Rafał Grzenia (ur. 1977) – literaturoznawca, krytyk literacki, pisarz, członek kolektywu dziennikarskiego Dziennikarze Wędrowni. Od ponad dekady podróżuje po Bliskim Wschodziehttp://przeswit.com/
Reportaż o Białorusi.
Białoruś jest blisko nas. Połączona z Rosją od której jest uzależniona. Tam nie ma ojczystego języka jest język rosyjski. A w zasadzie wszystko jest pod dyktando Putina i na jego zasadach.
Jakie jest życie na Białorusi? Zdecydowanie lepsze życie mamy w naszym kraju. Tu możemy protestować, mówić głośno o swoich poglądach, orientacji seksualnej... To jest coś czego nie wolno robić na Białorusi.
Możesz pójść do więzienia za wszystko: za to, że znajdą u Ciebie mała ilość narkotyków, za sprzeciwianie się władzy, za próbę zmiany Białorusi na lepsze, za mówienie prawdy... Lista ciągnie się w nieskończoność.
Podsumowując książkę: jeśli się nie wychylasz i akceptujesz to co robi Państwo jesteś bezpieczny. Jeśli spróbujesz się wychylić to staniesz się wrogiem numer jeden.
Zbiór tekstów taki jak ten sugeruje, że teksty będą dziennikarskie, i o większości tak należy myśleć. To niekoniecznie komplement, co dziennikarskość zwykła koncentrować się na wąskim, ale ciekawym wg dziennikarza, wycinku rzeczywistości, i ten wycinek eksploatować. Bardzo brakuje w takim spojrzeniu refleksji nad całością, szukania ducha i duszy opisywanego świata, opisywanej społeczności. Na szczęście i takie rozdziały znajdziemy w tej książce, trochę dalej - kto nie machnie ręką na początku, będzie nagrodzony później.
Czyli - warto.