Wszystkie książki Marilyn Monroe

LubimyCzytać
07.02.2020

Gwiazda kina, ikona stylu i mody, jedna z pierwszych światowych gwiazd popkultury, a także kolekcjonerka książek. Jedyna i niepowtarzalna Marilyn Monroe miała w swojej kolekcji 430 książek.

Wszystkie książki Marilyn Monroe
Reklama

Była jedną z pierwszych światowych celebrytek. Można zaryzykować stwierdzenie, że jej seksowny wizerunek znany jest pod każdą szerokością geograficzną. Utrwalono go w takich filmach, jak „Mężczyźni wolą blondynki” czy „Słomiany wdowiec” (podczas słynnej sceny podmuchu wiatru z kanału wentylacyjnego nowojorskiego metra). Do jej ikonicznych strojów, fryzur i podkreślonego specjalnym makijażem spojrzenia nawiązują i będą nawiązywać kolejne pokolenia aktorek, modelek i stylistek. Czy jednak będą jak Monroe pałały równie wielką miłością do książek i poezji? 

Marilyn Monroe z książką

Marilyn Monroe, FragmentyLiteracką pasję u amerykańskiej aktorki można zauważyć na przedstawiających ją fotografiach. Oprócz tych z planów filmowych, pokazujących jej ikoniczne role, sesje zdjęciowe przedstawiają ją w otoczeniu książek. Tak sfotografował ją dla magazynu „Esquire” fotoreporter Eve Arnold, członek słynnej agencji Magnum. Na okładce tygodnika „Life” również czytała książki, sportretowana w swoim domu, na sofie, przez pochodzącego z Tczewa fotografika Alfreda Eisenstaedta. Zdjęcie z tej drugiej sesji, lecz nie z książką, a z notatnikiem, znalazło się również na okładce biograficznego albumu „Fragmenty. Wiersze, zapiski intymne, listy”. Ukazuje on Monroe nie tylko jako piękną aktorkę, ale też odsłania jej mniej znane oblicze wrażliwej, inteligentnej i twórczej kobiety, tak diametralnie różne od wykreowanego przez media na całym świecie wizerunku słodkiej blondynki.

Reklama

Książka jako bezpieczne schronienie

W recenzji „Fragmentów” Sam Kashner, krytyk „Vanity Fair”, zauważył, że dla Marilyn Monroe książki były zarówno towarzyszem, jak i schronieniem. Miejscem, do którego uciekała, by odciąć się zarówno od zgiełku medialnej sławy, jak i od mężczyzn, którzy nie traktowali jej poważnie. Dawały bezpieczną kryjówkę, gdy jej kolejne małżeństwa – z legendarnym baseballistą Joem DiMaggio czy laureatem Pulitzera Arthurem Millerem – kończyły się rozwodami. 

W swojej biblioteczce aktorka zgromadziła 430 pozycji, w tym książki Scotta Fitzgeralda, „Pożegnanie z bronią” Ernesta Hemingwaya, „Zbrodnię i karę” Dostojewskiego, liczne powieści Marcela Prousta czy tomiki poetyckie. Na półkach w domu Monroe znalazło się również miejsce dla klasycznej filozofii w wydaniu Platona i Arystotelesa, a także na dzieła psychoanalityka Sigmunda Freuda. Dzięki licytacjom w domu aukcyjnym Christie's, a także wnikliwym analizom zdjęć, przeprowadzonym przez fanów, mogliśmy poznać tytuły wszystkich książek Marilyn Monroe. Pełną listę można znaleźć na internetowym forum www.everlasting-star.net.

