rozwiń zwiń

Komiksowe kadry polskich twórców do kupienia na jednej aukcji

LubimyCzytać LubimyCzytać
25.10.2019

Wielokrotnie mieliśmy okazję opisywać zagraniczne aukcje, na których można kupić archiwalne numery komiksów czy oryginalne kadry narysowane przez artystów. Tym razem zapraszamy na licytację w Warszawie. 

Komiksowe kadry polskich twórców do kupienia na jednej aukcji

A będzie co licytować! W domu aukcyjnym Desa Unicum 7 listopada podczas aukcji „Komiks i ilustracja” na sprzedaż wystawionych zostanie ponad 40 autorskich plansz komiksowych. Wśród nich znajdziemy między innymi „Janosika” Jerzego Skarżyńskiego, „Funky'ego Kovala” Bogusława Polcha czy kadry z tomów autorstwa Szarloty Paweł – zarówno „Kubusia Piekielnego”, jak i komiksu „Jonka, Jonek i Kleks”. Jako gratka dla kolekcjonerów zapowiadają się również plansze Mieczysława Wiśniewskiego z „Kapitana Klossa”. Oprócz tego podczas listopadowej aukcji zlicytowane zostaną rysunki autorstwa Tadeusza Baranowskiego, ojca „Kajka i Kokosza” Janusza Christy, Marka Szyszki czy pochodzące z 1974 roku plansze Krystyny Wójcik do będącego adaptacją prozy Sienkiewicza komiksu „Potop”. Nie zabraknie oczywiście „Tytusa, Romka i A'Tomka”. Wykonany w 1971 roku w technice akwareli kadr z Księgi VI „Tytus Olimpijczykiem”, przedstawiający ulubionego bohatera Papcia Chmiela bijącego rekord maratoński, ma estymowaną cenę minimum 18 tysięcy złotych. Najwyższą szacowaną wartość (50,000 – 60,000zł) z wszystkich licytowanych prac ma, wykonana w technice gwaszu przez Bogusława Polcha, okładka magazynu „Fantastyka” z 1991 roku przedstawiająca „Funky Kovala”.

To także do Papcia Chmiela należy cenowy rekord dotychczasowych komiksowych licytacji w Desie – okładka XX Księgi została sprzedana za 88 tysięcy złotych. 

Podczas aukcji 7 listopada zlicytowane zostaną również książkowe ilustracje, w tym akwarele Józefa Wilkonia, projekt okładki czasopisma „Tęcza” autorstwa Jana Aleksandra Zaremby czy niepublikowany wcześniej rysunek Edwarda Lutczyna z 1993 roku. 

Wszystkie wystawione na sprzedaż prace dostępne są dla oglądających w galerii Desa Unicum na ulicy Pięknej 1 A w Warszawie. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Chris3z8 28.10.2019 10:39
Czytelnik

Wszytko fajnie i cacy, ale ceny zaporowe dla osób, które nie są kolekcjonerami ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Marcin 25.10.2019 15:22
Czytelnik

Autor chyba przeoczył łagodnie mówiąc, grafikę Bogusława Polcha szacowaną na minimum 50 000 zł. Sugeruję korektę.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 25.10.2019 13:23
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post