Najnowsze artykuły
- ArtykułyAlfabet pisarza: Maciej SiembiedaLubimyCzytać2
- Artykuły„Brama Zdrajców”, czyli przewodnik po świecie Williama Warwicka! Poznajcie cykl Jeffreya ArcheraMarcin Waincetel1
- ArtykułyTokarczuk dla „Guardiana”: Mizoginia tkwi w nas jak jakaś chorobaKonrad Wrzesiński9
- ArtykułyNa Cmentarz zagubionych dusz… Poznaj nową książkę Pauliny Hendel!LubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Timothy Egan
3
8,2/10
Urodzony: 08.11.1954
Najpopularniejsza książka
Brudne lata trzydzieste. Opowieści o wielkich burzach pyłowych
7,7 z 174 ocen
678 czytelników 28 opinii
Amerykański pisarz, dziennikarz i felietonista „New York Timesa”. Absolwent Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Autor kilku książek, m.in. The Good Rain, za którą otrzymał Nagrodę Literacką Stowarzyszenia Księgarzy Wybrzeża Północno-Zachodniego, The Big Burn: Teddy Roosevelt and the Fire that Saved America, uhonorowaną Nagrodą Stanu Waszyngton oraz ponownie Nagrodą Literacką Stowarzyszenia Księgarzy Wybrzeża Północno-Zachodniego, a także Brudne lata trzydzieste. Tę ostatnią wyróżniono Amerykańską Nagrodą Książkową oraz Nagrodą Stanu Waszyngton, a książka stała się również główną inspiracją dla Kena Burnsa przy tworzeniu serialu The Dust Bowl. Thimothy Egan jest także laureatem Nagrody Pulitzera – otrzymał go wraz z grupą dziennikarzy za cykl reporterski How Race is Lived in America. Mieszka w Seattle.https://www.timothyeganbooks.com/
8,2/10średnia ocena książek autora
205 przeczytało książki autora
473 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Brudne lata trzydzieste. Opowieści o wielkich burzach pyłowych
Timothy Egan
7,7 z 174 ocen
678 czytelników 28 opinii
2021
Short Nights of the Shadow Catcher. The Epic Life and Immortal Photographs of Edward Curtis
Timothy Egan
10,0 z 1 ocen
6 czytelników 0 opinii
2013
The Big Burn: Teddy Roosevelt and the Fire that Saved America
Timothy Egan
7,0 z 1 ocen
1 czytelnik 0 opinii
2009
Najnowsze opinie o książkach autora
Brudne lata trzydzieste. Opowieści o wielkich burzach pyłowych Timothy Egan
7,7
Niesamowity reportaż o niesamowitych czasach armagedonu pogodowego i ekologicznego w USA w latach 30-tych XX wieku.
O tym jak ludzka pazerność, chciwość, wynikająca też z niewiedzy, doprowadziła do całkowitego zniszczenia przyrody, ekosystemu Wielkich Równin i do tragedii ludzkich.
Czytając o tych burzach pyłowych, upałach, suszy, plag szarańczy, robactwa trudno sobie wyobrazić, że tam ktoś przeżył i starał się naprawić to co najpierw sam zniszczył.
Przejmująca książka.
Brudne lata trzydzieste. Opowieści o wielkich burzach pyłowych Timothy Egan
7,7
Okres międzywojenny i Stany Zjednoczone to para pojęć które nasuwa bardzo dużo skojarzeń: prohibicja, walki gangsterów, sceny rodem z Wielkiego Gatsbego zakończone krachem na Wallstreet i wielkim kryzysem lat 30. Mało jednak ludzi pamięta, czy może precyzyjniej: w ogóle wie, o jednej z największych klęsk ekologicznych które dotknęły USA w tym okresie - wielkich burzach pyłowych. Ja osobiście kojarzyłem temat głównie dzięki "Gronom Gniewu" Steinbacka, jednak tamta historia była tylko epilogiem całej tej sytuacji.
Autor bazując na prawdziwych historiach kliku ludzi pokazuje cały przebieg wydarzeń od początku osadnictwa na tym terenie (czyli wielkich równin) na początku XX wieku poprzez okres "wielkiej orki" i prosperity tamtych regionów do upadku i próby odrodzenia tych terenów za czasów "Nowego ładu" . Świetnie napisany reportaż, który wciąga i porusza. Ale także skłania do refleksji ... bo jest to nie tylko historia uporu, hartu ducha i niezłomnej wiary w sukces ludzi zamieszkujących te tereny, ale jest to także historia chciwości, krótkowzroczności i braku poszanowania dla otaczającej przyrody. Osadnikom poprzez chęć szybkiego zysku i dzięki nowoczesnej technologi udało się zamienić istniejący od milionów lat ekosystem w pustynię w mniej niż jedną dekadę, czym w zasadzie sami skazali się na zagładę. Skutki poczynań ludzi opisanych w książce są odległe, zarówno w czasie jak i geograficznie, ale przestroga jaka wynika z tej historii jest niepokojąco aktualna.