Fotografia otwierająca: Snap / Rex Features / East News

Reklama

komentarze [77]

Sortuj:
250
49
12.02.2020 14:48

Widzę tutaj wiele wypowiedzi o tym, że obecnie ludzie (w tym celebryci) nie czytają, a jeśli już czytają, to czytanie jest podnoszone do rangi supermocy, a przecież to normalna sprawa. Prawda jest taka, że starsze pokolenia, do których - jako millenials, powoli się zaliczam, czytają nadal, aczkolwiek coraz mniej, bo praca zawodowa, rodzina i liczne obowiązki zabierają im...

więcej

0
1492
13.02.2020 07:46

Nie wiem kiedy te wszystkie osoby znajdują czas na przeczytanie takiej ilości książek, jaką się chwalą, bo to fizycznie niemożliwe, żeby tyle czytać.
Jako była blogerka mogę odpowiedzieć o sobie. To był maraton. Drugi raz do tego nie wrócę.
Pozdrawiam, bo mądrze się wypowiedziałaś.


2882
727
13.02.2020 15:50

Dziękuję za rekomendację, z chęcią przeczytam. Dlatego nie założyłam bloga, gdyż czytam wyłącznie dla przyjemności, ale też nie czytam blogów innych. Szkoda mi czasu, wolę w tym czasie przeczytać książkę.
Zapytam się przewrotnie, czy kiedykolwiek czytanie książek było masowe?


250
49
14.02.2020 21:56

"Zapytam się przewrotnie, czy kiedykolwiek czytanie książek było masowe?"

Pewnie nigdy nie było masowe, ale zdecydowanie było bardziej powszechne, niż teraz. Chociażby z braku innych rozrywek. Teraz żyjemy w epoce wszechobecnej łatwo przyswajalnej rozrywki, w porównaniu z którą czytanie jest "trudne" i bardzo straciło na popularności.


4166
767
18.02.2020 17:27

Czytam przynajmniej 10 książek miesięcznie, kiedyś było więcej, teraz z racji studiów trochę spadłam, ale nadal ludzie uważają, że to bardzo dużo i dziwią się, kiedy znajduję na to czas. A ja po prostu czytam szybko, mogę to robić praktycznie w każdych warunkach, za to prawie nie oglądam filmów, seriali, nie gram w gry, bo mnie to po prostu nie interesuje(to nie jest żaden...

więcej

2882
727
18.02.2020 18:21

Teraz też czytam ponad 10 książek miesięcznie. Ale bywały takie okresy, gdy po pracy byłam tak zmęczona, że jedynie mogłam iść na spacer i obejrzeć jakiś film. Moje szare komórki nie potrafiły się skupić na książce.


250
49
20.02.2020 22:36

FannyBrawne, nie bierzemy tutaj pod uwagę polonistów/studentów polonistyki, bo oni czytają jakieś niemożliwe ilości książek :D
Oczywiście da się przeczytać 10 książek miesięcznie, ale osoby, którym się to udaje, są w zdecydowanej mniejszości.


4166
767
21.02.2020 11:50

@Katik, ja się absolutnie nie czuję urażona i nie wychodzę z założenia, że jak ktoś lubi czytać, to ma obowiązek dobijać do jakiegoś rankingu. Nie ukrywam jednak, że tego typu wypowiedzi czasem mnie bolą, bo od dziecka czytam bardzo szybko, tak lubię i tak mi jest na chwilę obecną wygodnie, i niestety przez lata spotykałam się z różnymi niemiłymi przytykami z tego powodu,...

więcej

2882
727
21.02.2020 16:22

@FannyBrawne Rozumiem Ciebie, gdyż jako dziecko przestałam korzystać z bibliotek szkolnych, zawsze zarzucano mi kłamstwo, tylko pożyczam i nie czytam. Nawet na moją proźbę nikt nie chciał mnie przepytać z tych książek, abym mogła udowodnić, że je przeczytałam. Jednak i były takie okresy, gdy czytałam naprawdę mało, gdyż po całym dniu przed arkuszami kalkulacyjnymi już nie...

więcej

4199
3959
22.02.2020 14:41

Powiem,coś o szkolnej bibliotece,pani.Z biblioteki, chyba musiała nienawidzić dzieci.


4199
3959
22.02.2020 14:43

Ja też czytam 10 książek miesięcznie i da to się zrobić


2882
727
22.02.2020 19:42

@czytamcałyczas Tyle tylko, że nie pracujesz i nie masz rodziny o którą trzeba zadbać.


