Najnowsze artykuły
- Artykuły„Lata beztroski” – początek sagi o rodzinie Cazaletów, która wciągnie was jak serial „Downton Abbey”Marcin Waincetel2
- ArtykułyW dobrym true crime czytelnik sam ma wyrobić sobie zdanie – twierdzi John GlattAgata Teperek5
- ArtykułyMiliony dla spółki Olgi Tokarczuk. Chodzi o technologię do tworzenia gierKonrad Wrzesiński26
- ArtykułyKto zdobędzie literackiego Nobla 2024? Wytypuj i wygraj książki!LubimyCzytać58
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Mike Thomson
Źródło: https://www.weidenfeldandnicolson.co.uk/
1
7,0/10
Pisze książki: reportaż
Najpopularniejsza książka
Biblioteka w oblężonym mieście. O wojnie w Syrii i odzyskanej nadziei
7,0 z 52 ocen
339 czytelników 17 opinii
Wielokrotnie nagradzany korespondent BBC zajmujący się sprawami międzynarodowymi. W swojej pracy podróżował do targanych konfliktami regionów na całym świecie. Był w Syrii, Iraku, Afganistanie, Somalii, Korei Północnej, Darfurze, Demokratycznej Republice Konga, Sierra Leone, Republice Środkowoafrykańskiej i Synaju Północnym. Potajemnie pracował w takich miejscach, jak Libia, Zimbabwe czy Mjanma, relacjonował także najważniejsze wydarzenia z całego świata, między innymi wojnę w Syrii, wybory kilku amerykańskich prezydentów, niszczycielskie trzęsienie ziemi na Haiti, upadek Mu'ammara al-Kaddafiego i pogrzeb Nelsona Mandeli.
7,0/10średnia ocena książek autora
66 przeczytało książki autora
274 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Patronat LC
2020
Biblioteka w oblężonym mieście. O wojnie w Syrii i odzyskanej nadziei
Mike Thomson
Patronat LC7,0 z 52 ocen
339 czytelników 17 opinii
2020
Powiązane treści
Popularne cytaty autora
Cytat dnia
Książki pomagają nam zapomnieć o wszystkich otaczających nas problemach. Kiedy czytamy, autor zabiera nas daleko stąd, do innego świata. Nap...
Książki pomagają nam zapomnieć o wszystkich otaczających nas problemach. Kiedy czytamy, autor zabiera nas daleko stąd, do innego świata. Naprawdę tego potrzebujemy, dzięki temu cieszymy się spokojem umysłu.
1 osoba to lubi
Biblioteka... nauczyła nas, że bojownik bez wiedzy to nie bohater, ale bandyta.
1 osoba to lubiChcieli biblioteki, zabrali się zatem do pracy i wydobyli z opuszczonych budynków tysiące książek, żeby zmienić wilgotną, zdewastowaną piwni...
Chcieli biblioteki, zabrali się zatem do pracy i wydobyli z opuszczonych budynków tysiące książek, żeby zmienić wilgotną, zdewastowaną piwnicę w wyjątkowe miejsce.
osób to lubi
Najnowsze opinie o książkach autora
Biblioteka w oblężonym mieście. O wojnie w Syrii i odzyskanej nadziei Mike Thomson
7,0
„Biblioteka... nauczyła nas, że bojownik bez wiedzy to nie bohater, ale bandyta.”
„Biblioteka w oblężonym mieście. O wojnie w Syrii i odzyskanej nadziei” Mike Thomson
To niezwykle inspirująca historia stworzenia tajnej biblioteki w syryjskim mieście Darajja podczas nieludzkiego, czteroletniego oblężenia. Cywile i rewolucjoniści, wygłodzeni, pod ciągłym ostrzałem, ryzykowali własnym życiem, by ratować książki. Biblioteka stała się dla tych ludzi źródłem nadziei, oderwaniem się od tragicznej rzeczywistości, możliwością poszerzenia wiedzy i przyczynkiem do dyskusji i rozwoju.
Biblioteka to nie jedyny akt nadziei i cywilnego oporu w mieście. Poznajemy nauczycielkę, która gromadzi dzieci w piwnicach by dać im podstawowe wykształcenie, studenta stomatologii, który zostaje, bo inni dentyści uciekli z bombardowanego miasta, artystę, który na zniszczonych budynkach maluje podnoszące na duchu graffiti i wielu ludzi, którzy czytają w okopach, mimo żalu i strachu, aby przypomnieć sobie, że gniew, terror i beznadzieja nigdy nie mogą mieć ostatniego słowa.
