Niemiecki nazista, zbrodniarz hitlerowski, odpowiedzialny m.in. za krwawe stłumienie powstania w getcie warszawskim. Urodził się w Lippe-Detmold i otrzymał na chrzcie imię Josef, które zmienił w 1941 na bardziej "nordycko" brzmiące Jürgen. Do SS wstąpił w 1932, a do NSDAP w 1933. Przed wojną pracował jako lokalny urzędnik.
Po wybuchu II wojny światowej pełnił służbę w Polsce (w Gnieźnie stosował brutalne represje wobec mieszkańców miasta),na Ukrainie i Kaukazie. Jako komendant policji w dystrykcie Galicja doskonalił techniki masowej eksterminacji Żydów. W kwietniu 1943 przybył do Warszawy nadzorować deportacje Żydów do obozu masowej zagłady w Treblince.
Od 19 kwietnia do 16 maja 1943 przeprowadził tak zwaną "Grossaktion", czyli likwidację powstania w getcie warszawskim, która doprowadziła do całkowitego zburzenia getta. Wszyscy ocaleli Żydzi (ok. 50 tysięcy) zostali wywiezieni do Treblinki, pozostałych wymordowały oddziały SS i Wehrmachtu dowodzone przez Stroopa. W trakcie akcji hitlerowcy dopuszczali się szczególnie wielkich okrucieństw i zbrodni na mieszkańcach getta, oraz przeprowadzili mnóstwo masowych egzekucji. Stroop sporządził nawet album o samej akcji, będący zresztą doskonałym dowodem popełnionych przez niego zbrodni (album ten był po wojnie dowodem w procesie norymberskim).
Następnie Stroop działał w Grecji, gdzie jako szef policji w Atenach deportował tysiące greckich Żydów do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Potem pełnił funkcję szefa policji w Wiesbaden, a pod koniec wojny został dowódcą rezerwowej armii wewnętrznej, rozbitej przez wojska amerykańskie. Gdy III Rzesza chyliła się już ku upadkowi, Heinrich Himmler polecił Stroopowi zorganizować obronną twierdzę SS w Alpach. Został jednak aresztowany 8 maja 1945 przez Amerykanów.
W 1947 został skazany na karę śmierci przez trybunał amerykański, lecz wyroku nie wykonano, gdyż Stroop został przekazany Polsce i osądzony za zbrodnie popełnione na ludności żydowskiej (zwłaszcza za likwidację getta warszawskiego). Wobec niepodważalnych dowodów zbrodni Sąd Wojewódzki w Warszawie skazał Stroopa na karę śmierci przez powieszenie. Został stracony 6 marca 1952 w więzieniu mokotowskim.
W okresie od 2 marca do 11 listopada 1949 był przetrzymywany razem z nim w jednej celi Kazimierz Moczarski, który następnie wydał swoje relacje z rozmów ze Stroopem w formie reportażu pt. "Rozmowy z katem".
W toku dzisiejszej akcji spalono szereg bloków mieszkalnych. Jest to jedyna i ostateczna metoda, aby zmusić tę hołotę i tych podludzi do wyj...
W toku dzisiejszej akcji spalono szereg bloków mieszkalnych. Jest to jedyna i ostateczna metoda, aby zmusić tę hołotę i tych podludzi do wyjścia na powierzchnię.
Pozycja ta ma na pewno dużą wartość jako źródło historyczne. Jednak jako książkę czyta się ją słabo. Dzienne raporty są bardzo podobne do siebie. Informują, ile znaleziono/wysadzono bunkrów, ilu pojmano/zabito Żydów, ile rannych/zabitych zostało Niemców.
Z perspektywy dzisiejszej wiedzy historycznej jest w niej również sporo błędów. Autor nie odróżnia ŻZW od ŻOB (nie ma w tym oczywiście nic dziwnego),a także nie ma wzmianki o zbiorowym samobójstwie popełnionym w bunkrze przy Miłej (jest tylko informacja o wykryciu tego bunkra i zneutralizowaniu go).
Raport jest dostępny za darmo tu:
https://ipn.gov.pl/download/1/380034/RaportSTROOPA.pdf