#czytamwdomu – książki poleca Przemysław Semczuk

LubimyCzytać
24.03.2020

Dla Przemysława Semczuka ważne są fakty – w końcu jest znanym dziennikarzem i reportażystą, autorem m.in. „Wampira z Zagłębia”„M jak morderca”. Nic dziwnego zatem, że w cyklu #czytamwdomu #kupujeksiazki poleca publikację, która jest oparta na prawdziwym życiu. Przy okazji poleca również film i muzykę. Przekonuje, że w tej biografii słychać jazz!

#czytamwdomu – książki poleca Przemysław Semczuk

Jazz. W tej książce słychać jazz. Słowa, ich rytm, znaczenie, tworzą muzykę, która poniosła mnie od pierwszej strony. Chciałbym tak pisać:

„– Nie dam rady teraz przyjechać, Miecio. Na gości czekamy, rodzinna impreza, szwagier będzie z rodziną. Wiesz, jak jest.

Niby skąd, Marian? Nie mam szwagra. Nie mam rodziny. Chociaż. Czy to nie ty i Zuza, może jeszcze Włodek, nasz basista – czy to nie wy jesteście moją rodziną? Pytanie. Nie pytam.

– …przyjdę jutro. Mogę być o dwunastej. Cieszę się, Miecio.

Ja się nie cieszę. Teraz powie: trzym się, chłopie, i się rozłączy.

– Trzym się, chłopie. – I się rozłącza.”

Przyznam nieskromnie, że o PRL-u wiem sporo. O polityce, motoryzacji, przestępcach. O zwykłych ludziach i ich życiu. O filmie i muzyce. I choć jazz zawsze grał mi w duszy, bo moja nauczycielka w klasie perkusji uczyła się od największych sław, to nie znałem Mietka Kosza. Genialnego pianisty jazzowego, który na polską scenę, i nie tylko, wparował jak burza. Pewnie nie słyszałem, bo świat, a szczególnie Polska, szybko o nim zapomniał. Na szczęście przypomniał o nim reżyser Maciej Pieprzyca.

„Ikar. Legenda Mietka Kosza” to książka napisana na podstawie scenariusza. A może odwrotnie, to książka była pierwsza. Tego nie wiem. Wiem jedno. Pieprzyca pokazał, że poza doskonałymi filmami: „Barbórka”, „Drzazgi”, „Inferno”, „Chce się żyć”, „Jestem mordercą” i opowieści o Mietku Koszu, potrafi też doskonale pisać. Maćku! Pozwalam sobie na poufałość, bo się znamy. Biografia to trudny gatunek. Ta, którą napisałeś, w zbeletryzowanej formie, jest jak jazz. Czyta się ją tak samo, jak ogląda film. Jednym tchem. A tym z Państwa, którzy lubią audiobooki, polecam wykonanie Dawida Ogrodnika. W filmie wcielił się w rolę Kosza. Teraz brawurowo przeczytał książkę. Naprawdę słychać, że Dawid i Maciek czują jazz. Jeśli i to będzie mało, szukajcie na Spotify płyty Leszka Możdżera, która znalazła się w ścieżce dźwiękowej filmu. Przy okazji posłuchajcie też samego Kosza, jego płyty też znajdziecie. Wydawnictwo Agora zapewniło nam pełną ucztę. Dla oczu, uszu i duszy. Poproszę o więcej.

Przemysław Semczuk – dziennikarz, publicysta, autor książek z gatunku literatura faktu. Specjalizuje się w tematyce kryminalnej i historii Polski okresu PRL. Jego teksty można przeczytać w tygodnikach „Newsweek”, „Wprost”, „Gość Niedzielny”; miesięcznikach „Focus Historia”, „Wysokie Obcasy Extra” czy „Playboy”.

Akcja #czytamwdomu #kupujeksiazki

Reklama

Książki są ważne – szczególnie w trudnych czasach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19. Nie można jednak zapominać, że branża książki – podobnie jak cała kultura – może już wkrótce zmierzyć się z zapaścią ekonomiczną. Przełożone wydarzenia literackie i targi książki, odwołane festiwale i spotkania autorskie, opóźnione premiery – wszystko to sprawia, że nad czytelniczą przyszłością zbierają się czarne chmury. Ile książek nie ukaże się z powodu strat poniesionych w wyniku pandemii? Jak wielu pisarzy nie otrzyma wynagrodzenia? Które księgarnie zostaną zamknięte? Jako społeczność czytelników lubimyczytać.pl chcemy pomóc branży książki, a więc wszystkim ludziom zawodowo związanym z literaturą: pisarzom, redaktorom, tłumaczom, grafikom, księgarzom, wydawcom. Mamy bowiem świadomość tego, że tylko czytając i kupując książki, możemy wpłynąć na ich przyszłość.

W ramach akcji #czytamwdomu #kupujeksiazki będziemy regularnie publikować wypowiedzi pisarzy, aktywistów ze świata kultury i redaktorów lubimyczytać.pl. Będą oni polecać wybraną przez siebie publikację, która ich zdaniem świetnie nada się na nadchodzące czasy. Na naszym profilu na Instagramie znajdziecie szablon, dzięki któremu także możecie pokazać, po jakie książki waszym zdaniem warto sięgnąć podczas przymusowego pozostania w domu.

Przeczytaj wszystkie polecenia w ramach akcji #czytamwdomu #kupujeksiazki

Reklama

komentarze [5]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2550
4
24.03.2020 12:50

Zapraszamy do dyskusji.


2748
604
24.03.2020 16:03

Jaki jest sens tych postów. Jeden pisarz poleca książkę drugiego pisarza i w ten sposób ją reklamuje. Następny poleci jego książkę i tak dalej. Inaczej mówiąc grunt to reklama i nic więcej. Może by gdyby wyszli poza układy koleżeńskie i mówili o książkach, które ich zaciekawili, a nie robili reklamy jednej książki byłoby to ciekawsze. A tak traktuję to jako jeszcze jedną...

więcej

582
149
25.03.2020 12:25

Jeszcze polecanie można przełknąć gorzej jak autor nie wychodzi poza ramy własnego wydawnictwa. Nie raz promuje się chłam tylko dlatego, że "to rodzime wydawnictwo"


367
102
25.03.2020 14:24

Również odnoszę nieodparte wrażenie, że nasi artyści tworzą coraz bardziej zamknięty krąg lub dobitniej: towarzystwo wzajemnej adoracji. Recenzenci niestety również mają w tym swój udział, bo kreują "święte krowy", którym krzywdy się nie robi, nawet jak popełniają grafomanię. Ja inspiracje na LC czerpię głównie z cotygodniowych wątków "Czytamy w weekend" lub z...

więcej

2748
604
25.03.2020 22:39

Ja robię to samo. Mam grono znajomych i dzięki nim odkrywam ciekawe książki. Drugim źródłem ciekawych książek jest "czytamy w weekend". Coraz mniej interesują mnie wypowiedzi na stronie głównej LC i lansowane tam książki.


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

zgłoś błąd