Marcin Wicha z Paszportem „Polityki”

LubimyCzytać LubimyCzytać
10.01.2018

Marcin Wicha, autor książki Rzeczy, których nie wyrzuciłem otrzymał Paszport „Polityki” w kategorii literatura. Nagrody przyznano we wtorek podczas gali w Operze Narodowej w Warszawie. A my już odliczamy czas do naszego Plebiscytu na Książkę Roku 2017.

Paszporty „Polityki” to nagrody przyznawane co roku utalentowanym, młodym twórcom, którzy swoją działalnością w danym roku wywarli niekwestionowany wpływ na polską kulturę. Gala wręczenia tegorocznych, jubileuszowych Paszportów „Polityki” odbyła się we wtorkowy wieczór w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.

Nagrodę w kategorii literatura otrzymał Marcin Wicha za esej Rzeczy, których nie wyrzuciłem. Jurorzy docenili oszczędność języka i bogactwo książki, która mówi o rzeczach najważniejszych: o żałobie, rodzinie, o Polsce i przede wszystkim o słowach i milczeniu.

Marcin Wicha jest grafikiem, współwłaścicielem firmy projektowej. Projektuje okładki książek i czasopism, plakaty i znaki graficzne. A poza tym pisze też książki. Dzieci rozpoznają go jako twórcę przygód Klary (Klara. Proszę tego nie czytać i Klara. Słowo na Szy), starsi czytelnicy jako autora Jak przestałem kochać design. Najnowsza książka, nagrodzona „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, to esej osobisty – opowiada o matce, śmierci, porządkowaniu rzeczy, książek i wspomnień.

Juliusz Kurkiewicz z „Gazety Wyborczej" pisał w uzasadnieniu nominacji: literacko wybitne przeniesienie na polski grunt gatunku, który Amerykanie zwą 'memoire' – wspomnienia zorganizowanego wokół jednej, często bolesnej, sprawy. W zalewie byle jakich, ekshibicjonistycznych wynurzeń jego książka to prawdziwa perła.

Autorowi gratulujemy!

O nagrodę w kategorii literatura walczyli także Anna Cieplak za Lata powyżej zera i Paweł Sołtys, muzyk i autor tekstów, który w ubiegłym roku zadebiutował zbiorem opowiadań Mikrotyki.

Laureaci w pozostałych kategoriach:

Jagoda Szelc
Laureatka Paszportów „Polityki” w kategorii film
Za niezależność, świeżość spojrzenia, artystyczną konsekwencję i wyjątkowo oryginalny sposób ukazania świata na krawędzi w filmie „Wieża. Jasny dzień”.

Michał Borczuch
Laureat Paszportów „Polityki” w kategorii teatr
Za teatr oryginalny i poruszający. Pełen empatii, a jednocześnie uważnie i nie bez ironii analizujący tworzenie się i działanie naszego ego, mechanizmy pracy pamięci oraz rolę sztuki w życiu.

Norman Leto
Laureat Paszportów „Polityki” w kategorii sztuki wizualne
Za budowanie pomostów między sztuką a nauką. Także w ostatnim imponującym rozmachem intelektualnym i realizacyjnym dziele – filmie „Photon”.

Joanna Freszel
Laureatka Paszportów „Polityki” w kategorii muzyka poważna
Za wszechstronność, kreatywność, precyzję, sceniczny wdzięk i swobodę śpiewania w najrozmaitszych stylach muzycznych.

Zespół Hańba!
Laureat Paszportów „Polityki” w kategorii muzyka popularna
Za muzyczno-literacko-polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący: twórczo odświeża formułę folku i punka, a przy tym celnie opisuje dzisiejsze polskie konflikty i zagrożenia.

Studio Bloober Team
Laureaci Paszportów „Polityki” w kategorii kultura cyfrowa
Za konsekwentne podążanie własną drogą i rzadką umiejętność godzenia twórczych ambicji z realiami trudnego dla wymagających produkcji rynku. Za imponującą, śmiałą artystyczną wizję i jej efektowną realizację w grze „Observer”.

Reklama

komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Bruno Banino 11.01.2018 14:27
Autor

Gratulacje.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Magdalena Stanaszek 11.01.2018 12:06
Czytelniczka

Wspaniała, niezwykle mądra książka. Gratulacje!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kaja Michalak 10.01.2018 18:03
Czytelniczka

Rewelacyjna ksiazka i w pełni zasluzona nagroda1 :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Moni 10.01.2018 14:34
Czytelniczka

Bardzo zaciekawiliście mnie już wcześniej tą książką!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 10.01.2018 08:56
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd