Ogłoszono nominacje do Paszportów „Polityki” 2018

LubimyCzytać LubimyCzytać
05.12.2018

Opublikowano tegoroczną listę nominowanych do Paszportów „Polityki”. W kategorii literatura o nagrodę powalczą Olga Drenda, Małgorzata Rejmer i Łukasz Zawada. Laureata poznamy 8 stycznia 2019 roku. 

Ogłoszono nominacje do Paszportów „Polityki” 2018

Tygodnik „Polityka” ogłosił właśnie nominowanych w siedmiu kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa. Ich nazwiska wskazują uznani krytycy kulturalni, reprezentujący największe opiniotwórcze media w Polsce, a także naukowcy i eksperci. 

W kategorii literatura nominowani zostali: 

Olga Drenda

W 2016 roku ukazała się jej głośna książka Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w czasach transformacji (wydawnictwo Karakter), która była fascynującym zapisem polskiej codzienności. Druga książka Drendy, nominowane do Paszportów „Polityki” Wyroby. Pomysłowość wokół nas (wydawnictwo Karakter), to w dużej mierze kontynuacja „Duchologii”. Drenda przygląda się polskiej rzeczywistości od czasów powojennych aż do dzisiaj. Zajmuje się „wyrobami”, czyli tym, czym Polacy zapełniali przestrzeń wokół siebie: wszelkiej maści rękodziełem, oleodrukami, monidłami, własnoręcznie skonstruowanymi „domkami polskimi”, odpustowymi dewocjonaliami, bibelotami i durnostojkami, ogrodowymi krasnalami, metaloplastyką. Opisując te wzgardzone przedmioty, Drenda tworzy fascynujący traktat socjologiczny. „Wyroby” opowiadają o polskiej pomysłowości i tęsknocie za lepszym światem.

Za najwyższej jakości eseistykę, która przygląda się towarzyszącym epoce dziwacznym przedmiotom z czułością i uwagą. To nowoczesna antropologia, która przed założeniami analitycznymi stawia możliwość zbliżenia się do codzienności za pomocą słów. – Zofia Król

Małgorzata Rejmer

Po raz drugi nominowana do Paszportu „Polityki”. Pierwszą nominację otrzymała w 2013 roku za książkę Bukareszt. Kurz i krew (wydawnictwo Czarne). W 2015 roku przeprowadziła się do Albanii. Początkowo myślała, że wystarczy kilka miesięcy, żeby opisać tamtą rzeczywistość, ale z czasem zrozumiała, że musi poznać język i wtopić się w ten kraj. Praca nad książką o Albanii Błoto słodsze niż miód (wydawnictwo Czarne), za którą otrzymała nominację w tym roku, zajęła jej kilka lat. Książka o Albanii, inaczej niż poprzednia, nie przedstawia szerokiej panoramy historycznej, ale składa się po prostu z głosów ludzi. Rejmer opowiada o działaniu systemu terroru i od tego włosy stają na głowie. System komunistyczny Envera Hodży rozwinął choćby instytucję winy zbiorowej – za błąd wuja, brata czy ciotki płaciła rodzina. Niemal każda albańska historia przypomina „Proces” Kafki. „Bukareszt odsłonił przede mną bezsilność jednostki wobec systemu i władzy, ale książka o Albanii była wejściem w kompletnie inny wymiar cierpienia, niemożności, bezsilności, osaczenia” – mówiła w jednym z wywiadów.

Rejmer to autorka niezwykle wyczulona na krzywdę, a równocześnie daleka od moralizowania i dydaktyzmu, pokazująca, że dla młodszego pokolenia twórców ważna jest wspólnota, osadzenie w świecie politycznym i historia. – Paulina Małochleb

Łukasz Zawada

Autor jednego najbardziej intrygujących debiutów tego roku, „Fragmentów dziennika SI” (wydawnictwo Nisza). W twórczości prozatorskiej lubi łączyć artystyczną fikcję z doświadczeniami nauk ścisłych i popkultury. Bliskie są mu działania na styku literatury i sztuk wizualnych. Autorem tego dziennika jest, jak czytamy, SI – sztuczna inteligencja. To chwyt znany zwłaszcza z literatury postmodernistycznej. Tutaj chodzi przede wszystkim o ćwiczenie wyobraźni – co by było, gdybyśmy przegapili ten moment, kiedy SI się pojawiła? Nie za 50 lat, ale 12.12.2012 narodziła się z błędnie wpisanego słowa w wyszukiwarkę. Książka Zawady daje możliwość spojrzenia na nas samych z zewnątrz, ale przede wszystkim jest prowokacją intelektualną i literacką. Okazuje się bowiem, że SI bardzo zgrabnie tworzy fabuły i co najważniejsze – ma poczucie humoru.

Zawada przeniósł teorie nowej humanistyki i pytania o przyszłość literatury w czasach sztucznej inteligencji do powieści i zrobił to brawurowo. Gdyby Zawada mieszkał w Stanach, byłby już dziś porównywany do George’a Saundersa i innych literackich rebeliantów.  – Autorzy bloga Kurzojady.pl

Spośród nominowanych kapituła złożona z dziennikarzy tygodnika „Polityka" wybierze laureatów. Nazwiska zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 8 stycznia 2019 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. 

Tutaj znajdziecie listę wszystkich nominowanych w tegorocznej edycji. 


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
awatar
konto usunięte
07.12.2018 07:04
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 05.12.2018 12:22
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post