Już dziś startuje Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2019

LubimyCzytać LubimyCzytać
28.05.2019

Zagraniczni pisarze, najpopularniejsi rodzimi autorzy oraz finał w postaci gali, na której dowiemy się, kto napisał najlepszą polską powieść kryminalną lub sensacyjną ubiegłego roku i otrzyma Nagrodę Wielkiego Kalibru. Fani zbrodni tłumnie zjeżdżają już do Wrocławia. Poznajcie program Międzynarodowego Festiwalu Kryminału – wydarzenia, nad którym Lubimyczytać.pl objęło patronat.

Już dziś startuje Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2019

To już 16. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Jego program jak zawsze obfituje w spotkania z pisarzami i krytykami, panele dyskusyjne i wykłady. Aby nie przegapić żadnego wydarzenia, warto zapoznać się ze szczegółami programu.

Dzień pierwszy, 28 maja (wtorek)

Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław to przede wszystkim literatura. A tegoroczną edycję imprezy rozpoczniemy od spotkania z jednym z najpoczytniejszych i najchętniej nagradzanych ukraińskich pisarzy, Jurijem Andruchowyczem. Irek Grin będzie z nim rozmawiał o premierowej (niekryminalnej) książce „Kochankowie Justycji”. Początek o godzinie 19.00, Klub Proza (Przejście Garncarskie 2, II piętro).

Dzień drugi, 29 maja (środa)

Festiwalowa środa upłynie pod znakiem zbrodni – literackiej i rzeczywistej. 29 maja spotkamy się na panelu dyskusyjnym „50 twarzy kryminału”. Jego uczestnicy: Krzysztof Beśka, Joanna Jodełka, Jędrzej Pasierski, Bartosz Szczygielski pod przewodnictwem Marty Guzowskiej porozmawiają o różnych obliczach polskiej literatury kryminalnej. Start o godz. 18.00, Klub Proza.

O godz. 20.00 w tym samym miejscu Michał Fajbusiewicz – legenda polskiego dziennikarstwa śledczego – spotka się z jednym z najlepszych twórców kryminałów w Polsce, Wojciechem Chmielarzem. Panowie będą dzielić się swoimi doświadczeniami, opowiedzą o dziennikarskim i pisarskim warsztacie pracy i wyzwaniach, jakie na nich czekały podczas realizacji programu „Opowiem ci o zbrodni”. Przed spotkaniem pokaz odcinka programu. Współorganizatorem wydarzenia jest telewizja Crime+Investigation Polsat.

Dzień trzeci, 30 maja (czwartek)

Trzeci dzień Międzynarodowego Festiwalu Wrocław 2019 to wykłady ze świata produkcji książek, dwa spotkania z pisarzami i reporterami oraz turniej poetycki – każdy znajdzie coś dla siebie!

Czwartek spędzimy w Klubie Proza i rozpoczniemy od tego, bez czego program MFK nie może się obejść, czyli od wykładów otwartych. Tym razem będą one poświęcone książce „od podszewki” – o godz. 16.00 redaktorka Karolina Macios opowie o zbrodniach redaktora, a o 17.15 Piotr Sternal zdradzi, jak wypromować kryminalny bestseller.

O godz. 18.30 zapraszamy na spotkanie „Skromna sztuka pisania”, podczas którego o serialach kryminalnych (nie tylko tych na podstawie własnej twórczości) porozmawiają Igor Brejdygant i Vincent V. Severski. Prowadzenie: Wojciech Chmielarz.

Później Irek Grin przepyta Ewę Winnicką i Cezarego Łazarewicza z trudnego tematu, jakim są emocje reportera. Start o godz. 20.00.

A o godz. 22.00 rozpocznie się turniej! I to nie byle jaki, bo turniej jednego wiersza kryminalnego. Dwa grona jurorskie – poetyckie: Tomasz Majeran, Julia Szychowiak i Ilona Witkowska, oraz profesjonalne: Wojciech Chmielarz, Mariusz Czubaj i Marta Guzowska – będą oceniać wiersze aspirujących poetów. Zapisy w Klubie Proza godzinę przed imprezą. Przewidziano nagrody!

Dzień czwarty, 31 maja (piątek)

Wykłady literaturoznawczyń, spotkanie z połową duetu Maryla Szymiczkowa i jurorzy kontra nominowani – tak wygląda plan na festiwalowy piątek. Dzień ten rozpocznie się wykładem „Krytyka literacka i kryminał, czyli o wyzwaniach, jakie stawia proza gatunkowa”. Wygłosi go o godz. 16.00 literaturoznawczyni i krytyczka literacka Anna Marchewka. O godz. 17.15 rozpocznie się kolejny wykład otwarty: „Drabinka rzucana wyobraźni. O uczeniu (się) pisania”. Literaturoznawczyni i pisarka Inga Iwasiów opowie między innymi o pierwszych w Polsce studiach pisarskich, które ruszyły na Uniwersytecie Szczecińskim.

O godz. 19.00 gościem Klubu Proza będzie Jacek Dehnel, polski pisarz, połowa duetu tworzącego powieści kryminalne pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa. O nią – i o bohaterkę powieści, profesorową Szczupaczyńską – będzie pytać autora Irek Grin.

O godz. 20.30 rozpocznie się zaś tradycyjne już spotkanie jurorzy oraz czytelnicy kontra nominowani. W przeddzień wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru 2019, przyznawanej za najlepszą polską powieść kryminalną lub sensacyjną ubiegłego roku, nominowani do nagrody: Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Mariusz Czubaj, Marta Guzowska, Robert Małecki i Maciej Siembieda pojawią się w Prozie, by odpowiedzieć na pytania czytelników i jury (w składzie: Zbigniew Mikołejko, Anna Gemra, Inga Iwasiów, Anna Marchewka, Małgorzata Omilanowska i Grzegorz Sowula). Spotkanie poprowadzi Michał Nogaś.

Wszystkie piątkowe wydarzenia odbędą się w Klubie Proza.

Dzień piąty, 1 czerwca (sobota)

Sobota zakończy się tym, na co czekamy przez cały festiwal – dowiemy się, kto spośród sześciu nominowanych otrzyma Nagrodę Wielkiego Kalibru. Ale wcześniej czekają nas równie ważne atrakcje: spotkania z zagranicznymi gośćmi, czyli Sebastianem Fitzkiem i Bernardem Minierem.

Festiwalowe wydarzenia rozpoczynamy o godz. 15.30 spotkaniem z najpopularniejszym niemieckim autorem thrillerów, Sebastianem Fitzkiem, który przyjeżdża do Polski z okazji premiery swojej najnowszej powieści zatytułowanej „Pacjent”. Spotkanie poprowadzi Michał Nogaś.

O godz. 17.00 spotkamy się na ostatnim już wykładzie otwartym. Tradycyjnie wygłosi go prof. Zbigniew Mikołejko, który tym razem opowie o… różnych rozkoszach linczu.

A o godz. 18.30 odbędzie się spotkanie z tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru. Będzie nim Bernard Minier, francuski pisarz, autor cyklu kryminałów z tuluskim komisarzem erudytą Martinem Servazem. Spotkanie poprowadzi Marta Guzowska.

Podczas gali poznamy także laureata Nagrody Wielkiego Kalibru, przyznawanej za najlepszą polską powieść kryminalną lub sensacyjną ubiegłego roku. Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Mariusz Czubaj, Marta Guzowska, Robert Małecki i Maciej Siembieda – to szóstka nominowana do nagrody.

Wszystkie sobotnie wydarzenia odbędą się w Starym Klasztorze (ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 1). Wstęp (poza galą) wolny.

Dzień szósty, 2 czerwca (niedziela)

Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2019 zakończymy spotkaniem z jedną z najpopularniejszych polskich autorek kryminałów, Katarzyną Puzyńską. Autorka między innymi kryminalnej sagi o Lipowie spotka się z czytelnikami w niedzielę 2 czerwca o godz. 13.00 w Klubie Proza. Spotkanie poprowadzi Karolina Korwin Piotrowska.


Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2019 odbędzie się w dniach 28 maja – 2 czerwca 2019. Zachęcamy do dołączania do wydarzenia na Facebooku. Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na jego stronie. Lubimyczytać.pl objęło nad tym wydarzeniem patronat.


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 28.05.2019 10:53
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam