„Blondynka”. Intymny portret Marilyn Monroe

LubimyCzytać LubimyCzytać
18.08.2021

W książce „Blondynka” jednym ze swoich najbardziej ambitnych dzieł, pisarka Joyce Carol Oates odważnie przedstawia wewnętrzne, poetyckie i duchowe życie Normy Jeane Baker – dziecka, kobiety, nieszczęśliwej celebrytki i idealizowanej blondynki, którą świat poznał jako Marilyn Monroe.

„Blondynka”. Intymny portret Marilyn Monroe

Blondynka Joyce Carol OatesJej życie było naznaczone dramatami, smutkiem i żalem. Oraz ogromną tęsknotą za uczuciem. Lgnęła do mężczyzn, szukała miłości na siłę, wchodziła w trudne i niszczące związki. Jej życie dalekie było od bajki rodem ze srebrnego ekranu. Była boginią dla tłumów, a tak naprawdę nieustannie szukała akceptacji, piękna i miłości.

Zaskakująco intymnym i bogatym głosem Norma Jeane opowiada własną historię kultowej amerykańskiej artystki – mocno skonfliktowanej i zdeterminowanej – która w pewnej chwili się zagubiła. To poruszający obraz kultury zahipnotyzowanej przez własne mity, a także niepewnej rzeczywistości kruchych żywotów, które kultura ta pochwyciła w swój drapieżny uścisk.

„Jesteś aktorką. Jesteś prawdopodobnie dobrą aktorką. Aktorka pragnie, aby na nią patrzono. Aktorka pragnie być kochana. Przez mnóstwo ludzi, nie tylko przez jednego mężczyznę”.

– „Blondynka”, Joyce Carol Oates

„Blondynka” Joyce Carol Oates to monumentalna epopeja, która jest hołdem dla nieuchwytnej magii i zniszczenia, które stały za kulisami powstania wielkiej amerykańskiej gwiazdy XX wieku. Odważna i bezkompromisowa powieść o Normie Jeane Baker, kobiecie, z której kultura Hollywood zrobiła produkt. Historia narodzin i upadku jednej z najbardziej błyskotliwych karier w amerykańskiej Fabryce Snów.

Monroe nie miała słabych punktów. Prawdziwa profesjonalistka. Zapamiętawszy raz słowo, sylabę, nutę, rytm, bywała później precyzyjna jak szwajcarski zegarek. Nie dało się jej sprowadzić do „postaci”, „roli”. Z całą pewnością musiała posiąść umiejętność widzenia siebie w filmie, zdolność do czegoś w rodzaju animacji. Nad tą animacją potrafiła panować od wewnątrz. Panowała nad tym, jak owa animacja będzie postrzegana przez nieznajomych ludzi w zaciemnionej sali kinowej.
Taka właśnie była Marilyn Monroe w filmie: animowana, żywa postać, którą nieznajomi pewnego dnia ujrzą i pokochają.

– „Blondynka”, Joyce Carol Oates

Joyce Carol Oates (ur. 1938) – amerykańska pisarka, eseistka, poetka, autorka horrorów, thrillerów i książek dla dzieci. Profesorka na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Princeton, gdzie zajmuje się nauką kreatywnego pisania. Laureatka wielu nagród, m.in. National Medal of Humanities, National Book Critics Circle Ivan Sandrof Lifetime Achievement Award, National Book Award oraz PEN / Malamud Award for Excellence in Short Fiction. Była kilkakrotnie nominowana do nagrody Pulitzera – w tym za „Blondynkę”. Od wielu lat jest również uznawana za jedną z głównych kandydatek do Literackiej Nagrody Nobla.

Z oczu Marilyn spływają łzy, Marilyn płacze. Och! och! to n...najszczęśliwszy dzień w moim życiu. I gdybyśmy jej nie powstrzymali, pobiegłaby przed siebie ściskać chłopakom ręce, które do niej wyciągali, obejmowałaby ich i całowała, jak gdyby była narzeczoną, która po dalekiej podróży z rodzinnego kraju przybyła wreszcie do każdego z nich w odwiedziny. Tłum rozerwałby ją na kawałki z uwielbienia, a już na pewno powyrywałby jej włosy z głowy, całkowicie oszalały na punkcie Marilyn, więc musieliśmy ją powstrzymać, ale nie walczyła z nami, tylko powtarzała, jakby to była głęboka prawda zen, którą dostała mocno między oczy:
To jest najszczęśliwszy dzień mojego życia, och, dziękuję.

– „Blondynka”, Joyce Carol Oates

Czarno-biały portret Marilyn Monroe wykonany w 1953 roku

„Wejść do głowy kobiety o nieśmiertelnym wizerunku pięknej blondynki. Poczuć jej lepkie emocje, zagubienie i odklejenie od rzeczywistości. Poczuć jej lęk przed światem i sobą. Książka prowadzi drogą życia aktorki, która grała we własnym filmie próbując jednocześnie żyć życiem społecznie poukładanego człowieka i szukając jedynie miłości”.

– Edyta Olszówka o książce „Blondynka”

Przeczytaj fragment biografii Marilyn Monroe pt. „Blondynka”

Blondynka

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Książka „Blondynka” jest już dostępna w sprzedaży.

Artykuł sponsorowany


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Meszuge  - awatar
Meszuge 18.08.2021 18:34
Czytelnik

Może to i jest intymny portret, ale kogo? Autorka pisze o swojej książce tak:
„Blondynka nie zawiera zatem opisu licznych rodzin zastępczych, w których Norma Jeane przebywała, lecz tylko jednej, i to fikcyjnej; zamiast licznych kochanków, kryzysów zdrowotnych, aborcji, prób samobójstwa, a także występów ekranowych, przedstawia kilka wybranych, symbolicznych. Marilyn Monroe...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 17.08.2021 11:49
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post