rozwiń zwiń

Zadaj pytanie autorowi książki „Lego“

LubimyCzytać LubimyCzytać
22.08.2019

Autorem „Lego” jest dziennikarz Niels Lunde, który przeprowadził ponad sto wywiadów z kluczowymi personami w firmie Lego i poza nią. Teraz sam udzieli wywiadu użytkownikom lubimyczytać.pl. Zadajcie mu pytanie i wygrajcie egzemplarze książki o niezwykłym przedsiębiorstwie, które wykreowało najsłynniejsze klocki na całym świecie.

Zadaj pytanie autorowi książki „Lego“

Marka. Klocek. System konstrukcyjny. Wspólnota. Oto cztery filary jednej z najbardziej znanych firm na świecie. Firmy, która niezmiennie od ponad 8 dekad pobudza wyobraźnię dzieci i dorosłych. Oto historia Lego – idei, która musiała narodzić się na nowo.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co stoi za sukcesem jednej z najpopularniejszych zabawek? A może nadal jesteś pasjonatem konstruowania i poszerzania swojej kreatywności? To niezwykłe studium przypadku odkrywa wszystkie tajemnice sukcesu marki Lego.

Dziś Lego to znakomicie działająca korporacja, odnosząca sukcesy na całym globie. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że w 1978 roku losy tego niezwykłego przedsiębiorstwa mogły się potoczyć zupełnie inaczej. W tym właśnie roku stery w firmie przejął młody idealista i wnuk założyciela Lego – Kjeld Kirk Kristiansen.

Na ponad 300 stronach książki „Lego. Jak pokonać kryzys, zawojować świat i zbudować potęgę z klocków” poznajemy największych menedżerów i dyrektorów finansowych drugiej połowy XX wieku, z których każdy próbował złamać i zrozumieć istotę najsłynniejszego klocka wszechczasów. Jesteśmy świadkami dramatycznych decyzji i wypadków, które zaprowadziły ten duński skarb narodowy na skraj sprzedaży i upadku. Wreszcie poznajemy Jørgena Viga Knudstorpa, który postanowił na nowo rozbudzić ducha Lego i zataczając ogromne koło, przywrócić w pewnym sensie wartości, które wyznawał Kjeld Kirk Kristiansen, a które są do dziś tak drogie wszystkim wielbicielom tej cudownej zabawki.

To fascynująca lektura nie tylko dla fanów marki ciekawych tego, jak ich ulubiona firma zdobyła pozycję i uznanie, jakimi cieszy się dzisiaj, ale także wnikliwa analiza uwarunkowań ekonomicznych, różnych stylów zarządzania i często wykluczających się wizji rozwoju, które były udziałem kolejnych dyrektorów generalnych Lego. To ich doświadczenia, koncepcje i zmieniające się podejście do tego, czym właściwie jest firma Lego, a także ich zmagania z zarządem firmy sprawiły, że duński producent zabawek kilkukrotnie przebył drogę od rynkowego potentata do firmy o włos od upadku – i z powrotem.
Słynna już „kuracja Knudstorpa” wyprowadziła firmę ze strat ku rekordowym zyskom. Do dziś Lego jest obiektem analiz i inspiracją dla niejednego lidera i nigdzie nie opisano go tak drobiazgowo jak w tej właśnie książce. – Paweł „Sariel" Kmieć, AFOL, Youtuber

Autorem „Lego” jest Niels Lunde, redaktor naczelny duńskiej gazety biznesowej „Børsen”, który przeprowadził ponad sto wywiadów z kluczowymi postaciami w firmie Lego i poza nią. Jest magistrem nauk politycznych. Przez ponad 20 lat był wnikliwym obserwatorem i komentatorem biznesowym, pracując dla Duńskiego Związku Pracodawców jako redaktor biznesowy, redaktor naczelny i dyrektor zarządzający w gazecie „Berlingske Tidende” oraz jako komentator biznesowy w „Politiken”.
Lunde napisał wiele książek na temat zarządzania i biznesu – jego ostatnimi są uznana przez krytyków biografia „Mr Møller’s New Man” (tytuł oryginalny) oraz „100 najlepszych menedżerów – przewodnik po duńskim życiu biznesowym”.

Zadaj pytanie autorowi i wygraj egzemplarze książki!

Niels Lunde to specjalista od Lego – a jeśli wśród naszych użytkowników również są osoby, które mogą się określić jako AFOL (akronim oznaczający Adult Fan of Lego, czyli dorosły fan Lego), to zapraszamy ich do zadawania pytań autorowi. Pisarz odpowie na dziesięć najciekawszych pytań, a zadające je osoby otrzymają egzemplarze książek „Lego”, ufundowane przez Wydawnictwo Agora. 

