Popularne wyszukiwania
Polecamy
Bartek Lis

3
7,0/10
Pisze książki: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.), popularnonaukowa
Doktor nauk społecznych, socjolog gender, badacz społeczny i animator kultury. Autor kilkunastu recenzowanych artykułów z zakresu gender/queer studies, socjologii ciała i seksualności. Studiował gender studies na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie w Oslo. Kurator projektów społecznych w Muzeum Współczesnym Wrocław, członek Fundacji ART TRANSPARENT, współpracownik Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach programu „Latających Socjologów”, nauczyciel metod i technik animacji społeczno-kulturalnej we wrocławskiej SKIBIE (Szkoła Animatorów Kultury). Marzy o podróży w Himalaje i Karakorum.
7,0/10średnia ocena książek autora
15 przeczytało książki autora
68 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Edukacja w świecie zmian. Wybór tekstów opublikowanych na platformie EPALE (2022 r.)
0,0 z ocen
2 czytelników 0 opinii
2023
Gejowskie (nie)męskości. Normy płciowe a strategie tożsamościowe gejów
Bartek Lis
7,0 z 10 ocen
79 czytelników 2 opinie
2015
Najnowsze opinie o książkach autora
Gejowskie (nie)męskości. Normy płciowe a strategie tożsamościowe gejów Bartek Lis 
7,0

W swojej rozprawie dr. Lis udowadnia nie tylko, że istnieje wiele odmian męskości, ale także, że geje mogą być homofobami, którzy dyskryminują wrażliwszych, delikatniejszych od siebie gejów i że bywa, iż geje są mizoginami, zaprzeczającymi wizerunkowi geja jako najlepszego przyjaciela i sprzymierzeńca kobiet. Dzieje się tak dlatego, gdyż geje podobnie jak i heteroseksualni mężczyźni często nie są wolni od patrialchalnego postrzegania świata i podziału ról. Nie ma jednego typu geja, jakiegoś wzorca. To bardzo zróżnicowana grupa, o czym warto pamiętać. Podobnie jak nie ma jednego rodzaju męskości, to co w naszym kraju i kulturze uchodzi za niemęskie, w innej kulturze może być dowodem największego męstwa.
Książkę czyta się nie łatwo, ze względu na spore nagromadzenie słów i pojęć czysto naukowych, jednakże jest to lektura niezwykle ciekawa i wciągająca. Piszę to jako przeciętny konsument kultury. Uważam, że warto.