Najnowsze artykuły
- ArtykułyPowieść o zagrożeniach płynących ze Wschodu. Ryszard Oleszkowicz o „Zanim zabijesz moją śmierć”Marcin Waincetel1
- ArtykułyJakub Jarno. „Światłoczułość” to powieść opakowana w powieść, owinięta w listyRemigiusz Koziński2
- Artykuły„Kraj kobiet“ Grzegorza Gajka – przeczytaj fragment książki!LubimyCzytać1
- ArtykułyLiteracka Nagroda Nobla 2024. Han Kang laureatkąKonrad Wrzesiński46
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Rohan Kōda
Źródło: www.yanesen-kaiwai.com
Znany jako: Shigeyuki Kōda
2
6,9/10
Pisze książki: klasyka
Urodzony: 23.07.1867Zmarły: 30.07.1947
Kōda Rohan uważany jest za jednego z najwybitniejszych pisarzy japońskich. Był znanym tradycjonalistą i konserwatystą – przeciwnikiem wpływów europejskich. Urodził się w epoce Meiji, w rodzinie o głęboko zakorzenionych tradycjach. Był synem urzędnika pochodzącego z zubożałej linii samurajskiej szlachty. Jako samouk studiował chińską klasykę i pisma buddyjskie. W wieku 15 lat pracował w zawodzie telegrafisty na Hokkaido, ale po dwóch latach wrócił do Tokio. W 1884 roku ukończył szkołę techniczną, w tym czasie przejściowo wykładał na uniwersytecie, pracował także w gazecie Yomiuri Shimbun. Dopiero po dwóch latach przerwy powrócił do literatury.
6,9/10średnia ocena książek autora
95 przeczytało książki autora
183 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Chrestomatia współczesnych opowiadań japońskich Sōseki Natsume
6,8
Oto książka, która robi wszystko, by zniechęcić do siebie czytelnika.
Odpychający tytuł, naszpikowany transkrypcjami z japońskiego wstęp, przeciętna okładka, brak przypisów, czy spis treści, który z niezrozumiałych powodów podaje tylko tytuły opowiadań, całkowicie pomijając ich autorów.
Cierpi na tym sama publikacja, a także praca włożona w wydanie przez redakcję, grafików i tłumacza. Można to było rozegrać o wiele lepiej od strony edytorskiej.
Tym większa szkoda, ponieważ opowiadania dobrane zostały starannie i większość z nich trzyma poziom. Do łapy dostajemy 10 opowiadań dziesięciu różnych autorów, w tym m.in. Ryūnosuke Akutagawy.
Zgodnie z zapowiedzią wydawcy, w każdej z historii pojawia się temat miłości, co zgrabnie spaja je w jedną całość.
Ogólny poziom "Chrestomatii..." opisałbym jako przyzwoity, jednak dla części opowiadań określenie "przeciętny" byłoby komplementem. Szczególnie dla "Ryżowca", "Kochanej" i "Miłości platonicznej".
Są też rzeczy naprawdę dobre. Wybiorę trzy najlepsze moim zdaniem historie z całego zbioru. Przy dwóch z nich nie mam żadnych wątpliwości ("Laboratorium", "Poza miłością i nienawiścią"),nad trzecim musiałem się zastanowić.
Po krótkim namyśle zdecydowałem się na "Jesień" Akutagawy, czyli historię dwóch sióstr zakochanych w tym samym mężczyźnie, który na dodatek jest ich kuzynem. Garść niedopowiedzeń i wszechobecna nostalgia stanowią o klasie tego utworu.
Dalej, wspomniane już "Poza miłością i nienawiścią" - najdłuższe opowiadanie w "Chrestomatii...". Kan Kikuchi przedstawia historię Ichikuro - młodego wasala, który najpierw zabija swego pana, a następnie ucieka z jego konkubiną by otworzyć karczmę w której zakochani mordują co bogatszych gości. W Ichikuro dokonuje się stopniowa przemiana i w końcu postanawia odpokutować za swoje grzechy. Zamieszkuje w skalnej grocie i własnymi rękami próbuje wydrążyć 300-metrowy tunel w litej skale. Tymczasem po wielu latach na jego trop wyrusza Jitsunosuke, syn zamordowanego przed laty pana. Wówczas trzyletnie dziecko, teraz chce pomścić swego ojca i zawzięcie szuka mordercy…
Na koniec najlepsze "Laboratorium". Przejmująca opowieść o szanowanym chirurgu, który traci żonę i wbrew protestom rodziny decyduje się dokonać sekcji zwłok. Rzekomo dla dobra nauki, a tak naprawdę, by pokazać swym kolegom po fachu, że błędnie zdiagnozowali przyczynę jej śmierci. Mocna, emocjonalna proza, która nie pozostawia obojętnym. Czekam na więcej twórczości Takeo Arishimy!
Mam nadzieję, że w przyszłości wydawnictwo Dialog dopracuje nieco swą wydawniczą formułę. Tym bardziej, że jest się czym chwalić, a cała seria "Skarby orientu" (do której należy także "Chrestomatia…") niestrudzenie przybliża wciąż tak mało w Polsce znane rejony literatury Dalekiego Wschodu. Za to należy się ogromny szacunek.
Chrestomatia współczesnych opowiadań japońskich Sōseki Natsume
6,8
Pozycja ciekawa, ale raczej tylko dla miłośników literatury japońskiej.
Chrestomatia to antologia przeznaczona do celów edukacyjnych. Autorka wyboru i tłumaczka - Monika Szychulska, w obszernym wstępie nakreśla tło literackie i kulturowe prezentowanych utworów. A są to dłuższe i krótsze opowiadania z okresu gdy Japonia wychodziła z izolacjonizmu. Dopiero na końcu XIX wieku w literaturze japońskiej pojawił się motyw miłości w europejskim rozumieniu tego słowa.
Mamy tu opisaną miłość platoniczną, romantyczną, braterską, cierpienia nawróconego złoczyńcy a nawet opowiadanie w którym pojawiają się negatywne skutki szczepień. Moim zdaniem miłośnicy takich motywów znajdą je ciekawiej opisane w pierwszym lepszym wyborze literatury europejskiej z praktycznie dowolnego okresu. Jednak przyjemnie czytało mi się utwory będące wynikiem zmagania autorów z nowymi tematami.
Tłumaczenie, moim zdaniem, jest więcej niż dobre; autorka wyboru zgrabnie wyjaśnia zagadnienia specyficzne dla japońskiej kultury, rzadko tylko uciekając się do przypisów.