Urzeka, nie szokuje. „Heartstopper” to rewolucja w myśleniu o miłości

LubimyCzytać LubimyCzytać
13.05.2022

Oto historia, która przekracza płeć, choć koncentruje się na narodzinach miłości między chłopcami. Jej uniwersalny wymiar prowadzi do odkrycia, że tego, co piękne i prawdziwe, nie ograniczą uprzedzenia – to zawsze wyrwie się na wolność i przemówi własnym głosem. Oto opowieść o sile miłości.

Urzeka, nie szokuje. „Heartstopper” to rewolucja w myśleniu o miłości

Seria komiksów Alice Oseman spowodowała rewolucję, w której nie ma przegranych. Wszyscy okazują się zwycięzcami, bowiem bez względu na orientację seksualną i wpojoną przez wychowanie w duchu tradycji niechęć do związków jednopłciowych czytelnicy, a teraz i widzowie, ulegają magii i sile pierwszego uczucia bohaterów i towarzyszą im, sprzyjając szczęśliwemu zakończeniu.

„Heartstopper” to fenomen, przełom w myśleniu o uczuciach, a dla wielu zyskanie nowego spojrzenia na prawo człowieka do miłości, prawo do wolności wyboru osoby, z którą poczuje się bliskość i jest się w związku. A wszystko narysowane prostą i czułą kreską wrażliwej autorki, przemawiającej przez swoje dzieło w imieniu środowisk LGBT+.

Historia wydaje się prosta. Oto chłopak, uczuciowy, nieśmiały i delikatny, spotyka chłopaka, który różni się od niego we wszystkim poza wrażliwością. Obserwujemy w historii chłopaków odkrywanie w sobie gotowości do przyjęcia prawdy, że uczucie nie zna płci. Tę prawdę poznajemy wraz z bohaterami i angażujemy się tak mocno w ich historię, że nie zauważamy nawet, jak szybko stają się nam bliscy. Alice dokonuje czegoś niemożliwego. Zakochujemy się razem z nimi.

1 czerwca premiera już 4. tomu komiksu, entuzjazm nie słabnie, wszyscy czytają „Heartstoppera”, i choć kolejny tom dopiero się pojawi, już znalazł się z pozostałymi w ścisłej czołówce bestsellerów empik.com. Po raz pierwszy w historii TOP 100 empik.com pierwsze cztery pozycje zajmują komiksy, w dodatku młodzieżowe. Kolejny sukces „Heartstoppera” to uhonorowanie pierwszego tomu tytułem Książka Roku w kategorii komiks w plebiscycie lubimyczytać.pl. Okazuje się, że są takie opowieści, które kochają czytelnicy w każdym wieku i każdej płci. Łączy ich potrzeba miłości.

Człowiek z sercem o komiksie pełnym miłości

Przemek Staroń, który często wypowiada się na temat serii, jest niekwestionowanym ambasadorem „Heartstoppera”. Tak opowiada o historii Charliego i Nicka: „Przepiękny komiks «Heartstopper», który stworzyła Alice Oseman, a przetłumaczyła Natalia Mętrak-Ruda, jest czymś arcyuniwersalnym. Nie tylko bowiem obala (swoją drogą: rewelacyjnie) stereotyp związany z miłością między osobami tej samej płci. Ta książka obala jeszcze jeden, być może dużo bardziej fundamentalny stereotyp: że miłość w ogóle musi chodzić stereotypowymi drogami. Nie, nie musi. I to jest właśnie najpiękniejsze. Ta cudowna treściowo i wizualnie historia, o pięknych ludziach z pięknymi sercami, od samego początku wprawiła mnie w zachwyt. Nick i Charlie, którzy poznają się w szkole, szybko zostają przyjaciółmi, choć pozornie średnio do siebie pasują. Nick gra w szkolnej drużynie rugby, a Charlie, wcześniej prześladowany, wyoutował się rok temu. Otoczenie chłopaków nie za bardzo rozumie ich wzajemną fascynację. Im samym też nie jest z tym łatwo i nie do końca potrafią się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Szczególnie że podczas urodzinowej imprezy kolegi Nicka dochodzi do przełomu w ich relacji… Bohaterowie muszą odpowiedzieć sobie na ważne pytania: co jest dla nich ważne, czego pragną i dokąd chcą podążać? A jako że miłość działa w zaskakujący sposób, bohaterowie odkryją różne rzeczy o swoich bliskich… i o sobie?

Tak, «Heartstopper» łamie stereotypy związane z seksualnością. Ale! Wielką – być może największą – częścią seksualności jest świat naszych uczuć. I to jest w tym komiksie totalnie mega: pokazuje on, że niezależnie od naszej orientacji psychoseksualnej jesteśmy wszyscy tacy sami. Tak samo cierpimy, kochamy, borykamy się z różnymi wyzwaniami, trudnościami, przyjemnymi i nieprzyjemnymi emocjami. Tak, serio, bo jesteśmy tacy sami. I wszyscy pragniemy tego samego. Czuć się kochanymi i akceptowanymi takimi, jakimi jesteśmy. I móc kochać. A miłość granic nie ma”.

W relacji Charliego i Nicka pojawią się wyzwania. Takie, jakie przynosi bycie w związku, bo choć w komiksach Alice Oseman jest morze czułości, trzeba nie tylko przewalczyć uprzedzenia i lęk przed odrzuceniem przez otoczenie, ale też uporać się z codziennymi problemami, tymi czysto ludzkimi w związkach, kiedy uczucie jest oczywiste, ale problemy już mniej. Będziemy śledzić więc w napięciu historię chłopaków w kolejnych tomach serii.

Kto i jak odczytuje „Heartstoppera”? Komiks, który łączy pokolenia

„Heartstopper” w tym roku szkolnym tak głęboko wniknął w świadomość młodych czytelników, że sięgnęli oni po komiks na egzaminach. Jak napisał w social mediach Szymon Holcman, jeden z najwybitniejszych w Polsce znawców komiksu: „Wedle informacji od najstarszej córki – w jej szkole «Heartstopper» był dziełem kultury, na które powoływano się najczęściej podczas próbnego egzaminu ósmoklasisty”.

Justyna Suchecka, dziennikarka TVN, ekspertka do spraw młodzieży, sprawdziła siłę przekazu serii „Heartstopper” na sobie i po lekturze komiksów napisała na Facebooku: „Chciałam sama przekonać się, na punkcie czego oszalał świat. I już rozumiem. Też potrzebuję czasem miłych, dobrych opowieści o miłości. Bajek. I wiary, że bajkowe historie zdarzają się też w życiu. Od tego komiksu jest zwyczajnie cieplej na sercu”. Znajoma dziennikarki, nauczycielka w szkole ambasady polskiej w Anglii, odpowiedziała pod postem: „W Londynie tydzień temu wyprzedane we wszystkich księgarniach. Moja córka codziennie śledziła księgarskie dostawy. Z zapartym tchem pognała po drugi tom. Też czytam, żeby sprawdzić, dlaczego nastolatki na punkcie tej historii szaleją”.

Dorośli, którzy są świadomi wartości serii Alice Oseman, to tylko jeden z głosów rozlegających się w przestrzeni wirtualnej. Te inne głosy są młodsze i nie mniej entuzjastyczne. To oni właśnie najwięcej dyskutują o komiksach: „To, ile ciepła i komfortu dały mi te komiksy, jest nie do opisania!” – Kinga z bookssvx. W takim duchu są komentarze, bo młodzież łaknie miłości i dobrych zakończeń. Tajemnicą poliszynela jest, że wszyscy – młodzi i dorośli – kochają baśnie ze szczęśliwym finałem.

