Wspomnienia Woody'ego Allena jednak zostały opublikowane

LubimyCzytać
25.03.2020

Zakończyły się perypetie związane z wydaniem wspomnień hollywoodzkiego reżysera. Książka „Apropos of Nothing” Woody'ego Allena jednak pojawiła się na rynku. I pnie się w górę na listach sprzedaży.

Wspomnienia Woody'ego Allena jednak zostały opublikowane

Niedawno pisaliśmy, że najprawdopodobniej autobiograficzna książka Woody'ego Allena nie ujrzy światła dziennego. Kontrakt, który podpisało z reżyserem należące do grupy Hachette wydawnictwo Grand Central, został zerwany wskutek protestu syna Woody'ego Allena Ronana Farrowa oraz pracowników wydawcy. Prace nad książką musiały być jednak przerwane na bardzo zaawansowanym etapie, gdyż wydawnictwo Arcade Publishing, które przejęło autorskie prawa majątkowe do wspomnień reżysera, zdołało je wydrukować i opublikować w iście ekspresowym tempie. 

Książka Allena pnie się w górę na listach sprzedaży

Liczące 400 stron „Apropos of Nothing” jest dostępne zarówno w papierowym wydaniu w twardej oprawie, jak i jako e-book. Jednak wydawca chwali się tą książką dosyć oszczędnie. Chociaż jest wymieniona na głównej stronie internetowej wydawnictwa, to próżno szukać wzmianki o niej na kanałach mediów społecznościowych należących do grupy Sky Horse Publishing (właściciel imprintu Arcade Publishing). Nakładem La nave di Teseo ukazało się również tłumaczenie memuaru Allena na język włoski. Budzące kontrowersje wspomnienia można zakupić zarówno poprzez strony internetowe wydawcy, jak i w największych światowych serwisach sprzedażowych. Co ciekawe, wielomiesięczne kontrowersje związane z ich ukazaniem się, jak i sama sądowa sprawa wzbudziły w czytelnikach ciekawość. Jej efektem jest pierwsze miejsce publikacji Woody'ego Allena na liście sprzedażowej serwisu Amazon.com w książkowej kategorii „Filmy” (stan na środowy poranek25.03.2020, dwa dni od publikacji).

Drugi punkt widzenia

Reklama

Przypomnijmy, że za Allenem ciągną się niewyjaśnione przez sąd oskarżenia o molestowanie seksualne. Domniemaną ofiarą jest Dylan Farrow – córka Allena ze związku z aktorką Mią Farrow. Z powodu tych oskarżeń ze współpracy z reżyserem wycofywały się kolejne studia filmowe. Jego menedżer nie mógł również znaleźć wydawnictwa, które byłoby zainteresowane publikacją wspomnień Allena. Gdy wydawałoby się zainteresowane opublikowaniem wspomnień wydawnictwo Grand Central również postanowiło zaniechać ich wydania, odezwały się głosy mówiące, że mamy do czynienia z cenzurą wolności słowa. W podobnym tonie wypowiedział się między innymi Stephen King. Czy świetna sprzedaż „Apropos of Nothing” może być dowodem na to, że opinia publiczna jest zainteresowana, jak wygląda ten drugi punkt widzenia? A może książka stała się popularna właśnie dzięki związanych z nią kontrowersjach? O tym zadecydują czytelnicy.

#czytamwdomu #kupujeksiazki

Fotografia otwierająca: Colin Swan / Flickr (CC BY-SA 2.0)

Reklama

komentarze [2]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2550
4
25.03.2020 10:32

Zapraszamy do dyskusji.


568
0
25.03.2020 17:09

Woody Allen ruchał dzieci. Do tego jest strasznym bezbekiem. Koniec wspomnień.


zgłoś błąd