Powieści kryminalne i detektywistyczne dla dzieci i młodzieży

LubimyCzytać LubimyCzytać
19.01.2022

Powieść kryminalna to ulubiony – jak już od kilku lat wskazują raporty Biblioteki Narodowej, dotyczące czytelnictwa – gatunek Polek i Polaków. Choć może się on kojarzyć głównie z literaturą przeznaczoną dla dorosłych, to na rynku znaleźć można niemało kryminałów dla młodzieży, a nawet – dla dzieci. Zamiast rozlewu krwi i kolejnych morderstw najmłodsi czytelnicy i najmłodsze czytelniczki znajdą w tego rodzaju książkach wciągające zagadki i tajemnice, które rozwiązują bohaterowie będący ich rówieśnikami.

Powieści kryminalne i detektywistyczne dla dzieci i młodzieży Suhash Villuri/Unsplash

Powieści kryminalne i detektywistyczne dla dzieci

Seria Kroniki Archeo, Agnieszka Stelmaszyk, średnia ocen w lubimyczytać.pl: 7,5/10

Pierwszy tom z serii Kroniki Archeo, „Tajemnica Klejnotu Nefertiti”, został wydany w 2010 roku. Początkowo Agnieszka Stelmaszyk, jego autorka, zakładała, że cykl zakończy się na tomie szóstym. Seria tak się jednak spodobała młodym czytelnikom, że pisarka postanowiła swoją pracę kontynuować – ostatecznie ukazało się dwanaście książek z cyklu, ostatni, czyli „Dom Fauna”, pojawił się w sprzedaży w 2020 roku.

Kroniki Archeo opowiadają o pięciorgu dzieciach: 8-letniej Ani i 12-letnim Bartku (którzy są rodzeństwem), a także o Mary Jane, Jimie i Martinie. Razem z nimi dzieci będą poszukiwać ukrytych skarbów, odkrywać pilnie strzeżone tajemnice, odwiedzą przeróżne zakątki świata: od Austrii, Włoch, przez Egipt po Japonię. Zanim jednak wszelkie zagadki zostaną wyjaśnione, na bohaterów czyhać będzie wiele niebezpieczeństw, a czytelników napięcie nie opuści aż do ostatnich stron każdej z powieści.

Kroniki Archeo najlepiej będzie się czytało dzieciom we wczesnym wieku szkolnym – od 7. do 11. roku życia. Wszystkie książki z serii zostały też wydane w formie audiobooków, w serwisie lubimyczytać.pl cykl uzyskał średnią ocen 7,5/10. Jak napisała o najwyżej ocenionym tomie „Dom Fauna” (8,1/10) użytkowniczka Kinga:

Jeszcze przed przeczytaniem książki wiedziałam, że będzie to świetna lektura i oczywiście się nie zawiodłam. Zakończenie pozostawiło mnie z nadzieją, że może w przyszłości powstaną kolejne części serii. Serdecznie polecam, ponieważ jest to interesująca pozycja, która odrywa od rzeczywistości, pobudza wyobraźnię, a przede wszystkim wywołuje same pozytywne emocje i pozostawia w miłym nastroju. Idealna na każdą porę dnia. Na pewno się nie zawiedziecie.

Seria Biuro detektywistyczne Lassego i Mai, Martin Widmark, średnia ocen w lubimyczytać.pl: 7,7/10

Seria szwedzkiego autora Martina Widmarka została już przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, doczekała się niejednej filmowej adaptacji, a kolejne jej tomy przez długi czas nie schodzą z list bestsellerów m.in. także w Polsce. Barbara Gawryluk, autorka polskich tłumaczeń książek o dwojgu młodych detektywów, powiedziała w jednym z wywiadów, że Wildmark – przystępując do pisania pierwszej powieści z tego cyklu – miał tylko jeden cel: zachęcić do samodzielnego czytania te dzieci, które po książki raczej z własnej woli nie sięgają. Autorowi zależało na tym, by najmłodsi podczas lektury nawet nie zauważyli, że czytają kolejne strony. Chciał, by tak skutecznie wciągnęła ich w świat przedstawiony dana opowieść.

