Najnowsze artykuły
- ArtykułyGwiazda Hollywood czyta Tokarczuk, a „Quo vadis” i „Heartstopper” wracają na ekranyAnna Sierant4
- Artykuły„Piszę takie powieści, jakie sama chciałabym czytać”: rozmawiamy z Agnieszką PeszekSonia Miniewicz4
- ArtykułyPrzyszłość należy do czytających. Weź udział w konferencji Literacy for Democracy & BusinessLubimyCzytać1
- Artykuły„Lata beztroski” – początek sagi o rodzinie Cazaletów, która wciągnie was jak serial „Downton Abbey”Marcin Waincetel2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Matthew Levitt
1
6,9/10
Pisze książki: reportaż
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,9/10średnia ocena książek autora
16 przeczytało książki autora
74 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Hamas: Polityka, dobroczynność i terroryzm w służbie dżihadu
Matthew Levitt
6,9 z 8 ocen
86 czytelników 3 opinie
2008
Najnowsze opinie o książkach autora
Hamas: Polityka, dobroczynność i terroryzm w służbie dżihadu Matthew Levitt
6,9
Bardzo dobra publikacja, której wydanie należałoby wznowić. Książka oparta jest na materiałach izraelskiego, amerykańskiego i palestyńskiego wywiadu. Na przykładach widzimy, że sposób działania Hamasu się od dekad nie zmienił, nadal dochodzi do defraudowania środków z pomocy humanitarnej. Historia pokazuje, że w przypadku tej organizacji zmieniają się tylko nazwiska. Autor nie próbuje nieudolnie łączyć Hamasu z AlKaidą, jak mu zarzucił użytkownik we wcześniejszej opinii. Porównuje sposób działania i podaje nazwiska, które pojawiały się w aktach spraw AlKaidy i Hamasu. Oczywiście dla owiniętego w kefiję użytkownika książka może być nieobiektywna, jednak forma i sposób przedstawienia danej historii jest prawem autora. Gloryfikację Hamasu na pewno można znaleźć w innych publikacjach. Jeśli ktoś szuka informacji o Hamasie, to na pewno jest to publikacja godna polecenia.
Hamas: Polityka, dobroczynność i terroryzm w służbie dżihadu Matthew Levitt
6,9
Publikacja książki Levitta przez wydawnictwo UJ, jednej z najlepszych uczeni wyższych w Polsce, dobitnie pokazuje jak w naszym kraju jest traktowany konflikt izraelsko-palestyński i w jakim świetle się go przedstawia. Zastanawiać może, dlaczego pierwsza książka o Hamasie przetłumaczona na j. polski to własnie "dzieło" Levitta, powiązanego z The Washington Institute for Near East Policy (WINEP),think tankiem, który za zadanie stawia sobie "promowanie i utrwalanie polityki USA na Bliskim Wschodzie". Choć w książce Levitta znajdziemy wiele ciekawych informacji opierających się na rzetelnych źródłach, to nawet w najmniejszym stopniu nie można jej nazwać publikacją obiektywną. Każda osoba, która przeczytała coś więcej o tej palestyńskiej organizacji szybko zorientuje się, że "Hamas" jest pisany dla udowodnienia tezy, że argumenty są dobierane tak, by za wszelką cenę tę tezę udowodnić - a i to się nie do końca udaje, gdyż autor wielokrotnie sam sobie zaprzecza i obala swój tok myślenia. Levitt za wszelką cenę chce przedstawić Hamas w złym świetle, udowodnić, że cała jego działalność jest podporządkowana terroryzmowi (co oczywiście jest nieprawdą i sam autor to przyznaje). Próbuje również - nieudolnie - powiązać Hamas z Al Kaidą i nieżyjącym już bin Ladenem, na co nie ma żadnych dowodów, a wręcz jest ich masa, by zaprzeczyć tej hipotezie. Zamiast pozostać przy wskazaniu działań Hamasu uznawanych za terrorystyczne, autor próbuje nieudolnie powiązać jej działalność społeczną i polityczną - stanowiącą zdecydowaną większość aktywności Hamasu - z aktami terroru. Czyni to również totalnie bezrefleksyjnie, pomijając możliwe motywy takich ruchów Hamasu (np. wpływ okupacji izraelskiej, działania militarne Izraela itp.)
Reasumując, książka może być jedynie uzupełnieniem pewnych informacji o Hamasie, nie zaś rzetelnym opisem jej historii, działalności i motywów działania. Zastanawia jednak dlaczego właśnie ta książka została wybrana do przetłumaczenia w wydania przez WUJ, a nie o wiele lepsze publikacje takie jak Mishal, Sela "The Palestinian Hamas" czy Hroub "Hamas: Political Thought and Practice".