Filmy, seriale i animacje w uniwersum Westeros. Na jakie tytuły czekają fani „Gry o tron"?

LubimyCzytać LubimyCzytać
03.02.2021

Wciąż nie wiadomo, kiedy odbędzie się premiera „Wichrów zimy” George'a R.R. Martina. Regularnie pojawiają się natomiast kolejne doniesienia o planowanych filmach i serialach nawiązujących do słynnego cyklu fantasy „Pieśń lodu i ognia”. Co będą mogli obejrzeć widzowie, którzy pokochali serial „Gra o tron”?

Filmy, seriale i animacje w uniwersum Westeros. Na jakie tytuły czekają fani „Gry o tron"? Materiały prasowe, HBO

Nowe seriale w świecie „Gry o tron”

George R.R. Martin nie śpieszy się z zakończeniem prac nad „Wichrami zimy”. A przecież szósty tom cyklu to niezwykle oczekiwana książka – dość powiedzieć, że od premiery ostatniej części „Pieśni lodu i ognia” minęła już prawie dekada. Tymczasem premiera nowej historii ze świata Westeros od dłuższego czasu przesuwana jest na kolejne, bliżej niesprecyzowane terminy. I choć amerykański autor, pomysłodawca „Dzikich kart” i „Łotrzyków”, w miarę regularnie dzieli się z czytelnikami aktualizacjami dotyczącymi postępów prac za pośrednictwem swojego bloga, to wciąż nie znamy daty publikacji „Wichrów zimy”. Stale pojawiają się natomiast informacje z branży kina i telewizji, dotyczące realizacji na podstawie książek Martina. W niedalekiej przyszłości możemy się doczekać nowych produkcji z uniwersum „Gry o tron”.

Serial „Gra o tron” i moda na Westeros

Serial „Gra o tron”, emitowany w latach 2011-2019, zgarnął liczne nagrody, m.in. statuetki Emmy oraz nominacje do Złotych Globów, cieszył sie wielką popularnoscią wśród widzów. Choć finałowy sezon podzielił fanów, to nie da się ukryć, że moda na Westeros trwa w najlepsze. Skomplikowane relacje międzyludzkie, quasi-średniowieczny świat z intrygami i legendami, niezwykłe scenografie - to elementy, które sprawiły, że serial gromadził miliony odbiorców. Nic dziwnego, że pojawiają się pomysły na nowe projekty.

Stacja HBO poinformowała niedawno, że Ramin Djawadi, kompozytor, który pracował przy realizacji "Gry o tron" i otrzymał dwie nagrody Emmy za swoje ilustracje muzyczne, będzie odpowiedzialny za ścieżkę dźwiękową do zupełnie nowego widowiska ze świata Westeros.

„House of the Dragon”, czyli „Dom Smoka”

Na początku tego ryku Casey Bloys, szef programowy stacji HBO, potwierdził realizację serialu „Dom smoka”. Będzie to adaptacja pomysłów z książki „Ogień i krew” Martina. Akcja zapisana w powieści rozgrywa się mniej więcej na trzysta lata przed wydarzeniami, które znamy z „Gry o tron”. Głównymi bohaterami są członkowie rodu Targaryenów, władców Westeros, do których należy między innymi Daneyrs Targaryen. Fabuła serialu najpewniej obejmować będzie wydarzenia związane z tak zwanym Tańcem Smoków, które są historią upadku potężnej familii królewskiej.

W „House of the Dragon” będzie tak naprawdę pięcioro głównych bohaterów. Wiadomo już, kto wystąpi w obsadzie serialu. Będzie to Olivia Cooke („Player One”), Matt Smith („The Crown”) i Emma D'Arcy („Niepokorna miss”). Okazuje się, że Cooke zagra Alicent Hightower - jest to córka namiestnika króla uważana za jedną z najbardziej pożądanych kobiet w Siedmiu Królestwach, która wychowała się w Czerwonej Twierdzy.

Z kolei Smith na potrzeby serialu przeobrazi się w księcia Daemona Targaryena, czyli młodszego brata króla Viserysa oraz prawowitego następcę tronu, który jest charakteryzowany jako mocarny wojownik, jeździec smoków. Natomiast D'Arcy odegra rolę Rhaenyry Targaryen - pierworodnej córki króla, która chciałaby dziejąć berło monarchini.

HBO, Smok z serialu w świecie

W całości wystąpi równieże król Viserys Targaryen (Paddy Considine) oraz Lord Corlys Velaryon alias Wąż Morski (Danny Sapani), który będzie pełnić rolę doracy, prawej ręki Rhaenyry Targaryen. Pierwszy sezon będzie liczył 10 odcinków. Twórcami prequela są George R.R. Martin, Ryan Condal oraz Miguel Sapochnik. Ostatni z wymienionych twórców, który zrealizowal niezapomniany odcinek „Bitwy bękartów” zajmie się również reżyserią serialu do spółki z Clare Kilner, Geetą Patel i Gregiem Yaitanesem. Zdjęcia rozpoczną się w kwietniu, natomiast premiera serialu planowana jest nie wcześniej niż na 2022 rok.

„The Tales of Dunk and Egg”

Niemal dwa tygodnie temu dziennikarze portalu Variety poinformowali z kolei o rozpoczęciu wstępnych prac do serialu „The Tales of Dunk and Egg”, który opowie o przygodach wędrownego rycerza Dunka i jego giermka o imieniu Jajo, który później – jako Aegon Targaryen – stanie się prawowitym władcą Siedmiu Królestw. Inspiracją dla fabuły będą opowiadania Martina zapisane w księdze „Rycerz Siedmiu Królestw”. Choć obecnie z projektem nie jest związany żaden scenarzysta, to zagraniczne źródła nadmieniają, że jest to priorytetowy tytuł dla HBO, które wciąż stara się zapełnić lukę po serialowej "Grze o tron".

Warto dopowiedzieć, że George Martin opublikował dotychczas trzy nowele z serii „Tales of Dunk and Egg”: jest to wydane w 1998 roku „The Hedge Knight”, a także „The Sworn Sword” z 2003 roku oraz „The Mystery Knight”, które swoją premierę miało w 2010 roku. Trzy historie zostały następnie zebrane i opublikowane jako wspomniany wcześniej zbiór zatytułowany „Rycerz Siedmiu Królestw” w 2015 roku.

Prequel o tytule „Bloodmoon” anulowano

Co ciekawe, jeszcze kilka lat temu mówiło się o czterech serialach ze świata „Gry o tron”. Według pierwotnych deklaracji produkcje miałyby ukazywać zupełnie różne czasy z uniwersum stworzonego przez George’a Martina. W międzyczasie zdecydowano się natomiast anulować niektóre produkcje, między innymi prequel „Gry o tron” o roboczej nazwie „Bloodmoon”. Gwiazdą widowiska, którego akcję planowano na 8 tysięcy lat przed wydarzeniami znanymi z cyklu, miała być Naomi Watts. HBO rozważa podobno też pomysł na serial poświęcony rebelii Roberta Baratheona, która doprowadziła do upadku szalonego Aerysa Targaryen

Animacje na bazie książek George’a Martina?

Najnowsze doniesienia, którego źródłem jest portal The Hollywood Reporter, wskazują na to, że historie Martina mogą stać się podstawą produkcji animowanych. Włodarze HBO Max, nowej platformy streamingowej, zastanawiają się nad realizacją serialu, którego akcja będzie się rozgrywać w uniwersum „Gry o tron”.

