Jerzy-Gordon

Profil użytkownika: Jerzy-Gordon

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 6 lata temu
462
Przeczytanych
książek
481
Książek
w biblioteczce
5
Opinii
16
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Dodane| 15 książek
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach: ,

Kiedy wikingowie używali hełmów z rogami? Skąd wziął się napis "Allach" na pierścieniu z grobowca w Birce? Które ozdoby nosili skandynawscy mężczyźni, a które – kobiety? Jaką funkcję miały umieszczane na dziobach łodzi głowy smoków?

Moce wikingów Władysława Duczki przynoszą odpowiedzi na te i inne pytania, jak i przedstawiają szereg informacji na temat wierzeń oraz tradycji ludów skandynawskich, opierając się o materiał archeologiczny. Analizując kolejne znaleziska przedstawia ich znaczenie i wyjaśnia ich możliwe funkcje. Opisuje wpływy, jakie na kulturę wikingów miały kontakty z innymi cywilizacjami, a także jakie elementy zostały w większym lub mniejszym stopniu zapożyczone.

Cała recenzja: http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/wladyslaw_duczko/moce-wikingow/recenzja

Kiedy wikingowie używali hełmów z rogami? Skąd wziął się napis "Allach" na pierścieniu z grobowca w Birce? Które ozdoby nosili skandynawscy mężczyźni, a które – kobiety? Jaką funkcję miały umieszczane na dziobach łodzi głowy smoków?

Moce wikingów Władysława Duczki przynoszą odpowiedzi na te i inne pytania, jak i przedstawiają szereg informacji na temat wierzeń oraz...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Sigurd, Sigmund, Helgi i wielu innych – bohaterowie z rodu Wölsungów przez wieki rozpalali wyobraźnię pokoleń Germanów. Ich legendarne czyny były inspiracją dla wodzów i wojowników, a opowieści o nich – głównymi tematami wielu skaldów. Wolsungowie to mistrzowie sztuki wojennej i władcy, zdobywcy i mściciele. Cieszyli się przychylnością bogów, utrzymywali bliskie (czasami bardzo bliskie) stosunki z olbrzymami. Dysponowali nadludzkimi zdolnościami, a w ich posiadaniu znajdował się magiczny oręż. Gromili wrogów setkami – nieważne, czy za przeciwników mieli zwykłych śmiertelników, czy okrutne bestie.

Artur Szrejter, znany z licznych publikacji na temat mitów germańskich i historii ludów północy (Wielka wyprawa księcia Racibora, Bestiariusz germański i inne) podjął się tematu opisania tego rodu i wyjaśnienia, dlaczego ich dzieje przedstawiane były tak, a nie inaczej.

Cała recenzja znajduje się tutaj: http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/artur_szrejter/herosi-mitow-germanskich/recenzja

Sigurd, Sigmund, Helgi i wielu innych – bohaterowie z rodu Wölsungów przez wieki rozpalali wyobraźnię pokoleń Germanów. Ich legendarne czyny były inspiracją dla wodzów i wojowników, a opowieści o nich – głównymi tematami wielu skaldów. Wolsungowie to mistrzowie sztuki wojennej i władcy, zdobywcy i mściciele. Cieszyli się przychylnością bogów, utrzymywali bliskie (czasami...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Obodrzyce, Wieleci, Serbowie połabscy - nazwy tych plemion gdzieś się tam zawsze przewijały - w szkole, w powieściach historycznych, jednak na lekcjach nie poświęcano im zbyt dużo czasu (jeśli w ogóle), a opracowań podejmujących ten temat również nie ma wiele – zwłaszcza tych przeznaczonych dla laików. Lukę stara się wypełnić Artur Szrejter. Po Wielkiej wyprawie księcia Racibora drugą książką z cyklu Wojny Wikingów i Słowian jest pozycja Pod pogańskim sztandarem, opisująca losy Słowian połabskich i sytuację w zajmowanym przez nich regionie pomiędzy Odrą i Łabą. Autor skupił się na okresie od pierwszych wzmianek o tych ludach na danych terenach aż do wchłonięcia ich przez silniejsze organizmy państwowe, przedstawiając też pobieżnie, co stało się z nimi w późniejszych okresach i wspominając, które z nich zachowały swoją tożsamość do dzisiaj.

Więcej: http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/artur_szrejter/pod-poganskim-sztandarem/recenzja

Obodrzyce, Wieleci, Serbowie połabscy - nazwy tych plemion gdzieś się tam zawsze przewijały - w szkole, w powieściach historycznych, jednak na lekcjach nie poświęcano im zbyt dużo czasu (jeśli w ogóle), a opracowań podejmujących ten temat również nie ma wiele – zwłaszcza tych przeznaczonych dla laików. Lukę stara się wypełnić Artur Szrejter. Po Wielkiej wyprawie księcia...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Jerzy-Gordon

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [13]

Alan Moore
Ocena książek:
7,3 / 10
127 książek
19 cykli
Pisze książki z:
182 fanów
Sławomir Mrożek
Ocena książek:
7,4 / 10
103 książki
3 cykle
Pisze książki z:
604 fanów
Stanisław Ignacy Witkiewicz
Ocena książek:
7,3 / 10
89 książek
3 cykle
736 fanów

statystyki

W sumie
przeczytano
462
książki
Średnio w roku
przeczytane
31
książek
Opinie były
pomocne
16
razy
W sumie
wystawione
454
oceny ze średnią 7,0

Spędzone
na czytaniu
2 521
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
30
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
15
książek [+ Dodaj]