Nowy przekład "Wyspy skarbów"

LubimyCzytać LubimyCzytać
24.02.2014

Kto nie zna historii młodego chłopaka Jima Hawkinsa i piratów poszukujących ukrytego skarbu? Kultowa powieść Roberta Louisa Stevensona Wyspa Skarbów ukazuje się w nowym współczesnym przekładzie wybitnego tłumacza literatury angielskiej Andrzeja Polkowskiego.

Nowy przekład "Wyspy skarbów"

Wielokrotnie ekranizowana i tłumaczona powieść, szkolnego kolegi Artura Conan Doyle’a, dopisana do rysunku pirackiej mapy, elektryzując rzesze czytelników przeszła do klasyki gatunku powieści awanturniczej, a stworzony przez Stevensona wizerunek pirata stał się wzorem, inspirującym kolejne pokolenia twórców. Kto bowiem nie marzy o podróży życia i odkrywaniu nowych lądów?

Andrzej Polkowski, znany m.in. z przekładów Opowieści wigilijnej, Księgi dżungli, Opowieści z Narnii oraz cyklu o Harrym Potterze, przybliża współczesnym czytelnikom barwny świat piratów, który nie zestarzał się z upływem czasu. Świeży i plastyczny przekład uzupełniają malarskie ilustracje Roberta Innocentiego, laureata Nagrody im. H. Ch. Andersena, zwanej małym Noblem. Twórczy duet Polkowski i Innocenti zaprasza na pokład nowych czytelników, dowodząc w treści i formie, iż fabuła Stevensona, nie straciła nic ze swej atrakcyjności.

O autorach:

Robert Louis Stevenson – szkocki pisarz, urodzony w 1850 r. w Edynburgu. W latach 80. XIX wieku powstały jego najbardziej cenione powieści: "Wyspa Skarbów" (1883), "Porwany za młodu" (1886), "Doktor Jekyll i Pan Hyde" (1886) i "Czarna strzała" (1888). Pozostawił po sobie wielką spuściznę literacką, a jego książki do dziś cieszą się popularnością. Według Indexu Translatorium, przygotowanego przez UNESCO, Stevenson znajduje się na 26. miejscu najczęściej tłumaczonych pisarzy na świecie, wyprzedzając m.in. Balzaka, Hemingwaya i Tolkiena. 

Pomysł "Wyspy Skarbów" zrodził się, kiedy Stevenson narysował swojemu dwunastoletniemu siostrzeńcowi mapę prowadzącą do ukrytego skarbu. Do mapy pisarz dopisał fabułę i publikował odcinki książki w magazynie dla chłopców „Young Folks”, by w 1883 r. wydać całość. Powieść od razu zyskała duże powodzenie wśród czytelników, a Stevensonowi przyniosła sławę. Do końca lat 80. był on jednym z najpopularniejszych i najchętniej czytanych pisarzy swoich czasów. "Wyspa Skarbów" była wielokrotnie przenoszona na ekran kinowy, a inni pisarze dopisywali ciąg dalszy przygód bohaterów – m.in. Złoto z Porto Bello A.D. Howdena Smitha i Przygody Bena Gunna Ronalda F. Delderfielda. Również nowela "Doktor Jekyll i Pan Hyde" i powieści "Porawany za młodu" oraz "Czarna strzała" stanowiły inspirację dla wielu twórców, nie tylko literackich, ale zarówno teatralnych, jak i filmowych.

Roberto Innocenti – światowej sławy twórca ilustracji do literackiej klasyki: "Dziadka do orzechów", "Pinokia", "Opowieści wigilijnej", "Calineczki i innych baśni". Wielokrotnie nagradzany, m.in. prestiżową nagrodą im. Hansa Christiana Andersena (2008), przyznawaną przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych (IBBY). Ceniony zarówno przez czytelników, jak i krytyków – „New Yorker”, komentując "Pinokia" z jego ilustracjami, zanotował, że wydanie to jest z pewnością najpiękniejszą edycją, jaką kiedykolwiek widział świat.

Powieść ukaże się 28 lutego nakładem Wydawnictwa Media Rodzina.

źródło: materiały prasowe.


komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Mateusz Cioch 24.02.2014 19:36
Czytelnik

Ja tam na stare tłumaczenie nie narzekałem, ale chętnie obadam nowe. Dobry pretekst, by po raz kolejny przeczytać tę genialną powieść.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Osioł_Dardanelski 24.02.2014 15:56
Czytelnik

Fantastyczny news! I okładka na tyle sensowna, że nie będzie wstyd ją kupić!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
allison 24.02.2014 13:42
Czytelniczka

Nowy przekład na pewno się przyda, bo ten stary trącił myszką i dla najmłodszych czytelników był trochę "przyciężkawy".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 24.02.2014 13:08
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post