rozwiń zwiń

Pióro Fredry 2011

LubimyCzytać LubimyCzytać
07.12.2011

Konkurs na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry” towarzyszy Wrocławskim Promocjom Dobrych Książek. Celem konkursu jest wskazanie i uhonorowanie książek, które zostały wydane w Polsce w mijającym roku. Nagradzane są wydawnictwa.

Pióro Fredry 2011

Jednym z zasadniczych kryteriów w ocenie poziomu edytorskiego zgłoszonych do konkursu książek był zakres prac wykonanych przez wydawcę od pomysłu na książkę przez przygotowanie tekstu i ilustracji po skład i druk. Jury znacznie wyżej ocenia takie dokonania, w których w pełni widoczna jest inwencja wydawcy, a nie pojawia się odwołanie się do praw licencyjnych.

Jury przyznało pięć równorzędnych nagród, które otrzymały następujące wydawnictwa:

Carta Blanca
Adam Dylewski "Historia pieniądza na ziemiach polskich"
za precyzyjną, systematyczną i bogato udokumentowaną prezentację dziejów polskiej kultury materialnej poprzez wieki po współczesność.

Media Rodzina
Wojciech Widłak Dwa serca anioła
za mądrą historię dla młodych czytelników o trudnych chwilach w życiu, znakomicie zilustrowaną przez Pawła Pawlaka.

Wydawnictwo Literackie
Stanisław Lem, Sławomir Mrożek Listy 1956-1978
za wzorcową pracę dokumentalną i edytorską odsłaniającą epistolarną wymianę myśli pisarzy w szczególny sposób sytuujących się między polskością a europejskością.

Wydawnictwo Marginesy
Chris Niedenthal Zawód: fotograf
za harmonijne połączenie dwóch porządków – słownego i ilustracyjnego - opowieści znakomitego fotografa polskiej współczesności.

Wydawnictwo W.A.B.
Za serię Fortuna i Fatum, reprezentowaną przez książki:
Nałkowska albo życie pisane Hanny Kirchner,
Mikołajska. Teatr i PRL Joanny Krakowskiej,
Korczak. Próba biografii Joanny Olczak-Ronikier
za wysoki poziom literacki i dokumentacyjny prezentowania skomplikowanych biografii wybitnych osobowości kultury polskiej na tle najnowszej historii.

Nagrodę główną i tytuł Książki Roku 2011 otrzymuje:

Wydawnictwo słowo/obraz terytoria
Krzysztof Kornacki "Popiół i diament Andrzeja Wajdy"
za bogatą, kompetentną i znakomicie udokumentowaną monografię jednego z najważniejszych filmów w historii dwudziestowiecznej kultury polskiej opracowaną edytorsko w sposób umożliwiający czytelnikowi pełne korzystanie z warstwy ilustracyjnej i tekstu.


Konkurs na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry” towarzyszy Wrocławskim Promocjom Dobrych Książek. Celem konkursu jest wskazanie i uhonorowanie książek, które zostały wydane w Polsce w mijającym roku. Nagradzane są wydawnictwa. Jury, w którym zasiadają przedstawiciele wielu środowisk (krytycy, naukowcy, artyści, ludzie zawodowo zajmujący się kulturą), przyznaje nagrody i wyróżnienia za wartości literackie, edukacyjne, a także wysoki poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny.

Konkurs na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry” stał się prestiżowym wyróżnieniem i wpisał się na stałe w kalendarz nagród przyznawanych w całej Polsce.

Wszystkie zgłoszone książki: http://wpdk.pl/content/blogcategory/11/63/


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 07.12.2011 13:07
Administrator

Zapraszamy do dyskusji na temat "Pióro Fredry 2011"

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post