Na wasze pytania czekamy do 29 sierpnia, do godz. 23.59. Zadawajcie je w komentarzach pod tą aktualnością. 


komentarze [52]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
lupus77 29.08.2019 22:59
Czytelnik

1. LEGO coraz większy nacisk kładzie na udział nowych technologii w standardowych zestawach; przykładowo, LEGO Hidden Side jest już nastawione na udział specjalnej aplikacji w samym procesie zabawy. Czy tak najprawdopodobniej będzie wyglądać przyszłość LEGO - zestawów coraz bardziej uzupełnianych przez technologię, czy też główna siła marki będzie wiązana z tradycyjnymi...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Winters 29.08.2019 22:43
Czytelnik

Czy zdarzało się Panu korzystać z klocków LEGO w codziennych życiowych sytuacjach? Może z braku łyżki do zupy pod ręką zbudować coś podobnego, albo przez roztargnienie, zamiast kostki cukru, wrzucić do kawy biały klocek, który przypadkiem był w pobliżu :) U mnie klocki zawsze były w całym pokoju :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Czytelnik_Dominik 29.08.2019 19:00
Czytelnik

Jaki jest obecnie model biznesowy firmy LEGO?

Jak zmienił się model biznesowy LEGO na przestrzeni ostatnich lat?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Czytelnik

1. Dlaczego według dzieci powinny wybrać akuratnie Lego ? Czym się wyróżniają te klocki od innych ?
2. Jak wzmacniać swoją siłę woli, swego rodzaju '' upartość'', aby nie poddać się w momencie próby, jednak cały czas przeć do przodu ?
3. Jesteśmy na portalu książkowym, a więc może odpowie Pan na pytanie związane z książkami. Mianowicie- Jaka książka w szczególności miała...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Tina 28.08.2019 09:23
Bibliotekarka

Jest pan ekspertem od biznesu, zaś klocki LEGO to jedna z najbardziej znanych marek i świetnie funkcjonujące przedsiębiorstwo. Wybór tego tematu do kolejnej książki, wydaje się więc logiczny. Jestem jednak ciekawa, czy do jej napisania pchnęły pana czysto zadowodowe zainteresowania, czy może jako fan klocków od dziecka, kierowany tą pasją z dawnych czasów, postanowił pan w...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
cień_fprefecta 27.08.2019 23:28
Bibliotekarz

Spytam dLaczEGO firma LEGO koLEGO wytwarza klocki LEGO z materiału pLastikowEGO tak bardzo nieekoLogicznEGO i czy trwają jakieś badania nad zastosowaniem czegoś LEpszeGO dla naszej planety?

Na dwudziestopięcio lecie serialu Friends Lego wydało zestaw Central Perk, zbliża się sto czterdziesta rocznica rozpoczęcia budowy Sagrada Familia a cztery lata później ma nastąpić jej...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LEGOMANIAK 27.08.2019 21:33
Czytelnik

1. Jaka seria klocków LEGO była Twoją ulubioną w dzieciństwie, a jaką uwielbiasz teraz?
2. Co sądzisz o nowych zestawach, które są kompatybilne z aplikacjami na telefon? Czy wyobraźnia nie jest już wystarczająca by zachęcić dzieci do LEGO?
3. Jaka jest Twoja ulubiona minifigurka?
4. Co sądzisz o Brickfilm'ach (animacjach poklatkowych z udziałem klocków LEGO)?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Brygida 27.08.2019 12:14
Czytelniczka

Uwielbiam klocki LEGO, ponieważ kojarzą mi się z dzieciństwem ;) Leg godt :)

1. Czy myślał Pan kiedykolwiek o zbudowaniu "prawdziwego" miasta z klocków Lego, coś na wzór Legolandu, gdzie budynki, ulice, parki, domy, urzędy byłyby zbudowane właśnie z kolorowych klocków?
2. Czy spotkał Pan kiedyś osobę, która nie lubi klocków? - pytam, ponieważ jak takiej osoby w całym swoim...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Karolina_B 27.08.2019 11:01
Czytelnik

Potężna, światowa firma, marka sama w sobie. To tylko niektóre określenia duńskiej korporacji "Lego". Niestety, często na funkcjonowanie tego typu przedsiębiorstw ogromny wpływ mają decyzje polityczne. Czy i jak światowa polityka wpływała przez przeszło 80 lat na funkcjonowanie firmy Lego?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Marek Boczkowski 27.08.2019 09:58
Czytelnik

Skoro już pytanie o nadepnięcia było... :D ale w sumie w firmie Lego. Moje pytania to:

Ile razy nadepnął Pan na klocki podczas pisania książki?
Jaki jest Pana ulubiony zestaw?
Czy ma Pan jeszcze swoje klocki z dzieciństwa?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post