Miras 
blogmirasa.wordpress.com, https://twitter.com/Mirasek
Uwielbiam fantasy "z winy rodziców" - gdy byłem nastolatkiem zaczynającym naukę w gimnazjum to oni kupili mi w prezencie "Władcę Pierścieni", a potem biegali ze mną do kina by oglądać kolejne filmy z serii. Od tego czasu czytuję głównie fantastykę choć staram się nie zamykać na inne rodzaje książek. Prowadzę bloga, na którym piszę o swoich zainteresowaniach - grach, książkach, filmie, a przede wszystkim o japońskiej animacji. Dodanie do konta wszystkich książek jakie przeczytało się w życiu jest prawdopodobnie fizycznie bardzo trudne, dlatego skupiam się przede wszystkim na dodawaniu fantasy.
mężczyzna, status: Czytelnik, ostatnio widziany 1 tydzień temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-12-03 19:34:04
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Przeczytane 2018
Autor:
Cykl: Piąta fala (tom 1)

Young Adult o twardych nastolatkach walczących ze światem, ale tym razem nie dystopia tylko bardziej post-apokalipsa. Mam lekką słabość do tego gatunku pomimo trapiącej go wtórności, widziałem też film, który powstał na podstawie tej książki. Nie oszalałem na jego punkcie, ale uznałem, że pomysł na historię jest całkiem ok i chętnie poznam jak całość się zakończy (tym bardziej, że na kolejne... Young Adult o twardych nastolatkach walczących ze światem, ale tym razem nie dystopia tylko bardziej post-apokalipsa. Mam lekką słabość do tego gatunku pomimo trapiącej go wtórności, widziałem też film, który powstał na podstawie tej książki. Nie oszalałem na jego punkcie, ale uznałem, że pomysł na historię jest całkiem ok i chętnie poznam jak całość się zakończy (tym bardziej, że na kolejne części filmu na razie nie ma co liczyć).
Ze względu na powyższe lektura pierwszego tomu była dla mnie raczej odświeżeniem fabuły i plot-twisty nie zrobiły na mnie wrażenia. Gdybym czytał bez znajomości filmu to nie wykluczam, że dałbym się trochę ponieść w tych kilku scenach gdzie świat wywraca się do góry nogami. Jako samo czytadło jest dość przeciętnie, nie nuży, ale i też nie trzyma szczególnie w napięciu. Zmiany narratora też niekoniecznie wychodzą książce na dobre.
Cassie jako bohaterka ma potencjał, ale na razie (jak wszyscy zresztą bohaterowie) jest trochę jednowymiarowa. Autor wstawkami chce dodać postaciom trochę wyrazu (np. sarkazm Cassie czy humorystyczne przebłyski u Bena), ale efekty są (jak na razie) raczej umiarkowane. Powtórzę jednak, że inwazja obcych w tej wersji jest dość ciekawa i chętnie przeczytam jak się skończy.

pokaż więcej

 
2018-11-25 20:23:30
Ma nowego znajomego: Łukasz
 
2018-11-12 20:44:04
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Przeczytane 2018
Cykl: Odkrycia Riyrii (tom 6) | Seria: Seria "Nowej Fantastyki"

Udane zwieńczenie dobrego cyklu. Perypetie całej sympatycznej gromadki postaci, które po drodze odkryły wielką spiskową teorię dziejów i stawiły czoła intrygom, a także bardziej prozaicznym niebezpieczeństwom. Dialogi i opisy sprawiają, że czyta się dobrze i człowiek naprawdę przywiązuje się do postaci, także tych drugoplanowych. Jedyne zastrzeżenie jakie mam (tyczy się w zasadzie całego... Udane zwieńczenie dobrego cyklu. Perypetie całej sympatycznej gromadki postaci, które po drodze odkryły wielką spiskową teorię dziejów i stawiły czoła intrygom, a także bardziej prozaicznym niebezpieczeństwom. Dialogi i opisy sprawiają, że czyta się dobrze i człowiek naprawdę przywiązuje się do postaci, także tych drugoplanowych. Jedyne zastrzeżenie jakie mam (tyczy się w zasadzie całego cyklu) to długość książki i pewna nierówność – kilka razy zaobserwowałem, że napięcie wyraźnie spadało i trochę się niecierpliwiłem („strzeliło kolejne 100 stron, w końcu mogłoby się coś zacząć wyjaśniać”). To nie była saga do połknięcia za jednym razem, która trzyma i nie chce puścić, ale coś co fajnie się czytało rozłożone w czasie.
'Pozycją obowiązkową' czy 'klasykiem' zdecydowanie tego nie nazwę, ale całe 6 tomów to solidne czytadło. Konsekwentnie budowany świat i poprowadzona fabuła, barwna galeria postaci, kilka niezbyt nachalnych, ale wystarczających zabiegów by pozostać wiernym klasycznym odmianom fantasy, ale jednocześnie uniknąć sztampy. Czego chcieć więcej?

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
205 27 112
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (7)

Ulubieni autorzy (4)
Lista ulubionych autorów
zgłoś błąd zgłoś błąd