Najpierw książka, później film (09.06.2020)

LubimyCzytać LubimyCzytać
09.06.2020

Zwiastun serialu kryminalnego na podstawie głośnej książki Michelle McNamary, kolejne filmowe wcielenie „Legendy o Królu Arturze”, a także garść plotek z planów superbohaterskich produkcji. Zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu „Najpierw książka, później film”.

Najpierw książka, później film (09.06.2020)
Reklama

„Obsesja zbrodni”, Michelle McNamara (wyd. Znak)

29 czerwca na platformie HBO GO będzie miał swoją premierę serial „Obsesja zbrodni”. Będzie to wyreżyserowana przez dwukrotnie nominowaną do Oscara Liz Garbus (za pełnometrażowe dokumenty „What Happened, Miss Simone?” i „The Farm: Angola”) ekranizacja zapisu śledztwa dziennikarskiego prowadzonego przez McManamarę w sprawie brutalnego seryjnego gwałciciela i mordercy. Zabójca grasował w Kalifornii w latach 70. i 80., był odpowiedzialny za dokonanie ponad 60 przestępstw.

„Obsesja zbrodni” to serial dokumentalny HBO opowiedziany własnymi słowami McNamary. Usłyszymy w nim oryginalne nagrania zarejestrowane przez pisarkę oraz fragmenty książki czytane przez aktorkę Amy Ryan. W serialu zobaczymy także archiwalne materiały filmowe, akta policyjne oraz nowe wywiady z detektywami, ofiarami i członkami rodziny zabójcy, które tworzą obraz wielowątkowego i obarczonego błędem śledztwa. Jest to także przerażający zapis realiów epoki, w której wstyd często nie pozwalał ofiarom mówić głośno na temat własnych doświadczeń, a przestępstwa na tle seksualnym były bagatelizowane przez prasę i na salach sądowych. Podobnie jak książka McNamary, serial oddaje głos ofiarom, które opowiadają, jak wielką cenę zapłaciły za prowadzoną kilka dekad sprawę.

Twórcy serialu odkrywają przed nami tajemnice Michelle McNamary, wytrwałej dziennikarki prowadzącej samodzielnie śledztwo obywatelskie, która dzięki swojemu konsekwentnemu zaangażowaniu w sprawę zyskała uznanie stróżów prawa, a jej artykuły i książka zdobyły bardzo pochlebne opinie wśród krytyków. Jej pełne emocji zapiski opisują poczucie utraty, lęku, fascynację nowym nałogiem, miłość oraz mroczne tajemnice naszego codziennego życia.

„Legendy o królu Arturze”, Sigrid Undset (wyd. Instytut Wydawniczy PAX)

„Legenda o królu Arturze” to jedno z najbardziej znanych podań w literaturze światowej. Echa domniemanych wyczynów celtyckiego władcy (historyczności postaci Artura nie udało się potwierdzić) znajdują się w wielu książkach; pierwsze wzmianki datowane są na 830 rok. Historią sprawiedliwego średniowiecznego władcy inspirowali się również norweska noblistka Sigrid Undset czy J.R.R. Tolkien. Popularny w literaturze, był również bohaterem wielu dzieł filmowych, poczawszy od prześmiewczego „Monty Python i święty Graal” po obyczajową historię zawartą w „Rycerzu Króla Artura” z Seanem Connerym w tytułowej roli. Do legend arturiarińskich będzie się odwoływał mający swoją premierę 13 lipca (zarówno online, jak i na dvd) film „Arthur & Merlin: Knights of Camelot” z Richardem Shortem i znanym z „Gry o Tron” Richardem Brakiem w rolach głównych. Co interesujące, nie jest to jedyna tegoroczna premiera związana ze średniowiecznym podaniem; późnym latem powinniśmy się spodziewać na platformie Netflix serialu „Cursed”, również opartego o „Legendę o Królu Arturze”.

