Ostatnie książki twórcy popularnego Kota Prota. O zapomnianych notatkach i szkicach dr. Seussa

LubimyCzytać LubimyCzytać
18.03.2020

Szkice do „What Pet Should I Get” i „Horse Museum” wdowa po Theodorze Seussie Geiselu znalazła po 22 latach od jego śmierci. Dzięki temu dzieci po raz kolejny mogły cieszyć się nowymi opowieściami od dr. Seussa.

Ostatnie książki twórcy popularnego Kota Prota. O zapomnianych notatkach i szkicach dr. Seussa

Twórca Kota Prota

Theodor Seuss Geisel, znany również jako dr Seuss lub Theo LeSieg, był autorem książek dla dzieci, najbardziej znanym z popularnej na całym świecie serii książek o Kocie Procie. Sympatyczny kot w czerwonym kapeluszu w białe pasy bawi dzieci już od 1957 roku. W Polsce przygody Prota ukazały się nakładem wydawnictwa Media Rodzina i zostały przetłumaczone przez Stanisława Barańczaka. Na ich podstawie powstał lubiany przez najmłodszych i pokazywany przede wszystkim na dziecięcych kanałach telewizyjnych serial animowany „Kot Prot na wszystko odpowie w lot”, a także pełnometrażowy film aktorski z Mikiem Myersem, Alekiem Baldwinem i Kelly Preston w rolach głównych. Ostatnia wydana za życia Geisela książka, „Oh, the Places You’ll Go”, ukazała się w 1990 roku i stanowiła jego opus magnum. Pozycja znalazła się na pierwszych miejscach list sprzedażowych publikowanych przez „USA Today” oraz „The New York Times”. Jej autor zmarł rok później, 24 września 1991 roku. 

Kartony z twórczością dr. Seussa

Po śmierci pisarza wdowa  Audrey Geisel zapakowała wszystkie jego notatki i pozostałości po jego literackiej pracy do wielkich pudeł, aby je zabezpieczyć dla potomności. Po latach, wraz z wieloletnią asystentką autora dziecięcych książek Claudią Prescott, postanowiła przejrzeć jeszcze raz jego spuściznę literacką. Nie mając pojęcia, co znajdzie w zapieczętowanych kartonach, rozłożyła całość na wielkim szklanym stole. Kolejne nieznane nikomu wcześniej strony zaczęły układać się w jedną opowieść. Okazało się, że znajduje się tam sporo szkiców, wstępnych rysunków oraz notatek do książki, której Seuss nigdy nie napisał. Co ciekawe, zajmująca się oceną materiałów Cathy Goldsmith z wydawnictwa Random House, współpracująca z dr. Seussem, oceniła, że te notatki powstały w latach… 1958–62. Świadczyć o tym miały postaci brata i siostry, które pojawiły się w wydanej w 1960 roku książce „One Fish, Two Fish, Red Fish, Blue Fish”. Po ich uporządkowaniu i opracowaniu powstała w 2015 roku kolejna opowieść od lubianego przez dzieciaki na całym świecie dr. Seussa: „What Pet Should I Get?”

Przechadzka po muzeum

Na tym historia spuścizny literackiej amerykańskiego pisarza się nie kończy. Wydana pod koniec 2019 roku książka „Horse Museum” wypełniona jest reprodukcjami dzieł sztuki (między innymi autorstwa Pabla Picassa, Jacksona Pollocka i Deborah Butterfield), opowiadającymi o… koniach. Ta specyficzna podróż po muzealnych salach powstała na podstawie kolejnego niedokończonego scenariusza napisanego przez Geisela, a odnalezionego w ogromnych pudłach z notatkami. Wstępne, czarno-białe rysunki dokończył i ubarwił ilustrator książek dla dzieci Andrew Joyner

Czy z przepastnych pudeł z pomysłami i rysunkami, które odnalazła pani Geisel, uda się wyłowić kolejne książki?

Grafika otwierająca: Okładka „What Pet Should I Get?”, Dr. Seuss


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Chris3z8  - awatar
Chris3z8 18.03.2020 15:00
Czytelnik

Wspaniała wiadomość, dla każdego, kto interesują się literaturą dziecięcą.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 18.03.2020 10:39
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post