„Spider-Man: Bez drogi do domu”. Komiksy, które warto przeczytać przed premierą filmu

Marcin Waincetel Marcin Waincetel
11.12.2021

Czy jest ktoś, kto nie zna Spider-Mana? Superbohater Marvela stworzony przez Stana Lee, Steve’a Ditko, Jacka Kirby’ego, od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród herosów. Nadchodząca premiera filmu „Spider-Man: Bez drogi do domu” to dobry pretekst, aby przedstawić Wam najciekawsze komiksy ze świata Pajączka. Znajdziecie się coś dla miłośników historii obyczajowych i miłosnych, fanów grozy, jak również akcji. Spider-Man to bardzo wielowymiarowy bohater.

„Spider-Man: Bez drogi do domu”. Komiksy, które warto przeczytać przed premierą filmu

Bohater z sąsiedztwa – Peter Parker aka Spider-Man

Człowiek Pająk to oczywiście Peter Parker, który podczas pokazu naukowego został ugryziony przez napromieniowanego pająka. Mutacja spowodowała, że zwyczajny nastolatek stał się potężnym, niezwykle wygimnastykowanym i dynamicznym wojownikiem. Bohater z sąsiedztwa zaczął być znany jako Spider-Man. Według jego twórców, bohater, który na światowym rynku pojawił się w 1962 roku, stał się symbolem, z którym mógł się utożsamiać zwykły czytelnik. Bo przecież pomimo posiadania unikalnych mocy Peter musiał się zmagać z codzienną prozą życia. Parker troszczy się przecież o swoją samotną ciotką May, a źródłem jego finansów jest praca w gazecie jako fotoreporter. Miłosne rozterki, egzystencjalne przemyślenia, humor, poszukiwanie własnego miejsca w świecie. Peter Parker to być może jeden z najbardziej ludzkich ze wszystkich superbohaterów. Co ciekawe, tożsamość Spider-Mana przez lata pozostawała tajemnicą dla mieszkańców Uniwersum Marvela, jednak wszystko zmieniło się po wydarzeniach z komiksowej serii „Wojna domowa”.

Nowy rozdział w mitologii, premiera filmu „Spider-Man: Bez drogi do domu”

Spider-Man to heros, który wielokrotnie pojawiał się na ekranach kin. Choć pierwsze pełnometrażowe filmy powstawały już w latach 80., to jednak wczesne adaptacje nie cieszyły się uznaniem krytyków, jak i fanów. 

Przełom nastąpił w 2002 roku, kiedy to doszło do premiery pierwszej
części trylogii Sama Raimiego z Tobeyem Maguire’m w roli tytułowej. Nieco później, bo w 2012 roku, pojawiła się nowa seria w reżyserii Marca Webba z Andrew Garfieldem jako Spider-Manem.

Najnowszym rozdziałem w mitologii superbohaterów Marvela jest saga z Tomem Hollandem zainicjowana w 2017 roku. Wkrótce czeka nas premiera filmu „Spider-Man: Bez drogi do domu”, przełomowej superprodukcji, w której pojawią się nawiązania do wszystkich poprzednich filmów. Twórcy zdecydowali się nam zaprezentować koncept szalonego multiwersum, gdzie niemożliwe tak naprawdę nie istnieje. Wielowątkowa akcja, obecność kanonicznych złoczyńców, motyw utraconej tożsamości – oto elementy, które sprawiają, że warto czekać na najnowszy pełnometrażowy film o przygodach Spider-Mana.

Koncepcja komiksowego multiwersum – „Spidergedon” i „Powrót do korzeni”

Spider-Punk. Spider-Gwen. Miles Morales. Web-Slinger, Spidey z Dzikiego Zachodu. Oto bohaterowie, którzy wraz z innymi istotami obdarzonymi pajęczymi mocami raz jeszcze stawią czoło rodowi Dziedziczących. To swoistego rodzaju wampiry, który wysysają moce z przedstawicieli gatunku Spider-Mana. Christos Gage rozpisał niezwykle intrygującą opowieść – pajęczy herosi z całego multiwersum musza się skonfrontować z największymi demonami. Jednak to nie wszystko. Bo nowym rozdaniem w historii Pajączka jest też album „Amazing Spider-Man – Powrót do korzeni” to pierwszy tom przygód Spider-Mana z nowej serii wydawniczej Marvel Fresh! Peter Parker znów ma okazję doświadczyć swojego „szczęścia”. Zostaje oskarżony o splagiatowanie pracy naukowej i zwolniony z redakcji „Daily Bugle”, a w dodatku jego nowym współlokatorem okazuje się znany złodziej Bumerang. Tymczasem Curt Connors pracuje nad urządzeniem zatrzymującym niespodziewane przemiany w Lizarda. Spider-Man musi więc stawić czoło codzienności, ale także nadnaturalnym zagrożeniom. „Amazing Spider-Man – Powrót do korzeni” – choć tytuł może sugerować inaczej – to album, który stanowi otwarcie przede wszystkim dla nowych fanów.

Geneza Pająka, czyli „Spider-Man. Historia życia”

W niezwykle przepastnej bibliotece komiksów znajdują się jednak albumy, które w całościowy sposób próbują odtworzyć najważniejsze motywy z życia popularnego herosa. Właśnie takim dziełem jest „Spider-Man. Historia życia”. Z okazji osiemdziesiątych urodzin Marvel Comics mistrz humoru Chip Zdarsky („Daredevil”, „Sex Criminals”), laureat aż czterech Nagród Eisnera i kultowy rysownik Mark Bagley („Ultimate Spider-Man”) zrealizowali intrygującą opowieść o Spider-Manie. Dlaczego? To wyjątkowa historia herosa, który stał się legendą, a był przecież zwykłym bohaterem z sąsiedztwa – od jego superbohaterskich początków, przez trudne czasy wojny wietnamskiej i wojny domowej, aż do ostatniej misji Człowieka Pająka, w której rozstrzygną się losy nie tylko jego samego, ale i wszystkich, których kocha! Jaka jest prawdziwa geneza herosa? Z kim musiał mierzyć się w czasie swoich misji? Kogo kochał, a kogo nienawidził? Co wiąże się z przyszłością Pajączka? „Spider-Man. Historia życia” to wyjątkowy album, bo twórcy zdecydowali się przedstawić kilka dekad życia kultowego bohatera.

Władza i melancholia – „The Spectacular Spider-Man”, prawdziwa klasyka komiksu

Namiętności, które prowadzą do tragedii. Nieustanna walka z przeznaczeniem. Spider-Man to wyjątkowo ludzi bohater – empatyczny, szlachetny, lojalny. W życiu herosa Marvela znajdują się również prawdziwe tajemnice. Jedna z nich odnosi się do miłości. Aby zdobyć dziewczynę swoich marzeń, Pajączek musiał w przeszłości pokonać prawdziwy tor przeszkód, na którym czekają na niego między innymi Green Goblin, Rhino i Vulture. Ikoniczni złoczyńcy. Miłość wymaga poświęceń. Cena potrafi być jednak olbrzymia. „Spider-Man: Niebieski” to melancholijna historia Gwen Stacy, pierwszej miłości Spider-Mana. W każdym z bohaterów wpisany jest pierwiastek tragizmu i szaleństwa. Dowodem jest „The Spectacular Spider-Man”, zebrane w jednym tomie najsłynniejsze przygody Spectacular Spider-Mana stworzone przez kreatywny duet J.M. DeMatteis i Sal Buscema. Terapia grupowa Petera Parkera, Harry'ego Osborna i Edwarda Whelana to historia, która pokazuje nam w nowym świetle ich tragiczne dzieciństwo. To też być może jedna z najbardziej dramatycznych opowieści o Spider-Manie w całej mitologii. Niezwykle fascynująca jest też opowieść zapisana w albumie „Spider-Man: Władza”. Oto Peter Parker, który jest już zmęczonym, starym człowiekiem – nie ma pracy, rodziny, nadziei. Czy zdoła wykrzesać z siebie jeszcze odrobinę mocy oraz odpowiedzialności, która idzie z nią w parze? Postapokaliptyczny świat, mroczna strona bycia herosem, poświęcenie, walka o przetrwanie. Oto najważniejsze motywy, które przyświecają twórcom komiksu.

„Spider-Man: Uniwersum”, czyli przełomowy film animowany

Spider-Mana zna każdy fan komiksów. Jednak Miles Morales to stosunkowo niedawna inkarnacja
kultowego herosa. Po ugryzieniu przez radioaktywnego pająka Miles, nastolatek z Brooklynu,
odkrywa w sobie niezwykłe moce. Niepozorny chłopak staje się Człowiekiem-Pająkiem. Kiedy otwiera się brama do uniwersum, Miles szybko zdaje sobie sprawę, że nie jest jedynym superbohaterem. I to
właśnie jest podstawa pełnometrażowego filmu animowanego „Spider-Man: Uniwersum”.

Już w czasie premiery pierwszego filmu Amy Pascal, producentka hitowego widowiska, potwierdziła, że kontynuacja będzie wiązana z jednym z usuniętych wątków fabularnych. W oryginalnym szkicu Phila Lorda i Chrisa Millera zaproponowano, aby Miles Morales i Gwen Stacey rozpoczęli romantyczny związek, o czym dowiadujemy się między innymi za sprawą komiksu „Spider-Man: Niebieski”. Niedawny zwiastun kontynuacji animowanego filmu zbiega się w czasie z oczekiwaniami związanymi
z premierą filmu „Spider-Man: Bez drogi do domu”.

Superbohaterski kanon – nieznane przygody Spider-Mana

Czy jest ktoś, kto nie zna Spider-Mana? Superbohater Marvela stworzony przez Stana Lee, Steve’a Ditko, Jacka Kirby’ego, od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród herosów. „Spidergedon” i „Powrót do korzeni”, „The Spectacular Spider-Man”, „Spider-Man: Niebieski”, „Spider-Man. Historia życia” czy „The Spectacular Spider-Man” to tylko kilka z przykładów komiksów w superbohaterskim kanonie. Na bazie komiksów powstało kilka seriali animowanych, pełnometrażowe filmy telewizyjne i kinowe. Najnowsze widowisko, czyli „Spider-Man: Bez drogi do domu” to wrota do multiwersum, szalonego świata, w którym spotykają się najwięksi bohaterowie i złoczyńcy.


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Lis Gracki - awatar
Lis 11.12.2021 14:31
Bibliotekarz

Nie, dziękuję. Wyrosłem. Tego nie da się czytać.  😅

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Marcin Waincetel - awatar
Marcin Waincetel 11.12.2021 10:01
Oficjalny recenzent

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post