„Hawkeye: Moje życie to walka”, Matt Fraction, Alan Davis (wyd. Egmont Polska)

Ogłoszony jeszcze w zeszłym roku serial aktorski na podstawie komiksu „Hawkeye” ma wznowić produkcję. Jak podaje strona Production List, zdjęcia na planie filmowym mają ruszyć 28 wrzesnia. Jeśli potwierdzą się plotki, na ekranie powinniśmy zobaczyć Jeremy'ego Rennera, który występował już w roli Clinta Bartona w filmach z cyklu „Avengers”, a także nominowaną do Oscara za drugoplanową rolę w filmie „Prawdziwe męstwo” Hailee Steinfeld w charakterze Kate Bishop. Producentem serii został Jonathan Igla, wśród scenarzystów (poza Iglą) wymieniani są również Don Heck i Stan Lee. Potwierdzona jest również otwierająca produkcję czołówka, opublikowana blisko rok temu przez MCU. Serial będzie miał swoją premierę na platformie Disney+.

Reklama

„Batwoman”, J. H. Williams IIIW. Haden Blackman, Amy Reeder Hadley (wyd. DC Comics)

W połowie maja Ruby Rose, odtwórczyni głównej roli w serialu „Batwoman”, ogłosiła odejście z serialu. Teraz okazało się, że jej (nie wybrana jeszcze) następczyni nie będzie odgrywała roli Kate Kane, tylko zupełnie nową postać. Nowa serialowa Batwoman ma nazywać się Ryan Wilder. Nie jest jeszcze jasne, czy jest to tylko pseudonim kogoś z istniejącego komiksowego uniwersum, czy twórcy serialu postanowili włączyć do niego zupełnie nową bohaterkę. Jak zapowiedziała showrunnerka serii, Julie Plec, cytowana przez serwis Deadline, nowa Batwoman będzie posiadała inny charakter.

Majog Grom komiks„Major Grom”, Artem Gabrelyanov (wyd. Bubble Comics)

Czy to jest rosyjska odpowiedź na Batmana? „Major Grom: Plague Doctor” to rosyjski film o detektywie-superbohaterze, który rozprawia się ze złoczyńcami na ulicach Petersburga. Film oparty jest na komiksie stworzonym przez urodzonego w Moskwie Artema Gabrelyanova. Reżyserem jest Oleg Trofim, za scenariusz odpowiedzialny był między innymi sam autor komiksu. Antagonistą pracującego w petersburskiej policji głównego bohatera Igora Groma jest zamaskowany Doctor Plague, mordujący bogaczy i podpalający miasto. Data premiery superbohaterskiego filmu rodem z Rosji nie jest jeszcze znana.

Reklama

„Kto porwał Daisy Mason?”, Cara Hunter (wyd. Filia)

Popularny (również w Polsce) cykl powieści opowiadających o rozwikłującym zagadki kryminalne detektywie Adamie Fowleyu zmierza na ekrany. Firma telewizyjna Castlefield wykupiła prawa do ekranizacji wszystkich czterech części serii i zamierza stworzyć serial telewizyjny. Serwis „Deadline” informując o transakcji, cytuje przy okazji autorkę, która opowiadając o swojej twórczości sama przyznała, że jej styl prowadzenia książek o Fowleyu przypomina serial telewizyjny: szybkie tempo, krótkie sceny i zmieniające się punkty widzenia. Czy uda się wiernie przenieść lubianą i dobrze ocenianą (w naszym serwisie średnia ocen polskich wydań dwóch pierwszych tomów to odpowiednio 7,3 i 7,5) serię na ekrany telewizyjne? Czekamy na odpowiedź.

Odwiedź nasz profil „Najpierw książka, później film” na Facebooku. Zapraszamy na najświeższe literacko-filmowe plotki!

Fotografia otwierająca: materiały prasowe HBO dotyczące serialu „Obsesja zbrodni”

[aj]

Reklama

komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
molarnia 11.06.2020 21:52
Czytelniczka

Czekam z niecierpliwością na serial dokumentalny "Obsesja zbrodni". Książka wywarła na mnie duże wrażenie, podziwiam autorkę, że przez tyle lat dążyła do tego, aby złapać seryjnego gwałciciela i mordercę. Strasznie żałuję, że nie dane jej było doczekać chwili jego schwytania. Mam nadzieję, że w serialu pokażą jakieś nowe wątki dotyczące etapów namierzania właściwego...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać 08.06.2020 13:30
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd