Słownik Maqiao

2009-01-01
2009-01-01
2005-09-27
Małgorzata Religa
Chiny rewolucja kulturalna literatura chińska

Okładka książki Kamień w lustrze. Antologia literatury chińskiej XX I XXI wieku Mai Ge, Cheng Gu, Jinghui Meng, Shiying Mu, Oser, Qian Zhongshu, Han Shaogong, Shen Congwen, Tiesheng Shi, Wenbo Sun, Su Tong, Yiduo Wen, Wenjian Wu, Chuan Xi, Wang Xiaobo, Zhimo Xu, Can Xue, Geling Yan, Hua Yu, Chengzhi Zhang, Lunyou Zhou
Kamień w lustr... Mai Ge, Cheng Gu, J...

Pięknie, niespiesznie toczy swoje wody narracja w tej opowieści znikąd i zewsząd. Tym, którzy myślą, że tylko w Prawieku czas nie stoi a zawraca, polecam serdecznie cierpliwe i spokojne cieszenie się wpisami w tym słowniku.

Słownik Maqiao to tego typu książka, ktora niektórych zrazi od pierwszych stron, szczegolnie czytelników, ktorzy lubia wartką akcję. Tu jej nie ma. Jednak jeśli ktoś lubi cos więcej niż akcję albo jest ciekawy innych kultur, to warto dać Słownikowi szansę. Wydarzenia w niej opisane dzieją sie na chinskiej prowincji, w małej wiosce Maqiao, w czasach rewolucji Mao. Autor doskonale oddaje kontrast pomiędzy wpajaną mieszkancom propagandą a tradycjami, przesądami przez nich podtrzymywanymi. Każde hasło w książce opowiada inną historię. Po oswojeniu z taką słownikową konstrukcją stwierdzilam, ze bardzo mi sie podoba. Opowiadane historie budzą różne uczucia, od zdziwienia, współczucia po dobrą zabawę, bo znaczenie niekorych słów bywa naprawdę zaskakujące i śmieszne. Słownik przedstawiając proste i bardzo ciężkie życie mieszkańców Maqiao powoduje refleksję nad naszym stylem życia, który jest całkowicie przeciwny, ale wcale nie jestem pewna czy jesteśmy przez to szczęśliwsi. Cieszę sie, ze trafiłam na tę książkę, będę ja mile wspominać.

Książka niezwyczajna w formie. Poprzez tłumaczenie pojęć językowych, specyficznych dla małej społeczności autor przedstawia trudną historię Państwa Środka za panowania przewodniczącego Mao. Jest to jednak swoisty wycinek, ponieważ do małej wioski Maqiau, życie toczyło się inaczej niż w wielkich, rozwijających się miastach chińskich. Dla mieszkańców wioski rytm życia wyznaczały pory roku, powiązane z uprawą ziemi, zachowania zwierząt. Ludzie stosowali nieznane nigdzie indziej zwyczaje, mieli dziwne nawyki i posługiwali się tajemniczym językiem, którego poszczególne słowa znaczyły coś zupełnie innego niż w języku ogólnonarodowym. I tylko bardzo rzadko do wioski dochodziło jakieś echo zmian polityczno-kulturowych ze stolicy, głównie za sprawą tzw. wykształconej młodzieży, do której autor również się zaliczał a która to miała wprowadzać postęp do zacofanych regionów.

Za każdym zwrotem językowym kryje się jakaś dziwna i ciekawa historia związana z wioską Maqiau i jej mieszkańcami.

Jedyny zarzut jaki bym postawił to zbytnia obszerność książki - mogła by być nieco krótsza.

Książka inna niż wszystkie. Autor pod pretekstem tłumaczenia słów, mających na głębokiej chińskiej prowincji inne niż zwyczajowe znaczenie, opisuje życie małej, zagubionej w górach wsi.
Powieść jest właściwie zbiorem opowiadań, których bohaterami są mieszkańcy Maqiao. Akcja dzieje się w czasach Rewolucji Kulturalnej. Narratorem jest przedstawiciel "wykształconej młodzieży", który wraz ze swoimi kolegami został zesłany na wieś, aby uczyć się od małorolnych. Młody człowiek ogląda życie chłopów trochę z boku, postrzega ich z innej perspektywy. Ta wieś, ci ludzie, ich bieda, głód i ciężka praca wywarły na niego niezatarte wrażenie. Czuje się z nimi w pewnym sensie związany i dlatego wraca do Maqiao w późniejszych latach.
Czytelnik poznaje nie tylko stosunki panujące na wsi, ale jej historię i zwyczaje.
Pasjonują mnie Chiny i dopiero teraz, po przeczytaniu książki, odkryłam dlaczego są aż tak wielkie różnice w mentalności Europejczyków i Azjatów.
Powieść jest przesycona specyficznym humorem, były momenty, które mnie bardzo ubawiły.
Do przeczytania zachęcam wszystkich, którym chińskie tematy są bliskie, ale również tych, którzy są wielbicielami książek innych niż wszystkie. Ostrzegam przed trudnym początkiem, ale gdy ktoś się wciągnie, to gwarantuję świetną rozrywkę.

Zapowiadała się ciekawe, ale po kilku rozdziałach, które nie bardzo trzymają się kupy, okazała się dużym rozczarowaniem. Trudna w odbiorze, nużąca, niestety w ogóle mnie nie porwała i z trudem dobrnęłam do końca.

oryginalna forma :)

oryginalna forma :)