Historie o tym, co dzieje się w Valleby, pozwoliły również obudzić w czytelnikach potrzebę rozwiązywania przedstawianych w książkach zagadek. W serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” dwoje tytułowych bohaterów poszukuje sprawców klasycznych przestępstw: napadu na bank, kradzieży pieniędzy w cyrku czy diamentów ze sklepu jubilerskiego. Tym, co różni powieści Wildmarka od książek o podobnej tematyce, ale przeznaczonych dla dorosłych jest fakt, że w jego utworach dzieci okazują się o wiele bardziej sprytne niż ci, którzy osiągnęli już pełnoletność.

Cykl „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” uzyskał w serwisie lubimyczytać.pl średnią ocen 7,7/10. Wśród najwyżej ocenionych tomów jest „Tajemnica wyścigu” (8,1/10), o której użytkowniczka Kotkad napisała:

Bardzo ciekawa książka dla dzieci. Pierwsza, z którą mój 8-latek ukrywał się pod kołdrą z latarką w ręce, udając, że śpi. Powieść opowiada o wyścigu rowerowym, w którym biorą udział: nasz bohater Lasse, dziewczyna Emilia, listonosz i wróżka. Niestety, nie wszyscy grają fair, a Lasse po kolei odkrywa te nieuczciwości.

Seria „Detektywi z Tajemniczej 5”, Marta Guzowska, średnia ocen w serwisie lubimyczytać.pl: 7,9/10

Nazwisko Marty Guzowskiej znane jest zapewne wielu wielbicielom i wielbicielkom powieści kryminalnych, skierowanych do dorosłego czytelnika. Autorka, z wykształcenia archeolożka, przepracowała w tym zawodzie ponad 20 lat. Zainteresowanie dalekimi podróżami, mapami świata pisarka wyniosła jeszcze z dzieciństwa, ze starego domu w podwarszawskim Brwinowie, który pobudzał jej wyobraźnię.

„Detektywi z Tajemniczej 5” zostali stworzeni na wyraźne życzenie dzieci autorki – seria o Ance, Piotrku i jego siostrze Jadze, a także oswojonym szczurze Sherlocku łączy przygodową fabułę z interaktywną formą – młody czytelnik zapraszany jest razem z książkowymi bohaterami do rozwiązywania kolejnych zagadek. W pierwszej części trwają poszukiwania zaginionej kamei, w kolejnych dzieci odwiedzą m.in. Pałac Kultury i Nauki, mazurskie lasy, a nawet Żelazową Wolę. Będą tam na nie czekać kolejne zagadki.

Cykl oceniono w serwisie lubimyczytać.pl na 7,9/10. O „Zagadce ducha Chopina” czytelniczka Ejotek napisała tak:

Jak przekonać dziecko do czytania? Podsunąć mu serię, która tak wciąga, że nawet nie zauważa, kiedy zostaje pochłonięte przez fabułę. Idealnie nadają się do tego książki Marty Guzowskiej, w których mały czytelnik staje się detektywem. Mojej córki do czytania zmuszać nie trzeba, na każdy tom wyczekuje z niecierpliwością – ja sama również fascynuję się zagadkami i staram się je rozwikłać przed końcem.

„Tajemnica rodu w Bielinach”, Katarzyna Berenika Miszczuk, średnia ocen w serwisie lubimyczytać.pl: 7,7/10

Katarzyna Berenika Miszczuk to autorka cieszących się dużą popularnością książek dla dorosłych czytelników, m.in. thrillera psychologicznego „Druga Szansa”, na podstawie którego powstał netflixowy serial „Otwórz oczy”. Pod koniec 2021 roku ukazała się pierwsza powieść tej pisarki, skierowana do najmłodszych czytelników. „Tajemnica domu w Bielinach” to pierwszy tom planowanej serii powieści „Klub Kwiatu Paproci”. Opowiada o rodzeństwie, które po rozwodzie rodziców zostaje zmuszone do przeprowadzki ze stolicy do Bielin. Dzieci zamieszkują w domu ciotki Mirki, która w młodości była szeptuchą, teraz za to coraz bardziej zdaje się tracić kontakt z rzeczywistością. Młodzi bohaterowie z wielkiego miasta poznają zupełnie inny świat, pełen starych wierzeń, bóstw, demonów (jednak opisanych i przedstawionych tak, aby zaciekawić, a nie przestraszyć). Nad „Tajemnicą domu w Bielinach” unosi się atmosfera tajemniczości, a jeśli o zagadki chodzi – dzieci będą musiały się dowiedzieć, co kryje w sobie stare domostwo ciotki. „Tajemnica rodu w Bielinach” to opowieść nie tylko o przygodach młodych bohaterów, ale i o zmianach, które przychodzą, gdy nie jesteśmy na nie gotowi.

Książka Katarzyny Bereniki Miszczuk otrzymała w serwisie lubimyczytać.pl średnią ocen 7,7/10. Użytkowniczka Karola_wie napisała o niej tak:

Bardzo przyjemna pozycja! Jest zagadka do rozwikłania, są ciekawe postacie, naturalne dialogi i ważne dla młodego czytelnika wątki, jak smutek i rozżalenie po rozwodzie rodziców. Książka skierowana jest do dzieci, ale i dorośli będą się przy niej dobrze bawić.

„Klementyna lubi kolor czerwony”, Krystyna Boglar, średnia ocen w serwisie lubimyczytać.pl: 6,8/10

Książkę Krystyny Boglar wydano w serii Mistrzowie Ilustracji, ponieważ za jej opracowanie graficzne odpowiadał zmarły w 2109 Bohdan Butenko, ceniony rysownik, ilustrator, grafik. Utwór opowiada o Asi, Marku i Pulpecie, którzy spędzają wakacje u pani Śmietanowej. Pewnego nudnego dnia spotykają w lesie zapłakaną dziewczynkę, której zaginęła… Klementyna. Razem wyruszają więc na jej poszukiwania, a przy okazji przeżywają przygodę, o której grzecznym dzieciom się nie śniło. Opowieść trzyma w napięciu aż do ostatnich stron, po drodze wywoła też prawdopodobnie wśród najmłodszych czytelników niejeden wybuch śmiechu. „Klementyna lubi kolor czerwony” znana jest zapewne niektórym dzisiejszym rodzicom z ich lat dziecięcych, więc jej lektura może stanowić świetny sposób na rozrywkę nie tylko dla najmłodszych, ale i sposób dla mamy i taty na to, by powrócić do emocji sprzed lat.

Książka „Klementyna lubi kolor czerwony” uzyskała w serwisie lubimyczytać.pl średnią ocen 6,8/10. Jak napisała o niej użytkowniczka sqot_es:

Zagadkowa książka dla dzieci, pełna przygód i w wakacyjnym klimacie. Historia, od której nie da się oderwać, bo tytułowa Klementyna trzyma w napięciu, aż do końca. Dla dzieci jest świetną rozrywką, a dla starszych czytelników doskonałym umilaczem czasu.

Powieści kryminalne i detektywistyczne dla młodzieży

„Tuzin tajemnic. 12 niezwykłych zagadek kryminalnych”, praca zbiorowa, średnia ocen w serwisie lubimyczytać.pl: 6,7/10

„Tuzin tajemnic” może się dobrze sprawdzić jako pierwsza lektura detektywistyczna dla młodszych nastolatków dlatego, że składa się na nią 12 opowiadań, a uczniom pierwszych klas zazwyczaj łatwiej wytrwać przy krótszych historiach. W antologii znajdują się teksty 12 pisarek, tworzących na co dzień powieści kryminalne. Wśród nich są takie autorki jak m.in. Robin Stevens (twórczyni serii „Zbrodnia Niezbyt Elegancka”, o której więcej informacji znajduje się poniżej), a także Katherine Woodfine (autorka serii „Taylor i Rose. Tajne Agentki”) czy Sally Nicholls (autorka „Guzikowej książki”). Choć więc ten tom opowiadań stworzono współcześnie, to akcja przedstawionych historii rozgrywa się w przeszłości – nawet w XVIII wieku. Opowiadania podzielono na cztery rozdziały: zbrodnie popełnione w zamkniętych pomieszczeniach, sensacyjne zdarzenia z udziałem zwierząt, morderstwa z użyciem trucizny i śledztwa w zamkniętym kręgu podejrzanych.

„Tuzin tajemnic” otrzymał w serwisie lubimyczytać.pl średnią ocen 6,7/10. Jak napisała użytkowniczka Buba:

Opowiadanie to trudna forma. Musi być krótkie, ale nie powierzchowne. Opowiadanie detektywistyczne jest jeszcze trudniejsze! Trzeba czytelnika zwabić zagadką, zaintrygować fabułą i pozwolić mu podążać tuż za bohaterem. Byle szybko! Utrzymać napięcie i nie zdradzić rozwiązania za wcześnie, nie mnożyć wątków, nie przeciągać dedukcji. Autorki stanęły na wysokości zadania! Ich opowiadania czyta się lekko.

Seria „Szkoła Szpiegów”, Stuart Gibbs, średnia ocen w serwisie lubimyczytać.pl: 7,3/10

Stuart Gibbs, zanim zaczął pisać, pracował w zoo w Filadelfii (jest z wykształcenia biologiem), gdzie badał kapibary, potem jednak zaczął poświęcać się przede wszystkim tworzeniu książek dla dzieci i młodzieży. Cykl „Szkoła Szpiegów” nazywany jest połączeniem książek o Jamesie Bondzie, Różowej Panterze, Jasiu Fasoli i Harrym Potterze. To dużo jak na jedną serię powieści, jednak bez wątpienia dzieje się w tych utworach niemało. Ich bohater, Benjamin Ripley, wiódł spokojne życie zwykłego nastolatka do czasu, gdy w drzwiach jego domu nie stanął tajemniczy mężczyzna, wręczając mu powołanie do tajnej Akademii Szpiegostwa. To właśnie tam uczą się najzdolniejsi uczniowie z całego kraju, wybrani do udziału w kolejnych misjach. Benjamin, klasowy kujon, początkowo nie może uwierzyć, że i on ma szansą dołączyć do tej elitarnej i niezwykłej instytucji, jednak szybko okazuje się, że nie jest to takie proste. Na dodatek bohater już w pierwszej książce zostaje wplątany w niemałą szpiegowską aferę. Kolejne tomy dowodzą tylko, że życie agenta – choć niewątpliwie ciekawe i pełne przygód – wcale nie jest usłane różami.

Cykl „Szkoła Szpiegów” otrzymał w serwisie lubimyczytać.pl średnią ocen 7,3/10. O „Szkole Szpiegów na wakacjach” użytkownik zaczytASY napisał:

Powieść czyta się świetnie, choć odrobinę z przymrużeniem oka. To lektura dla dzieciaków w wieku zbliżonym do bohatera, które lubią zagadki i sensacyjno-szpiegowskie tematy. Wartka akcja z licznymi twistami, lekkość narracji, sympatyczny bohater nie do końca odnajdujący się w świecie, do którego go wtłoczono, oraz spora dawka niewymuszonego humoru to przepis na sukces, który sprawdził się w części pierwszej i jest udanie rozwijany w kolejnej.

Seria „Zbrodnia Niezbyt Elegancka”, Robin Stevens, średnia ocen w serwisie lubimyczytać.pl: 7,9/10

Robin Stevens swoją pracę magisterską napisała z kryminologii, potem pracowała jako redaktorka w wydawnictwie, a jeszcze później sama zaczęła pisać powieści dla młodzieży właśnie o tematyce kryminalnej. Jej cykl Zbrodnia Niezbyt Elegancka jest przeznaczony dla młodszych nastolatków – jego bohaterki to dwie dziewczynki – Daisy Wells i Hazel Wong, akcja książek dzieje się w latach 30. XX wieku. Hazel i Daisy uczęszczają do szkoły z internatem, w którym panują i surowe zasady, i nuda: czas odmierzają lekcje, apele, posiłki, poranna i wieczorna toaleta. Nic więc dziwnego, że dziewczęta zawiązują Towarzystwo Detektywistyczne Wells&Wong, mając nadzieję, że wreszcie coś ciekawego się wydarzy i będą mogły porozwiązywać kilka zagadek.

Rzeczywiście okazuje się, że spraw, którymi Daisy i Hazel zajmują się w dziewięciu do tej pory wydanych w języku polskim książkach, jest niemało. W pierwszej części ginie nauczycielka, panna Bell, a potem także… znika jej ciało, w powieściach pojawią się również: trucizny na urodzinowych przyjęciach, zabójstwo prefekt naczelnej, a także… podróż Orient Expressem, w którą wyruszają bohaterki i która, jak można się domyślać, nie przebiegnie bez pewnych komplikacji.