4199
3959
22.02.2020 20:09

Ale też mam zajęcia w ośrodku.A przykład moja ciocia.Uczyła w szkole dla pielęgniarek.Ma syna,córkę.Mąż nie żyje.Ciocia miała na głowie,cały dom.Pracę i też dała radę czytać.Dziś jest inaczej,.Czasem ludzie,mają wybór czy 30 minut czytać,czy ten sam czas poświecić na oglądanie memów.


4166
767
22.02.2020 21:24

@czytamcałyczas, i chodzi tylko o to, żeby uszanować to jak ktoś postanowi spędzić te 30 minut. Ja nie lubię oglądać szybko seriali i nie umiem się postawić na miejscu ludzi, którzy potrafią w jeden dzień obejrzeć dwa sezony, ale nie mam zamiaru im tego wytykać i zastanawiać się czy nie powinni robić w tym czasie czegoś innego.


4199
3959
22.02.2020 21:42

U mnie to tak,że staram się wygospodarować.Czas na wszystkie moje zajęcia.I na pracę w SDS i tv, internet.I czytanie.


178
155
23.02.2020 13:36

@Katik ogólnie rzecz biorąc obecna kultura stawia nacisk na konsumpcję i tym samym na zarobek. Ludzie wierzą w reklamy, że "musisz mieć/robić to czy tamto" i śledzą obecne trendy bez zastanowienia się. Nie tylko literatura ucierpiała na jakości, ale wiele innych rzeczy: filmy, seriale, muzyka, kursy różnego rodzaju, podróże (np. Włochy walczą ze zjawiskiem, że turyści...

więcej

2882
727
23.02.2020 14:13

@ _Magnolia_ zgadzam się z Tobą. Może jest to związane z tym, że jak gdzieś wyjedziemy pragniemy naraz za dużo. Chociaż ja i moi znajomi nie mają problemu z opisem tego co w danym miejscu im się podobało lub nie. Jednak się sama na tym złapałam. Na przykład możesz kupić bilet, gdzie w pakiecie jest parę zamków, o wiele tańszy od pojedynczych biletów. Niestety mimo że...

więcej

4199
3959
23.02.2020 14:24

Ja nie jestem wybredny kulturalnie.To wybitnego serialu uważam Pierwszą Miłość.Wybitny film dla mnie to choćby Syn Ciemności.Wybitne książki dla mnie to choćby Mastertona czy Cusslera


4199
3959
23.02.2020 14:32

Jak to Renax odeszła 😢😥


679
337
23.02.2020 15:04

Może jeszcze za nami zatęskni. I zobaczymy jej wypowiedzi pisane o poranku :)


2882
727
23.02.2020 15:42

Niestety odeszła, "gwoździem do trumny" były ostatnie artykuły o Mrozie. Skasowała swoje konto na LC. Mogę przekazać pozdrowienia i wiadomość.


4199
3959
23.02.2020 16:02

Bardzo bym prosił.


178
155
23.02.2020 16:48

@jatymyoni duży wpływ na to, jak się do czegoś podchodzi zależy od panującej kultury. Jeżeli kultura wszczepia sposób zachowania takie jak niecierpliwość, chęć uzyskania szybkich rezultatów itd. to człowiek automatycznie zyskuje te cechy ponieważ siedzi w takiej a nie innej atmosferze.

@czytamcałyczas nie musisz czuć się w obowiązku tłumaczyć się z czegokolwiek na własny...

więcej

2882
727
23.02.2020 17:20

Dużo masz w tym racji. Kultura wyrugowała z nas coś takiego jak zmysł kontemplacji, czy medytacji. Kiedyś słyszałam o akcji "jeden obraz", czyli idziesz do muzeum i oglądasz tylko jeden obraz, na nim się tylko skupiasz. Nie licząc kosztów to taką galerię trzeba mieć obok. Jednak w nas jest też wrodzona ciekawość, chęć poznania, doświadczenia czegoś nowego. Powiem o sobie,...

więcej

4199
3959
23.02.2020 17:47

A jaką sdztukę malarską lubicie ? Ja lubię ,wiejska chata.Namalowany kot.Czy krowy.Albo grafika z Wikingiem.Lub elfami.


2882
727
23.02.2020 19:43

@czytamcałyczas powtórzę za @_Magnolia_ wyluzuj i odpuść. Nie w każdej dyskusji i nie na każdy temat trzeba brać udział. Jeżeli nie znam jakiegoś tematu to nie dyskutuję. Przykładowo, nie czytuję komiksów, chociaż myślę że mogą być ciekawe, a więć na tematy dotyczące komiksów nie zabieram głosu. Czasami naprawdę lepsze jest milczenie.


4199
3959
23.02.2020 19:50

Fajnie,że tu się robią elity.Bez odbioru.


178
155
24.02.2020 19:45

@jatymyoni wierzę Ci :) grunt to umieć się znaleźć w nawale wszelkich rzeczy, które mogą zainteresować. Z muzeami nie mam tego problemu, ponieważ mam "za rogiem", a regularnie są dni, gdzie można zwiedzać za darmo albo za bardzo małe pieniądze. Daje mi to poczucie spokoju, że będę miała czas i okazję na zwiedzanie bez pośpiechu. Jeśli chodzi o książki to czytam jedną na raz...

więcej

2882
727
24.02.2020 20:46

Szkoda, że nie masz w swojej bibliotece książek, które szukasz. Ja ciągle robię porządki w swojej i nie sprzedaję, szukam dla nich domu. Ja jednak czytam parę książek naraz. Jednej najczęściej słucham gotująć obiad lub robiąc cokolwiek w kuchni. Jedną czytam zawsze w tle, dozując sobie, aby móc przemyśleć i przyswoić ją sobie. Resztę czytam w jakieś tam kolejności z...

więcej

178
155
25.02.2020 20:37

Na razie nie szukam, ale dziękuję :) A pomyślałaś by skorzystać z e-booków?


2882
727
26.02.2020 12:23

Korzystam z e-booków, chociaż część ich nie ma w e-bookach. Koszt e-booków niewiele się różni od papierowej książki, a ja lubię przejrzeć książkę przed kupieniem. Moja biblioteka została stworzona przed e-bookami. Korzystam natomiast z bibliotek i to jest główne źródło beletrystyki, którą czytam.


250
49
08.03.2020 15:44

@jatymyoni Przepraszam, że się wtrącam, ale o co chodzi z ostatnimi artykułami o Mrozie?


2882
727
08.03.2020 16:18

Odpowiadałam na pytanie, dlaczego @Renax opuściła LC i skasowała konto.


250
49
08.03.2020 16:34

Tak, rozumiem, tylko nie wiem, co było w tych artykułach o Mrozie, że Renax opuściła LC ;)


4199
3959
08.03.2020 16:56

Ja też się chętnie dowiem


2882
727
08.03.2020 17:15

Trudno mnie na to pytanie odpowiedzieć. Ja taką dostałam informację. Można było się zorientować po Jej wypowiedziach pod artykułami o Mrozie, Które ostatnio dość często gościły na LC. Może nie podobały Jej się napaści na tych, którzy krytykowali pisarza. Nie wiem. Ponieważ sama nie jestem miłośniczką Mroza, to się nie dopytywałam. Od dawna rozważała taką możliwość, a to...

więcej

4199
3959
08.03.2020 17:33

Mróz dobrze piszę,ale to nie jedyny pisarz na świecie.


56
1
09.02.2020 03:28

Z tego co widzę w niektórych komentarzach, to że Marilyn czytała książki podnoszone jest do niewiadomo jak wysokiej rangi, a przecież to nic nadzwyczajnego. Umiejętność czytania książek to normalna sprawa.


809
32
09.02.2020 09:55

Oczywiście, że normalna. Nie mniej jednak kontrastuje z (niesłusznie) wykreowanym przez media wizerunkiem Marilyn jako "głupiej blondynki".


462
132
08.02.2020 15:25

Akurat mnie to nie dziwi. Ludzie w tamtych czasach byli dużo bardziej oczytani, elokwentni, nie mieli umysłów zatrutych internetowo-medialną infantylizacją kultury. Sądzę, że taka Marylin Monroe zagięłaby i ośmieszyła te wszystkie polskie aktoreczki, nie mówiąc o celebrytkach, które mają w głowach siano (rozumiane dwojako: zarówno jako kult pieniądza, jak i pustkę...

więcej

152
74
12.02.2020 13:11

W "tamtych czasach" w Europie mieliśmy drugą Wojnę Światową, a w USA działał KKK i szalała segregacja rasowa.

Ale to fajnie, że chociaż czytali...


Reklama
0
1492
konto usunięte
08.02.2020 07:57

Użytkownik wypowiedzi usunął konto


2882
727
08.02.2020 16:55

Do tego miał rozmiar 42, nie była chudziutka.


0
1492
09.02.2020 07:04

Na zdjęciu wydawała się szczupła, ale miała naturalną urodę.


0
1492
09.02.2020 07:04

Na zdjęciu wydawała się szczupła i miała naturalną urodę.


2882
727
09.02.2020 12:45

Kiedyś oglądałam film o kanonach piękna u kobiet. Była proporcjonalna, ale nie szczupła w dzisiejszym sensie.


0
1492
13.02.2020 07:44

Piszesz o innych kanonach urody kiedyś i dziś. Właśnie. A kojarzysz Ingrid Bergman w 'Casablance"? Jej rozmiar garsonki w tym filmie na oko to jakieś 44...


585
296
07.02.2020 21:31

Nie rozumiem skąd przekonanie, że polscy celebryci nie czytają.
Wiele znanych postaci często poleca książki.
Ostatnio natknęłam się na artykuł, w którym książki polecali m.in. Weronika Rosati, Anna Mucha, Andrzej Piasek Piaseczny czy Marzena Rogalska i były to książki przez nich czytane, a nie tylko promowane.
Często jakimś tytułem rzucą Wojewódzki albo Kożuchowska,...

więcej

462
132
08.02.2020 15:42

Wtedy ludzie czytali, żeby się czegoś dowiedzieć o świecie i o sobie. Obecnie, żeby słupki popularności tkwiły na odpowiednim poziomie. I to nie najlepiej świadczy o tych drugich. Akurat nie wrzucałbym do jednego worka tak poważanych artystów, jak Spielberg i Hanks, razem z Piasecznym, Wojewódzkim, Kożuchowską itd., bo jaki jest ich wkład w rozwój kultury? Piosenki do...

więcej

2882
727
08.02.2020 16:54

Ale w ten sposób mogą nakłonić kogoś do sięgniecia po książkę.


4166
767
07.02.2020 19:38

Czytałam kilka jej wierszy, moim zdaniem były bardzo poruszające


0
1492
13.02.2020 07:42

To ona wiersze pisała?
W sumie to byla tragiczna postać.


4166
767
13.02.2020 22:59

Tak, min. wyrażające jej rozczarowanie życiem.


4199
3959
07.02.2020 13:55

Do Xiegarnii przychodzi wielu znanych ,którzy czytają.Ale to i tak wyjatek


2882
727
07.02.2020 15:38

Mało popularny program nadawany w dziwnej porze.


4199
3959
07.02.2020 17:18

Ja lubię i oglądam .


2882
727
07.02.2020 18:22

Ja zwykle go przegapiam i nie oglądam.


4199
3959
07.02.2020 19:48

Bywa


0
1492
08.02.2020 07:12

Na youtubie jest.


2882
727
08.02.2020 13:55

Dzięki


0
1492
13.02.2020 07:38

W sumie to nie wiemy czy czytają czy nie. Wiemy tyle, co oni sami o sobie powiedzą. Nawet celebryci, których dokonania nie są erudycyjne. Znów się przyczepię autorki '365 dni'. Jej książka mądra nie jest, ale to nie znaczy, że autorka nie jest erudytką, która uwielbia Prousta. Tego nie wiemy, bo w wywiadach, np. z Ibiszem, nikt jej o to nie pytał... O seksie gadali i filmie...

więcej

2882
727
13.02.2020 14:46

@Renax To samo wiesz o większości ludzi, których spotykasz. Każdy w jakiś sposób siebie kreuje, swoim ubiorem, zachowaniem i tym co mówi. Tischner to nazwał maskami, które nosimy. Często jest też to podświadome, dopasowujemy do obrazu siebie jaki mamy. Ten obraz może się różnić od obrazu jaki mają o nas ludzie. Czy to jest złe? Czasami tak, kiedy kreacje siebie zmieniamy w...

więcej

0
1492
14.02.2020 05:43

Zgadza się. Wszystko zależy od celu: po co. Kreujemy się, żeby coś o sobie ukryć albo coś zyskać. Osoby świata mediów czy celebryci i jak by nazwać autorów piszących masowo na jedno kopyto (bo i takie książki mają zapotrzebowanie, skoro ludzie to kupują) kreują się, żeby w ostatecznym rozrachunku zarobić pieniądze. Czasem mają cel, żeby przyznać się, że czytają, a czasem...

więcej

4199
3959
14.02.2020 06:53

Nie tylko chodzi mi o okładki,także treść.Zauwaz ,że te książki.Obecne są proste w odbiorze.Nie wymagają myślenia.Przynsjmniej większość.Czytasz i już wiesz,o co chodzi.Przynajnniej dla mnie


0
1492
14.02.2020 07:34

Niektóre są proste w odbiorze, ale są i trudne. I jest wielu takich trudnych autorów, z którymi przyjemnie jest się zmagać i szukać nowych rozwiązań gatunkowych, przedzierać się przez sensy. Ja osobiście nie lubię prostych w odbiorze, gdy wszystko jest jak na patelni. Nudzi mnie to. Ale to bez sensu dyskusja, bo mamy różne upodobania czytelnicze. Wyjaśniłam Ci to w innym...

więcej

2882
727
14.02.2020 10:44

Zgadzam się z Tobą, też lubię książki, które coś mi dają, a nie proste w odbiorze, bo są nudne. Tylko, że każdy ma prawo wyboru i to szanuję. O kreacjach gwiazd i gwiazdeczek też nie wiem, nie śledzę, gdyż mnie to kompletnie nie interesuje. Każdy ma swoje upodobania czytelnicze i jego wybór. TObie też pewne działy literatury nie odpowiadają, nie dlatego, że są miałkie, ale...

więcej

2882
727
07.02.2020 13:45

Niestety u nas gwiazdy i gwiazdeczki wstydzą się, że czytają. Może na swoich profilach społecznościowych oprócz chwalenia się co jedzą, jak ćwiczą i gdzie jeżdżą na wakacje pochwalili się co czytają. Tylko tyle, że z tego nie ma kasy, a to jedynie się liczy.Oprócz tego by się wyłamali z ogólnej mody, z bezpiecznego stadka, a jak już to nie zaszokuje ludzi.


149
121
07.02.2020 17:38

Myślisz, że one w ogóle coś czytają? Poza lekturami szkolnymi...


2882
727
07.02.2020 18:21

Myślę, że część z nich na pewno czyta, nie mówiąc już o aktorach, którzy czytają choćby jako lektorzy.


149
121
07.02.2020 18:38

@jatymyoni Więc to powinno być powodem do dumy a nie wstydu.


2882
727
07.02.2020 19:28

Niestety ważniejsze jest szokowanie swoim wyglądem niż intelektem.


149
121
07.02.2020 21:16

Rzeczywiście, ale tonący brzytwy się chwyta.


4199
3959
08.02.2020 12:15

Można być i ładnym i mądrym.


2882
727
08.02.2020 13:51

Zgadza się.


611
0
07.02.2020 13:36

Chyba najbardziej niezrozumiana gwiazda w historii nie tylko Hollywood, ale showbiznesu w ogóle. Inteligentna wrażliwa, głęboko nieszczęśliwa kobieta, którą ze względu na ekranowy wizerunek wszyscy traktowali jako słodką idiotkę.


149
121
07.02.2020 17:39

Lepiej być "słodką idiotką" jak MM, niż słodką idiotką XXI wieku.


3012
4
07.02.2020 09:22

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd