Pora na Sylwię Chutnik i Tomasza Piątka

LubimyCzytać LubimyCzytać
20.10.2011

24 i 25 października zapraszamy na dwa kolejne spotkania w ramach Festiwalu 4 Pory Książki. W poniedziałek gościem Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu będzie Sylwia Chutnik, we wtorek – Tomasz Piątek.

Pora na Sylwię Chutnik i Tomasza Piątka

Sylwia Chutnik jest laureatką konkursu "Dama Warszawy 2007", w 2008 otrzymała Paszport "Polityki", rok później była nominowana do nagrody Nike. W 2010 dostała Społecznego Nobla Fundacji Ashoka.

Pisarka ukończyła Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim, szefuje Fundacji MaMa, wspierającej matki w Polsce. Jest członkinią Porozumienia Kobiet, jej felietony publikuje "Polityka" i "Pani". Poza tym oprowadza wycieczki po Warszawie śladami wybitnych Polek.

Debiutowała w 2008 r. powieścią "Kieszonkowy atlas kobiet", za którą otrzymała Paszport "Polityki". Jury nagrodziło ją "za wyjątkowy słuch literacki, umiejętność zaglądania pod podszewkę miasta oraz portrety ludzi nakreślone z ogromną wrażliwością."

Jej druga powieść - "Dzidzia" wydana w zeszłym roku - to książka "o naszym narodowym charakterze, kompleksach i głupocie". Z kolei "Warszawa kobiet" (2011) jest przewodnikiem nie tyle po miejscach, co po kobietach związanych z tym miastem.

Krótsze teksty Sylwii Chutnik ukazały się w książkach zbiorowych "Kobieta i polityka", "Queerowanie feminizmu", "Ludzie, miasta. Literatura Białorusi, Niemiec, Polski i Ukrainy" oraz w antologii "Wolałbym nie".


Tomasz Piątek - rocznik 1974, autor m.in. "Heroiny", "Bagna", "Pałacu Ostrogskich" (książka znalazła się w finale nagrody Nike 2009), "Morderstwa w La Scali" i "Węża w kaplicy".

Piątek ukończył lingwistykę na Universita' degli Studi di Milano. W latach 1995-99 pracował w Mediolanie, najpierw jako tłumacz więzienny i sądowy, później jako dziennikarz. Był korespondentem "Polityki", RMF FM, "La Stampy" i "L'Indipendente", współpracował z Inforadiem i Radiostacją. Publikował felietony w miesięczniku "Film" (autorska rubryka "Koszmarketing"). Brał udział w opracowaniu nowej formuły programowej "Przekroju", a w latach 2002-2004 współtworzył kanał telewizyjny Kino Polska.

Pisarz wydał 14 książek, ostatnią - "Anty-papieża" - w kwietniu tego roku. Jego antythriller "Bagno" był nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru. Piątek dwukrotnie otrzymał nominację do Paszportu "Polityki".


Wśród swoich ulubionych pisarzy wymienia m.in. Dostojewskiego, Puszkina, Conrada, Dickensa, Hugo i Hawthorne'a. Z polskich ceni najbardziej Mickiewicza, Norwida, Prusa, Leśmiana, Gombrowicza, Mrożka, Lema i Dukaja (głównie za "Inne pieśni"). Przyznaje, że bardzo dużo czyta, ale rzadko z przyjemnością. Większość książek nie podoba mu się wcale, dlatego pisze własne. Książką, którą najmocniej przeżył był "Eugeniusz Oniegin" Aleksandra Puszkina.

Teksty Piątka były tłumaczone na rosyjski, serbski, hiszpański i włoski.


Oba spotkania odbędą się w Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Początek o godz. 18. Wstęp wolny.


komentarze [8]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Luis  - awatar
Luis 30.10.2011 09:49
Czytelnik

No to jak mózg wariuje, to natychmiast muszę mieć coś jej autorstwa. Czytałam opis pod tomikiem jej wierszy - ktoś porównał ją do Kurta Vonneguta. Dla mnie to wystarczająca rekomendacja.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Wit  - awatar
Wit 25.10.2011 16:12
Czytelnik

nie lubicie Chutnik - a co powiecie na Justynę Bargielską? Dla mnie jest odkryciem tego roku. Byłem na spotkaniu w Poznaniu - wspaniała, normalna dziewczyna, a pisze tak, że mózg wariuje od nadmiaru uaktywnionych połączeń nerwowych :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
lajt  - awatar
lajt 21.10.2011 19:55
Bibliotekarka

Co do Chutnik, to zgadzam się z Popi.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Luis  - awatar
Luis 21.10.2011 18:25
Czytelnik

@Popi, podzielam Twoje zdanie na temat Sylwii Chutnik.
@Bed, zdaje się, że oglądałyśmy ten sam program. Pan Piątek mnie do siebie nie przekonał (pod względem literackim), ale kibicowałam mu w starciu z nadętymi krytykami.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Bed  - awatar
Bed 21.10.2011 10:56
Czytelniczka

Nie czytałam żadnego utworu Sylwii Chutnik - jeszcze. Pana Tomasza Piątka oglądałam w telewizji w dyskusji z krytykami nad jego utworem Heroina. Jakoś zachęcił mnie do przeczytania tej książki, chociaż grono dziennikarzy było w miarę sceptyczne. Ogólnie prezentował się jako osoba bardzo otwarta - no ale to telewizja.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Boogna  - awatar
Boogna 21.10.2011 10:21
Czytelniczka

wiesz, to tak, że Sylwia Chutnik dla mnie jest zbyt... egzaltowana i "na siłę". Przejrzałam ten blog i czytam też czasami jej felietony w Polityce. Nie lubię jej stylu, ale doceniam jej społeczne zaangażowanie.

A pełne odkrycie Tomasza Piątka jeszcze przede mną.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Luis  - awatar
Luis 21.10.2011 08:03
Czytelnik

Widzę, że nie ma chętnych na dyskusję o naszych rodzimych pisarzach. Polecam w takim razie blog Sylwii Chutnik http://sylwiachutnik.blog.iwoman.pl/
oraz ciekawą stronę Tomasza Piątka
http://www.tomaszpiatek.pl/
Warto przynajmniej zajrzeć.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 20.10.2011 15:40
Administrator

Zapraszamy do dyskusji na temat "Pora na Sylwię Chutnik i Tomasza Piątka"

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post