rozwiń zwiń

Finalistki Baileys Women’s Prize for Fiction

LubimyCzytać LubimyCzytać
09.04.2014

Ogłoszono listę sześciu tytułów, które trafiły do finału Baileys Women’s Prize for Fiction, nagrody, o której pisaliśmy kilka tygodni temu. Jest to brytyjska nagroda dla książek napisanych przez kobiety.

Finalistki Baileys Women’s Prize for Fiction

Dawna, lepiej znana nazwa to Orange Prize for Fiction, ale od tego roku konkurs ma nowego sponsora. Na liście finalistów znalazły się trzy debiutanckie powieści.
Oto nominowane tytuły:


Chimamanda Ngozi Adichie – "Americanah"

Ifemelu i Obinze zakochali się w sobie, gdy byli nastolatkami. Uczęszczali wtedy do szkoły średniej w Lagos. W Nigerii rządziła w tym czasie wojskowa dyktatura i kto tylko mógł, uciekał za granicę. Ifemelu wyjeżdża do Stanów na studia. Piękna, pewna siebie, doświadcza radości i porażek, zyskuje nowych przyjaciół i traci starych, mierząc się przy tym z problemem, którego nie doświadczyła w Nigerii – z uprzedzeniami rasowymi.

Tymczasem Obinze, cichy syn profesora, chciałby do niej dołączyć, ale nie może – Ameryka po atakach z 11 września zamyka się przed afrykańskimi imigrantami. Obinze zostaje w Londynie, gdzie prowadzi dość niebezpieczne życie. Lata później wraca do Nigerii, już jako zamożny człowiek. Gdy również Ifemelu zdecyduje się na powrót do domu, oboje staną przed wyjątkowo trudną decyzją.


Hannah Kent – Skazana

W roku 1829 w północnej Islandii Agnes Magnúsdóttir zostaje skazana za współudział w brutalnym morderstwie popełnionym na dwóch mężczyznach. Agnes ma czekać na egzekucję w gospodarstwie przedstawiciela miejscowej władzy, urzędnika okręgowego Jóna Jónssona, jego żony i dwóch córek. Przerażona obecnością morderczyni pod swoim dachem rodzina unika z nią wszelkich rozmów.

Tylko Tóti, młody wikariusz wyznaczony na opiekuna duchowego Agnes, próbuje ją zrozumieć, starając się uchronić jej duszę przed potępieniem. Kiedy mija lato i nadchodzi surowa zima, a trudy wiejskiego życia zmuszają domowników do pracy ramię w ramię, mieszkańcy zagrody zaczynają lepiej poznawać Agnes. A gdy zbliża się dzień egzekucji, wszystkich dręczy pytanie: zabiła czy nie?

Oparta na faktach powieść „Skazana” to głęboko wzruszająca opowieść o wolności osobistej: o tym, jak nas widzą, w przeciwieństwie do tego, za kogo sami się uważamy, i o tym, jak można zaryzykować wszystko dla miłości.


Jhumpa Lahiri – The Lowland

Dwaj bracia, Subhash i Udajan Mitra, dorastają razem w Kalkucie i są nierozłączni. Ich losy jednak potoczą się różnymi ścieżkami. Są lata 60., a Indie targane są zamieszkami i protestami. Charyzmatyczny i impulsywny Udayan przyłącza się grupy rebeliantów, podczas gdy rozważny Subhash decyduje się na wyjazd do Ameryki i pracę naukowca. Jednak los Udayana spowoduje, że Subhash zdecyduje się na powrót.  

#####


Audrey Magee – The Undertaking

Chcąc za wszelką cenę uniknąć wysłania na front wschodni, Peter Faber, niemiecki żołnierz, żeni się z Kathariną Spinell, kobietą, której nigdy nie spotkał. Małżeństwo z rozsądku – on dostanie urlop, a ona rentę w razie, gdyby on miał zginąć na froncie. Nie spodziewają się, że naprawdę połączy ich uczucie. Peter wraca na wojnę, pielęgnując myśli o młodej żonie, ona zaś zaczyna wspinać się po drabinie kariery w szeregach nazistów, poświęcając się całkowicie. Wojna się jednak kończy, a Peter i Katarina będą musieli poradzić sobie z poczuciem winy przerastającym zwykłego człowieka…


Eimear McBride – A Girl Is A Half-Formed Thing

Opis związku siostry i brata i cienia rzuconego na ich dzieciństwo przez jego guz mózgu. Książkę można by nazwać strumieniem świadomości, ale właściwie jest to nieświadomy potok myśli, składający się na fascynujący i intymny portret młodej bohaterki.  


Donna Tartt – The Goldfinch

Trzynastoletni Theo Decker cudem przeżył tragiczny wypadek, w którym zginęła jego matka. Theo za wszelką cenę próbuje uniknąć zamknięcia w domu dziecka. Przygarnia go rodzina zamożnego znajomego, mieszkająca przy Park Avenue w Nowym Jorku. Theo jest oszołomiony nowym życiem. Nowi koledzy nie wiedzą, jak z nim rozmawiać, nowy dom go onieśmiela. Tęskni za matką. Jedyną rzeczą, która mu po niej pozostała, jest niewielki obraz. Próbując zgłębić jego tajemnicę, trafia do nowojorskiego półświatka.

Pięć jurorek ma za sobą naprawdę wyczerpujące i trudne zadanie. W sumie do konkursu zgłoszono 158 książek. Zostały one podzielone między cztery jurorki, przewodnicząca jednak musiała przeczytać wszystkie – i to w ciągu szesnastu tygodni! Każda książka była czytana przez przynajmniej dwie osoby. Po burzliwych dyskusjach wyłoniono listę dwudziestu nominowanych, które zostały ponownie przeczytane przez cały skład sędziowski. 7 kwietnia zaś ogłoszono sześć tytułów, które znalazły się w finale.

Są wśród nich prawdziwe hity. Książka Donny Tartt „The Goldfinch” znalazła się na wielu listach najlepszych książek ubiegłego roku. „Americanah” Chimanandy Ngozi Adichie zdobyła jedną z najbardziej prestiżowych nagród literackich w Stanach - the National Book Critics Circle Award. Adichie jest już laureatką tej nagrody – zaszczytny laur zdobyła w 2007 za Połówkę żółtego słońca. „The Lowland” Jhumpy Lahiri znalazł się już w finale nagrody Bookera.

Choć jednak te trzy autorki wydają się stanowić poważną konkurencję dla trzech debiutantek, żadna z nich nie napisała jeszcze zbyt wielu książek – Lahiri dostała nominację za swoją drugą powieść, Tartt i Adichie za trzecią.

Angielską tradycją jest obstawianie wyniku konkursów literackich u bookmacherów. W tym roku największą popularnością cieszy się Tartt, zaraz za nią plasuje się Adichie. Nazwisko zwyciężczyni poznamy 4 czerwca.
 


komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Mateusz Cioch 09.04.2014 20:18
Czytelnik

Raczej na tych, których książki nam się podobają i tych wręcz przeciwnie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
allison 09.04.2014 13:19
Czytelniczka

Pisarzy powinno się dzielić na dobrych i złych, a nie na kobiety i mężczyzn.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
MsSurrealist 09.04.2014 12:34
Bibliotekarka

Już sam sposób, w jaki książki są opisywane pozostawia wiele do życzenia i tworzy stereotypy. Dla przykładu w kilku anglojęzycznych blurbach książki Adichie nacisk położony jest na relacje rasowe (w tym stopniowalność 'czerni') oraz nieustanną chęć bohaterki żeby wykorzystywać każdą, nawet przypadkową rozmowę, do swoich własnych celów (czyt. opisania jej na swoim blogu)....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać 09.04.2014 11:02
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post