Cykl uzyskał w serwisie lubimyczytać.pl średnią ocen 7,9/10. O najnowszym tomie, „Zbrodni na piątkę”, użytkowniczka Buba napisała tak:

Zbrodni nie oceniam, ale książka rzeczywiście jest na piątkę! Świetnie poprowadzona intryga, wciąż umykające rozwiązanie, nieoczekiwane zwroty akcji i nowe tropy pobudzały moją ciekawość przez całą lekturę. Naprawdę byłam zaintrygowana!

„Kapelusz za sto tysięcy”, Adam Bahdaj, średnia ocen w lubimyczytać.pl: 7,0/10

Adam Bahdaj napisał „Kapelusz za sto tysięcy” w 1966 roku, a mimo to książka cały czas nie traci na aktualności, o czym może świadczyć m.in. fakt, że nadal wystawiane są na jej podstawie spektakle (np. sztuka w krakowskim Teatrze Groteska miała swoją premierę w listopadzie 2021 roku). W serwisie lubimyczytać.pl systematycznie przybywa też kolejnych opinii na temat tej powieści. Główną bohaterką utworu jest Dziewiątka (a oficjalnie: Krystyna Cuchowska) – dziewczynka będąca przywódczynią młodzieżowego (i razem z nią dziewięcioosbowego) gangu z Saskiej Kępy.

Postać ta przeżywa na wakacjach prawdziwie szpiegowską przygodę – pan Walery Kolanko, pewien wiolonczelista, którego spotyka nad morzem, zgubił bowiem swój kapelusz, na którego poszukiwania wyrusza dziewczynka. Kapelusz nie jest bowiem zwykłym nakryciem głowy – mężczyzna ukrył w nim 100 tysięcy, które wygrał w loterii. W książce pojawia się również m.in. Maciek, pomagający Dziewiątce oraz Profesor Barabasz, przyjaciel Walerego. Czy uda im się odnaleźć zaginioną fortunę, ukrytą w kapeluszu?

„Kapelusz za sto tysięcy” otrzymał w serwisie lubimyczytać.pl średnią ocen 7,0/10. Jak napisała użytkowniczka Athoualia:

Rewelacja! Tak gładko jak przez masło dawno mi nie szło czytanie książki. Ciekawa przygoda, zaczęła się tak niewinnie, a co najzabawniejsze, patrząc na okładkę, nie znając w ogóle fabuły, pomyślałam, że akcja dzieje się na Dzikim Zachodzie, taki psikus!

Seria o Enoli Holmes, Nancy Springer, średnia ocen w lubimyczytać.pl: 7,4/10

W zestawieniu nie mogło też zabraknąć Enoli Holmes, bystrej młodszej siostry Sherlocka i Mycrofta. Panowie co prawda nie zdają sobie sprawy (choć dziewczynka im o tym systematycznie przypomina), że tym, co Enolę uszczęśliwiłoby najbardziej, byłoby zaprzestanie ograniczania jej wolności i pozostawienie jej możliwości decydowanie o sobie. Mycroft i Sherlock z powieści Nancy Springer to staroświeccy dżentelmeni, uważający, że dla ich siostry będzie najlepiej, by – jak w przypadku wielu innych kobiet w XIX-wiecznej Anglii – wszelkie decyzje o jej życiu podejmowali mężczyźni z rodziny. Dlatego też Enola postanawia uciec z rodzinnego domu – nie tylko jednak po to, by uzyskać niezależność, ale i by odnaleźć matkę. W Londynie nastolatka nie próżnuje – zarabia na swoje utrzymanie, zakładając pod męskim pseudonimem agencję detektywistyczną. W języku polskim ukazało się do tej pory pięć książek z tej serii (a w języku angielskim – sześć), w każdej z nich Enola rozwiązuje kolejne zagadki, nierzadko radząc sobie z nimi lepiej niż podążający jej tropem słynny brat Sherlock. Warto dodać, że książki Nancy Springer zostały też sfilmowane – pierwsza część ukazała się na Netflixie w 2020 roku, druga będzie miała swoją premierę najprawdopodobniej w 2022 roku.

