Najnowsze artykuły
Artykuły
Kalendarz wydarzeń literackich: październik 2023Konrad Wrzesiński2Artykuły
Międzynarodowy Dzień Tłumacza – 7 ciekawostek o tłumaczach i tłumaczeniachAnna Sierant85Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać264Artykuły
Uwaga konkurs! Weź udział i wygraj książki z cyklu „Pięć królestw“ Brandona Mulla!LubimyCzytać13
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Sigbjorn Holmebakk

Znany jako: Sigbjørn HølmebakkZnany jako: Sigbjørn Hølmebakk
1
6,1/10
Pisze książki: literatura piękna
Urodzony: 1922 (data przybliżona)Zmarły: 25.11.1981
Debiutował w roku 1950. Pisał powieści, głównie o rybakach i chłopach.
6,1/10średnia ocena książek autora
7 przeczytało książki autora
24 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Tamta zima Sigbjorn Holmebakk 
6,1

Po wybuchu wojny lapońskiej na początku września 1944 r. siły niemieckie rozpoczęły stopniowe wycofywanie się do najbardziej wysuniętych na północ obszarów Finlandii w ramach operacji Birke. Gdy wartość regionu Petsamo spadła z powodu zagrożenia ofensywą sowiecką, Niemcy na początku października 1944 r. podjęli decyzję o opuszczeniu Finlandii i większości północnej Norwegii, rozpoczynając operację Nordlicht, która zakończyła się na początku stycznia 1945 r., a w rękach niemieckich pozostało tylko kilka kilometrów kwadratowych terytorium Finlandii i kilka odizolowanych garnizonów w norweskim Finnmarku.
Krótka, bo niespełna dwustustronicowa książka to opowieść o trzech dniach masowej ucieczki Niemców przed zbliżającym się frontem. Aby nic nie dostało się w ręce Armii Radzieckiej, Niemcy masowo wysiedlali mieszkańców Północy, mordowali zwierzęta hodowlane i palili pozostawione dobytki.
W powieści przeplatają się dwa wątki.
Heikki i Alma Haldonen oraz ich syn 12-letni Iver i dwie córeczki to główni bohaterowie powieści, którzy zostają postawieni w tej okropnej sytuacji. Wszystko czego dorobili się w ciągu wielu lat ulegnie zniszczeniu. Nie chcą pogodzić się z zaistniałą sytuacją. Niestety każdy kto nie podporządkuje się rozporządzeniu postrzegany jest jako wróg.
Ilja Lepskin to radziecki jeniec wojenny, który podąża wraz z całą kolumną innych mężczyzn/ jeńców w kierunku wyznaczonym przez żołnierzy niemieckich.
Losy rodziny Haldonenów ora Ilji w pewnym momencie złączą się i jak dla mnie był to najciekawszy moment w całej książce.
"Tamta zima" to powieść, bez większych konkretów historycznych, oraz skupieniu się na poszczególnych bohaterach. To historia przedstawiająca tragedię wysiedlanych ludzi ich ból, rozpacz po utracie zwierząt do które były im bliskie, wszak hodowali je od wielu lat, żal, że trzeba zostawić garść osobistych rzeczy, do których byli przywiązani.
Smutna, krótka opowieść, kolejna, ale jak do tej pory najsłabsza książka z mojej ulubionej serii Dzieła Pisarzy Skandynawskich.