Niestety, aby dokopać się do każdej warstwy tej wzruszającej historii trzeba wykazać się odpornością na nieatrakcyjną formę w jakiej Mike Thomson podaje nam fakty. Jego narracja była słabo zorganizowana, a do przedstawionych informacji podanych pierwotnie niewiele dodawała. Często autor kręcił się w kółko. Trudno też, przywiązać się do bohaterów, ich relacje stałe się przeplatają, a przeżycia są mocno rozdrobnione. Nie podobało mi się, kiedy autor skupia się swoich uczuciach, odnoszę wrażenie, że w celu przeniesienia ich na czytelnika.
Mimo moich zastrzeżeń, temat broni się sam i skutecznie ratuje ten reportaż. Historia warta jest poznania.
Biblioteka w oblężonym mieście. O wojnie w Syrii i odzyskanej nadziei Mike Thomson
7,0
Czy kiedykolwiek interesowaliście się życiem w Syrii, Iraku czy też Republice Środkowoafrykańskiej? A może chcielibyście na jakiś czas przenieść się do Azji Południowo-Zachodniej, a wieczory spędzać nad Morzem Śródziemnym? Autor niezwykle tajemniczej książki "Biblioteka w oblężonym mieście. O wojnie w Syrii i odzyskanej nadziei" zainspirował mnie kulturą Zachodu i wzbudził chęć zasięgnięcia wiedzy o tak dalekim kraju. Jej twórca to Mike Thomson, nagradzany korespondent BBC relacjonujący najważniejsze światowe wydarzenia, m.in. wybory amerykańskich prezydentów czy też wspomnianą wojnę w Syrii.
Głównym tematem dzieła jest człowieczeństwo i walka o normalizację sytuacji. Podczas wojny obywatele odczuwali głód, biedę i nie mieli dostępu do edukacji. Chcąc czerpać wiedzę i poszerzać horyzonty, bohaterowie musieli znaleźć w sobie siłę i zacząć gromadzić wszystkie znalezione książki jako znak, że ich kultura nigdy nie zginie, a oni nadal będą czuli się ludźmi. Wszystkie utwory, słowniki i publikacje gromadzili w pewnej podziemnej bibliotece, która stała się ich indywidualną oazą spokoju.
Książka Mike'a Thomsona potwierdza słynne powiedzenie: „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. Słowa te przemawiają do całego społeczeństwa i nigdy nie stracą swojej ważności. W dziele pokazane są skutki ludzkiego egoizmu i krzywdy, jaką są w stanie wyrządzić zbrodniarze. Autor dzieła pragnął przekazać pewną ideę, którą sama zrozumiałam dopiero pod koniec lektury. Otóż, czytanie książek zawsze będzie ponadczasowe i niezależne od okoliczności oraz sytuacji na świecie.
Nie polecam tej lektury czytelnikom o słabych nerwach. W tekście można znaleźć poruszające informacje o traktowaniu obywateli, o dzieciach męczących się i umierających z głodu oraz starszych ludziach, którzy już nigdy nie zaznają spokojnej starości. Głód panował wszędzie, nie było ani jednej osoby mającej dostęp do jakiejkolwiek żywności. Przeważnie większość z urodzonych dzieci była zabijana lub porzucana z powodu braku odpowiednich środków higienicznych czy też po prostu z biedy, jakiej doświadczyli rodzice. Nastolatkowie nie znali smaku wielu potraw i wychudzeni musieli walczyć o swój kraj i zachować honor, który był dla Syryjczyków bardzo ważny.
O tej niezwykle inspirującej historii bardzo ciężko pisać. Jest to trudna lektura, budząca kontrowersje i zmuszająca do myślenia. Przed jej przeczytaniem polecam dowiedzieć się czegoś więcej o mieszkańcach Syrii, o ich kulturze, zwyczajach i tradycjach. Tego typu książkę trzeba chcieć zrozumieć i próbować utożsamić się z bohaterami, ale również z autorem będącym świadkiem opisywanych wydarzeń.
Zuzia, lat 18
źródło: www.szkolnyklubrecenzenta.pl