Cykl o Enoli Holmes uzyskał od użytkowników serwisu lubimyczytać.pl średnią ocen 7,4/10. Użytkowniczka Otulonaksiazkami napisała o „Sprawie osobliwego wachlarza” tak:

Jest lekka, dobrze się ją czyta i ma świetną główną bohaterkę, która jest mądrą i bystrą dziewczyną, próbującą wyrwać się od losu, który narzucają jej czasy, w których żyje. Bo trzeba wspomnieć, że jest to XIX wiek, kiedy kobiety powinny być damami, a nie młodymi paniami detektyw.

A jakie pozycje Wy dodalibyście do listy książek detektywistycznych i kryminalnych dla najmłodszych czytelników? Czekamy na Wasze odpowiedzi w komentarzach!

[as]


komentarze [19]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Zaczytana  - awatar
Zaczytana 21.03.2023 19:27
Czytelniczka

Brakuje Greenglasshouse Kate Milford

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Liska  - awatar
Liska 09.02.2022 19:33
Czytelnik

Kilka pozycji naprawdę ciekawych dla dzieciaków, one ebooki z publio wolą niż książki, ale coś stąd na pewno tam będzie ;D 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Tylko_czytam  - awatar
Tylko_czytam 27.01.2022 12:08
Czytelniczka

Brakuje Nienackiego i serii o Panu Samochodziku- o czym już niektórzy pisali. Dodam jeszcze detektywa Pozytywkę (dla najmłodszych) i Flawię de Luce (dla starszych).

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
tam  - awatar
tam 27.01.2022 10:18
Czytelnik

"Kroniki Archeo"... pewnie prowadzone przez siostry z archeo :D:D dość nieszczęśliwy tytuł jak na polską książkę. Wiem, że nie na temat, ale nie mogłem się powstrzymać.
Poza tym brak "Trzech detektywów" i "Pana Samochodzika".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
daka  - awatar
daka 24.01.2022 08:38
Czytelniczka

Wielotomowy, świetny cykl dla młodszych dzieci J.L. Horsta "Operacja". 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
jaguśka  - awatar
jaguśka 22.01.2022 21:38
Czytelniczka

Seria o detektywie Pozytywce

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Beata  - awatar
Beata 20.01.2022 21:02
Czytelnik

Pięć przygód detektywa Konopki autorstwa Janusza Domagalika-zabawny kryminalik dla dzieci. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
AgaGaga  - awatar
AgaGaga 20.01.2022 20:51
Czytelniczka

Brakuje Chmielewskiej i Nienackiego. Pomyślałabym, że dzieciaki już ich nie czytają, ale czy w takim razie czytają Bahdaja i Boglar?? 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
SekstusEmpiryk  - awatar
SekstusEmpiryk 20.01.2022 20:31
Czytelnik

Bohdan Butenko wiecznie żywy (przynajmniej do roku 2109). Swoją drogą chciałbym przewidywać przyszłość jak Lem i [as] - autorka/autor artykułu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
SekstusEmpiryk  - awatar
SekstusEmpiryk 22.01.2022 20:59
Czytelnik

Niestety, [as] nie czyta komentarzy, albo ich nie rozumie. W związku z tym łopatologicznie: w opisie książki "Klementyna lubi kolor czerwony" (wciąż!) jest ustęp "... zmarły w 2109 Bohdan Butenko...". Jest to tzw. czeski błąd (przestawienie cyfr) bo powinno być 2019. Ja już roku 2109 nie dożyję, ale [as] być może tak (i wtedy sprawdzi, jak to z Butenką było).

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Lilunia  - awatar
Lilunia 20.01.2022 10:18
Czytelniczka

Seria ,,Zbrodnia niezbyt elegancka” jest cudowna nie tylko pod względem zagadki kryminalnej ale i bohaterów, stylu pisania i przede wszystkim ważnych tematów poruszonych w każdym tomie.❤️
,,Enola Holmes” tez czytałam i nie zachwyciła mnie tak bardzo jak seria pani Stevens ale w dalszym ciàgu jest bardzo dobrą młodzieżówką.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post