Z kolei wytwórnia Warner Bros. chce zrealizować widowisko oparte na materiale zapisanym w powieści „Lodowy smok”. Historia skierowana dla dzieci została opublikowana po raz pierwszy w USA w 1980 roku. Za stworzenie filmu rysunkowego odpowiedzialne będzie studio Warner Animation Group, natomiast produkcją całości zajmie się George R.R. Martin oraz Vince Gerardis.

Więcej książkowo-filmowych newsów publikujemy w serwisie zawsze we wtorkowy poranek, a także na profilu „Najpierw książka, później film” na Facebooku”.

Kiedy pojawią się „Wichry zimy”? Nowe informacje od Martina

Trwają prace nad nowymi ekranizacjami historii ze świata Westeros, tymczasem ciągle nieukończony jest literacki cykl George'a R.R. Martina. Co jakiś czas pojawiają się jednak nowe informacje na ten temat. W swoim najnowszym wpisie na blogu autor potwierdził, że nadal pracuje nad kolejną częścią w ramach „Pieśni Lodu i Ognia”. Jak sam twierdzi, w zeszłym roku napisał kilkaset stron „Wichrów zimy”, co jest najlepszym rezultatem od czasu rozpoczęcia prac nad powieścią. Amerykański twórca zauważa, że wciąż pozostało przynajmniej kilkaset stron do zakończenia projektu. Kiedy premiera? Nie wiadomo. Martin wyraża jednak nadzieję, że pisanie zakończy jeszcze w tym roku.


komentarze [7]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
FanPtasiegoMleczka  - awatar
FanPtasiegoMleczka 06.02.2021 19:24
Czytelnik

Ja tam czekam na 2 sezon Carnival Row. Serial może nie tak znany, ale bardzo klimatyczny. Na świeczniku są pozycje z HBO czy Netflixa, a tymczasem Amazon po cichu robi świetną robotę i w niczym im nie ustępuje (a czasami przewyższa). Fleabag, The Boys, Wdowa - świetne pozycje.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czomicz  - awatar
czomicz 04.02.2021 23:08
Bibliotekarz

Dzieła życia wielu mistrzów pióra dokańczali po ich śmierci tzw. kontynuatorzy.
W przypadku Pana Warczącego Martina nawet nadzieja umarła, gdyż cytując za Wikipedią:
"Martin pisze za pomocą edytora tekstu WordStar 4.0 dla systemu operacyjnego DOS".
Któryż z potencjalnych naśladowców podoła misji odpalenia tego prehistorycznego ustrojstwa?
I pozostał jedynie ból, zgryzota i...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lis Gracki - awatar
Lis 07.02.2021 13:06
Bibliotekarz

Ale jak używanie WordStar 4.0 przez Martina ma utrudnić kontynuowanie pisania? Załóżmy nawet, że trzeba dokończyć pisanie już rozpoczętych plików. WordStar posiada dwa sposoby zapisywania treści: jako "document" i "nondocument". Ten drugi to zwyczajny format "plain text" czyli .txt (otworzy go zwykły edytor tekstu poczynając od Notepad (Notatnik) a kończąc na czym tylko...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Katrina  - awatar
Katrina 04.02.2021 17:38
Czytelniczka

Jeśli na cokolwiek czekam to tylko na ukończenie cyklu, ale nie powiem, bym miała na to wielkie nadzieje w najbliższej przyszłości.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Regalia_Lenzi  - awatar
Regalia_Lenzi 05.02.2021 10:15
Bibliotekarka

Tak bardzo prawdziwe. Ja się już zastanawia, czy za mojego życia dowiem się, czy faktycznie Bran rozgości się na tronie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Cuthbert_Allgood  - awatar
Cuthbert_Allgood 03.02.2021 20:56
Czytelnik

Ja tam Panu Martinowi życzę dużo zdrowia... Ale bądźmy poważni, "Wichry Zimy" nie ukażą się... Pan Martin ma mentalność gnuśnego sabaryty i temat "Pieśni lodu i ognia" wyczerpuje serial HBO.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 03.02.2021 14:17
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post