Wojciech Szot (Zdaniem Szota) pisze z kolei tak: „No dobra, spłakałem się jak bóbr, czytając «Heartstoppera» Alice Oseman. Mam wrażenie, że bardziej nad sobą i własną młodością niż nad przygodami Charliego i Nicka, zakochanych w sobie nastolatków. Jak przypomnę sobie te wszystkie lata, gdy człowiek nie miał do kogo sensownie gęby otworzyć i miotał się po życiu, nie wiedząc, o co w tym wszystkim chodzi, to mam poczucie, że coś mnie ominęło. Ominęło, bo polska rzeczywistość małych miasteczek nie była przyjazna dla młodego chłopaka, który może i by chciał się zakochać, ale internetowe komunikatory proponują mu w najlepszym przypadku przelotną znajomość kilka wsi dalej z wliczonym w to gratis poczuciem winy i wstrętu wobec samego siebie. Nie mam za złe czasom ani światu tego, więc nie musicie mnie pocieszać, ale za to możecie sobie sięgnąć po «Heartstoppera», komiks pokazujący, co tracimy, gdy nie możemy być kim chcemy w młodym wieku”.

Tłumaczka serii Natalia Mętrak-Ruda powiedziała: „Ogromnie się cieszę, że «Heartstopper» się wydarzył – w mojej pracy, ale też w ogóle, w świecie, w rzeczywistości, w której żyjemy; szczególnie w Polsce. Znajoma napisała mi wczoraj, że jej córka kupiła pięć egzemplarzy dla swoich koleżanek i kolegów; inna wysłała mi fragment korespondencji ze swoją córką, która złożona była głównie ze słów «kocham kocham jakie to wspaniałe!», a kolega zapowiedział, że kupi go trzydziestoletniej siostrze, której w czasach liceum – jak moim kolegom i koleżankom LGBT+, z których prawie nikt nie mówił w szkole o swojej tożsamości – było pewnie znacznie trudniej, także ze względu na brak popkulturowej reprezentacji.

Wielką zaletą «Heartstoppera» jest dla mnie jego «normalność» – tam się nie wydarza nie-wiadomo-co, ani na poziomie fabuły, ani języka – bo to przecież całkiem normalna sprawa, że «chłopak spotyka chłopaka» – więc moim zadaniem jest głównie pisanie w sposób możliwie naturalny i próba oddania stanów emocjonalnych bohaterów w sposób komiksowo zwięzły, w relacji z obrazem, często w półsłówkach i niedopowiedzeniach”.

I jak powiedziała o bohaterach komiksu Kajutex – recenzentka popkulturowa i edukatorka filmowa: „Chcielibyśmy jako dorośli ludzie umieć w ten sposób ze sobą rozmawiać”.

Najlepszy romans 2022!

Ten fenomen musiał odnaleźć drogę do filmu. I oto Netflix zdecydował się na produkcję serialu, który okazał się jedną z najchętniej oglądanych produkcji młodzieżowych na popularnej platformie. Nic dziwnego, że tak się podobał, skoro w pracach nad serialem uczestniczyła sama Alice Oseman. I zdarzył się cud. Cała czułość i słodycz, tak subtelna na kartach komiksu, przeniesiona została bez uszczerbku dla dzieła na ekran. I równie mocno wzruszała.

Znakomita obsada w osobach młodych aktorów, którzy wcielili się w bohaterów, to przemyślany wybór odpowiednich zdaniem twórców osób spośród kandydatów do roli Charliego i Nicka. Idealnie wpasowali się w role Kit Connor i Joe Locke.

Z kolei Yasmin Finney i Will Gao, siostra i przyjaciel Charliego, mówili w wywiadach, że nigdy nie widzieli czegoś podobnego do otwartego castingu Netflixa do „Heartstoppera”. Ważny był nie tylko talent, ale też własne doświadczenia. Bohaterów grają osoby, których poszczególne historie wpisują się w losy kreowanych postaci. Ten autentyzm w poszukiwaniu osób mogących zagrać bohaterów Alice Oseman w efekcie dał nam serial, w który po prostu wierzymy. A sposób opowiadania historii miłości nie jest czymś, czemu będziemy zaprzeczać. „Heartstopper” otwiera w ludziach nieskończone pokłady dobra. Sprawia, że chcemy być lepsi.

Jak pisze w „Gazecie Wyborczej” Radosław Czyż: „Nie ma tu dramatu goniącego dramat, wiecznych zwrotów akcji i dopisywanych przez scenarzystów komplikacji, przez które bohaterowie muszą przeskakiwać w drodze ku zasłużonemu happy endowi. Jego twórczyni Alice Oseman wyszła z założenia, że to całkowicie zbędne. W końcu młodzież LGBT+ ma wystarczająco trudne życie – dorabianie im fikcyjnych problemów mija się z celem”.

Strach i odwaga – co zmienia w życiu młodych ludzi lektura „Heartstoppera”?

Nastolatkowie mają wystarczająco dużo spraw na głowie, często kluczowych dla ich rozwoju. Jedną z potrzeb jest określenie tożsamości płciowej i odnalezienie się w świecie dorosłych. Otwartość „Heartstoppera” prowadzi do otwarcia dialogu nie tylko z samym sobą, ale też ze światem, który różnie przemawia. Dlatego tak ważna jest świadomość, że dyskusja już się rozpoczęła.

Książka „Heartstopper. Tom 4” jest już dostępna w sprzedaży.

Artykuł sponsorowany.


komentarze [25]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Pompela  - awatar
Pompela 15.05.2022 11:36
Czytelniczka

Niestety homoseksualna propaganda szerzy się z każdej strony. Teraz bierze się za umysły dzieci i młodzieży. :( 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Angazetka 15.05.2022 13:02
Czytelnik

I bardzo dobrze, może w końcu świat będzie lepszym miejscem dla wszystkich. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Pompela 15.05.2022 14:24
Czytelniczka

Brak zasad moralnych to lepszy świat? To ja podziękuję za taką wersję "lepszości".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Angazetka 16.05.2022 13:11
Czytelnik

Miłość i szacunek dla każdego to lepszy świat. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Pompela 16.05.2022 19:30
Czytelniczka

Z tym się zgadzam, tylko to nie ma nic wspólnego z promowaniem niemoralnych zachowań, a wręcz przeciwnie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
dansty 01.07.2022 01:24
Czytelnik

Pozycje takie jak ten sprawią, że młode pokolenie osób nieheteronormatywnych nie będzie dorastało w poczuciu winy, nie będzie siedziało w szafie przez wiele lat, nie będzie wchodziło w niebezpieczne zachowania, nie będzie okłamywało siebie i innych, nie będzie krzywdziło osób, z którymi mogliby się związać, żeby udawać normalnych, nie będzie się okaleczać czy popełniać...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
zaczytana_mugolka 01.07.2022 11:01
Czytelniczka

Homoseksualna propaganda? Przepraszam bardzo ale co złego jest w tym że ludzie którym zabiera się prawo do miłości i normalnego życia walczą o to żeby żyło im się lepiej? To nie jest żadne branie się za umysły dzieci. To jest edukacja, która jest tak ważna w dzisiejszych czasach a której brakuje w szkołach. Każde dziecko powinno wiedzieć o tym żeby szanować drugiego...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
libreria_bianca 01.07.2022 11:17
Czytelniczka

Homoseksualna propaganda? O czym Ty mówisz dziewczyno! Chyba nie do końca wiesz o czym piszesz.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Lis Gracki - awatar
Lis 14.05.2022 13:02
Bibliotekarz



Tak, że ten tego...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lilunia 14.05.2022 20:55
Czytelniczka

To przecież nic szokującego.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
ali99 14.05.2022 23:02
Czytelniczka

Tak, że czego? Serio nie ma tu żadnej kontrowersyjnej opinii, polecam posprawdzać komentarze i oceny (niesponsorowanych) ludzi pod komiksem/serialem i przeczytasz to samo. To naprawdę prosta, a jednocześnie wybitna historia. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mac 15.05.2022 01:09
Czytelnik

Moim zdaniem taka informacja powinna być zamieszczona na początku tekstu, nie na końcu, gdy czytelnik w skowronkach napali się na produkt. Tym bardziej, że tekst jest stworzony w stylu normalnych artykułów. Uważam, że to świadome wprowadzanie w błąd czytelnika.
Oczywiście nic nie mam do opisywanego komiksu. Tom pierwszy zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie i być może...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
niemamnickabuu 15.05.2022 12:16
Bibliotekarka

Wybitnie miałka historia...  Niestety czytałam tom 1szy. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 15.05.2022 20:22
Bibliotekarz

NO to wyjaśniam: pisanie sponsorowanych peanów jest słabe. Owszem, nic to szokującego, wszak wszystko jest towarem i na sprzedaż... ale chyba komiksik nie sprzedaje się tak jak się tego spodziewano, więc reklama dźwignią handlu.

Podsypmy złotówek a usłyszymy, że to jest to na co czekała cała ludzkość 😈 No i, że komiks można podzielić na te przez Heartstopperem i po...

...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Angazetka 16.05.2022 13:13
Czytelnik

"Komiksik" od tygodni jest na pierwszych miejscach w tokach sprzedażowych, więc twój argument jest inwalidą ;) Temat jest po prostu na czasie. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 16.05.2022 13:37
Bibliotekarz

Nie obrażaj inwalidów  😁 Noo, w EMPiKu na pewno https://www.empik.com/bestsellery?sort=orderRankDesc

Czyli nie trzeba reklamować by się sprzedawał... to po co płatne peany? :) A może właśnie się sprzedaje bo się peany pisze?

Tak czy siak, jestem bardzo ciekaw jak "temat na czasie" wytrzyma próbę czasu 😈

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mac 16.05.2022 23:01
Czytelnik

@Lis Gracki Wydaje mi się, że bardziej chodzi o napędzenie popularności marki pod wpływem świeżo wydanego serialu. Serial promuje komiksy, a one serial. Czysty biznes. Po prostu LC mogłoby wyraźniej zaznaczać, że dany artykuł jest sponsorowany.
Lepiej już pisać peany o takich niewinnych młodzieżówkach, niż o kolejnych szkodliwych erotykach. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 16.05.2022 23:20
Bibliotekarz

@Mac może tak być. Wiesz ja nie uważam, że Heartstopper jest tam jakiś szkodliwy... erotyki też nie. Ja w tym wszystkim widzę słabą modę, subkulturę która odmieni się za kilka-kilkanaście lat a ludzie zostaną potrzaskani. Żyłem w dziadocenie i widziałem różne subkultury w latach 90'... dzisiaj zostali sami wannabie. Żyjemy w bardzo ciekawych czasach, prażonej kukurydzy nie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Mac 16.05.2022 23:27
Czytelnik

@Lis Gracki Ale jaką modę, subkulturę widzisz w odniesieniu do Hearstopper? Pytam poważnie, bez złośliwości.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 16.05.2022 23:35
Bibliotekarz

Queer.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mac 17.05.2022 00:03
Czytelnik

@Lis Gracki Nie wiem jak w kolejnych tomach, ale w pierwszym tego komiksu nie odniosłem wrażenia, że tam bawią się w jakieś subkultury. Fakt, jest to romans dwóch chłopaków, ale wyglądają "normalnie", a ich seksualność ich nie definiuje, dlatego historia jest dość uniwersalna, a nie tylko dla LGBT. Nie mówię, że taka moda nie istnieje czy w niektórych odmianach nie jest...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lis 17.05.2022 00:21
Bibliotekarz

@Mac i sądzisz, że ten komiks jest dla... neutralnych? Nazwałbym go uroczym ale nie "neutralnym" :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mac 17.05.2022 00:56
Czytelnik

@Lis Gracki Neutralny względem zauważonej przez Ciebie mody. Przynajmniej w moim odczuciu. Komiks dla szerokiego grona odbiorców, że tak to ujmę.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 17.05.2022 08:48
Bibliotekarz

@Mac rozumiem Twój punkt widzenia, mamy odmienne zdanie :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 13.05.2022 16:30
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post