźwiękiem delfinów, opisuje też samą naturę tych zwierząt, a także uczula na fakt trzymania tych sympatycznych stworzeń w niewoli.
W niektórych momentach miałam jednak wrażenie, że autorka powtarza to, co było już mówione kilka rozdziałów wcześniej (bądź kilka fragmentów wcześniej). Dlatego nie mogę dać oceny dobrej.
Do książki dołączona jest płyta CD, na której znajdują się dźwięki delfinów (tej płytce należy się maksymalna ocena).
Polecam zarówno książkę, jak i odsłuchanie uspokajającej (kojącej wręcz) płyty.
Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/02/poza-gebia-dzwiekow-delfiny-w-swojej.html