Najnowsze artykuły
- ArtykułyJesienne Targi Książki – bezpłatne wydarzenie dla czytelników już od 20 do 22 września w WarszawieLubimyCzytać3
- ArtykułyPoziom czytelnictwa w Polsce: jak wypadamy na tle Europy? Jedna rzecz nas wyróżniaAnna Sierant32
- ArtykułyCzytelnicza rewolucja, czyli jak „Szkoła Szpiegów“ zastawiła pułapkę na dzieciakiLubimyCzytać1
- Artykuły„Zmierzch” powraca, a Mickiewicz się zakochujeAnna Sierant4
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Marek Kudasiewicz
3
7,1/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,1/10średnia ocena książek autora
45 przeczytało książki autora
22 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Vademecum zastępowego i kurs zastępowych Chytrego Kota
Marek Kudasiewicz
7,0 z 1 ocen
3 czytelników 0 opinii
2012
Obrzędowy piec. Zwyczaje, obrzędy, tradycje harcerskie
Marek Kudasiewicz
7,6 z 5 ocen
14 czytelników 1 opinia
1987
Najnowsze opinie o książkach autora
Obrzędowy piec chytrego kota Marek Kudasiewicz
6,7
"Obrzędowy piec Chytrego Kota" to jedna z ważniejszych pozycji w biblioteczce każdego harcerza. Z tej racji sięgnęłam po nią i ja, ostatnio zaczytana w publikacjach tego typu. Spodziewałam się opowieści i dziesiątkach lat pracy harcerskiej, obrzędowości drużyn i szczepów, genezy słynnego polskiego "Czuwaj!"... Co dostałam?
Zacznijmy od rzeczy, na które jeszcze można przymknąć oko - styl pisania. Książka nie jest nowością, toteż nieco przestarzały styl nikogo nie dziwi, jednak może utrudniać odbiór młodym czytelnikom. Wszystko jest jednak opowiadane na zasadzie przyjacielskiej pogawędki przy ognisku, wspominek, co jest ogromnym plusem - jednym z niewielu.
Kolejnym jest spora liczba zagadnień poruszonych w książce i podanych doń przykładów (których, jak na mój gust, mogło być nieco więcej). Publikacja wyjaśnia nie tyle, jakie zwyczaje harcerskie panowały w środowisku autora, a jaki jest ogólny sens wprowadzania do Związku obrzędowości, co się bardzo chwali.
Co mnie jednak bardzo rozczarowało - same przykłady. Dużo można było się dowiedzieć o zwyczajach krakowskich drużyn, zwłaszcza lotniczych, jednak nigdzie nie była poruszona choćby kwestia harcerskiego powitania, które jest wyjątkowe w Polsce i różni się od tego, którego używają skauci za granicą - a na tego typu wyjaśnienia bardzo liczyłam.
Książkę oceniam jako przeciętną. Średni jak na dzisiejsze lata i czytelników, pod których była pisana, styl(można by powiedzieć, że jest dla wszystkich, ja jednak polecam ją instruktorom) i mała liczba samej tej obrzędowości sprawiają, że czuję niedosyt, a nawet spory brak. Brakuje mi tutaj bardzo wiele. Przeczytanie "Obrzędowego pieca" na pewno nie było stratą czasu i sprawiło mi sporą przyjemność, jednak bardzo chętnie sama bym go uzupełniła o podstawy z obrzędowości ogólnie polskiej, typowej dla większości drużyn, szczepów i kręgów, z różnych środowisk.