Mateusz Frąckowiak 
https://mateuszfrackowiak.tumblr.com
Książki, Szachy, NBA :)
30 lat, mężczyzna, Szamotuły, status: Czytelnik, ostatnio widziany 2 godziny temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-05-26 12:02:42
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Zaczynałem pisać o Żmijowisku kilka razy i za każdym razem usuwałem to, co napisałem. Nie jest mi łatwo pisać o tej książce, ponieważ zrobiła ona na mnie naprawdę olbrzymie wrażenie. Tutaj aż kipi od nagromadzonych emocji. Przeczytałem ją wczoraj wieczorem i myślę o niej do teraz, co w moim przypadku rzadko się zdarza :)
Trudno jednoznacznie sklasyfikować Żmijowisko. Jest to hybryda thrillera...
Zaczynałem pisać o Żmijowisku kilka razy i za każdym razem usuwałem to, co napisałem. Nie jest mi łatwo pisać o tej książce, ponieważ zrobiła ona na mnie naprawdę olbrzymie wrażenie. Tutaj aż kipi od nagromadzonych emocji. Przeczytałem ją wczoraj wieczorem i myślę o niej do teraz, co w moim przypadku rzadko się zdarza :)
Trudno jednoznacznie sklasyfikować Żmijowisko. Jest to hybryda thrillera psychologicznego - obyczajówki - kryminału.
Dostałem od Pana Wojciecha Chmielarza, wszystko, co kocham w dobrej książce. Bardzo wyrazistych bohaterów i mocno nakreślony wątek obyczajowy. Zaginięcie Ady (i tutaj przechodzimy do kwestii kryminalnej), sprowokowało tak naprawdę pozostałe wydarzenia. To ta tragedia, powoduje rozpad rodziny, upadek wartości, komplikuje kontakty jej rodziców z innymi ludźmi itp. Na kartach powieści, bardzo dobrze widać też, rodzącą się w ludziach nienawiść, zazdrość, skrywane emocje i pasywno-agresywne zachowania. Spora część dzieje się w dość ograniczonym terytorialnie środowisku (gospodarstwo agroturystyczne, do którego zjechały się wszystkie występujące w powieści osoby), co dodatkowo potęguje napięcie i stwarza lekko klaustrofobiczno-niepokojący klimat. Duże brawa również za poprowadzenie linii fabularnej. Akcję oglądamy z perspektywy kilku osób, a wszystko dzieje się WTEDY, POMIĘDZY i TERAZ (a więc moment zaginięcia, po zaginięciu i obecnie). Na końcu wszystko zazębia się idealnie, tworząc logiczną i spójną całość. Zakończenie jest także jak najbardziej satysfakcjonujące. Żmijowisko to jedna z najlepszych książek jakie przeczytałem w tym roku, a Panu Wojciechowi Chmielarzowi dziękuję, za dostarczenie mi wspaniałej i skłaniającej do refleksji historii.

pokaż więcej

 
2018-05-20 12:11:12
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:

Niksy to absolutnie i bezapelacyjnie rewelacyjna książka. Jest to rozciągnięta w czasie na kilkadziesiąt lat i kilka pokoleń, epicka opowieść o poszukiwaniu utraconych chwil i momentów. Próba zrozumienia decyzji podjętych przez matkę głównego bohatera, prowadzi go przez jej całe życie. Samuel odbędzie długą podróż, w czasie której, przypomni sobie także swoje najważniejsze chwile i osoby,... Niksy to absolutnie i bezapelacyjnie rewelacyjna książka. Jest to rozciągnięta w czasie na kilkadziesiąt lat i kilka pokoleń, epicka opowieść o poszukiwaniu utraconych chwil i momentów. Próba zrozumienia decyzji podjętych przez matkę głównego bohatera, prowadzi go przez jej całe życie. Samuel odbędzie długą podróż, w czasie której, przypomni sobie także swoje najważniejsze chwile i osoby, które odcisnęły na nim największe piętno. Książka o miłości, o decyzjach, o niemożliwości cofnięcia czasu, o spełnieniu i niespełnieniu, o tak naprawdę wszystkim, co każdy z nas przeżył lub dopiero przeżyje. Prawie 900 stron zachwycającej literatury. Przepiękna książka. Daję maksymalną ocenę.

pokaż więcej

 
2018-05-16 20:50:10
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Cykl: Komisarz Eryk Deryło (tom 1) | Seria: Mroczna strona

Chociaż nie do końca podzielam ogólny entuzjam, z jakim ta książka została przyjęta, to na pewno w swojej kategorii (kryminał) sprawdza się dobrze. Dalszych przygód komisarza Deryło jeszcze nie znam, ale pewnie kiedyś poznam. Autorowi gratuluję debiutu i życzę powodzenia przy kolejnych książkach. Można czytać ;) Najlepszy kryminał jaki czytałem to "O krok" Henninga Mankella. Polecam.

 
2018-05-08 09:34:26
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-05-06 13:52:04
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
Seria: Kontrapunkty
 
2018-05-06 08:21:17
Ma nowego znajomego: Roman Dłużniewski
 
2018-05-04 22:05:18
Ma nowego znajomego: Łędina
 
2018-05-04 22:05:10
Ma nowego znajomego: jatymyoni
 
2018-05-04 22:04:53
Ma nowego znajomego: Daga
 
2018-05-04 21:47:09
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Uwielbiam prozę Jakuba Żulczyka. Jest to jeden z moich ulubionych pisarzy. W praktycznie każdej swojej książce, autor uwydatnia i momentami mocno przejaskrawia syf, brud i patologie naszego życia. Moją ulubioną książką ( i chyba jedną z najlepszych książek jakie czytałem), jest Jego "Ślepnąc od świateł". Po przeczytaniu powieści "Radio Armageddon" mam jednak wrażenie, że jest to Jego... Uwielbiam prozę Jakuba Żulczyka. Jest to jeden z moich ulubionych pisarzy. W praktycznie każdej swojej książce, autor uwydatnia i momentami mocno przejaskrawia syf, brud i patologie naszego życia. Moją ulubioną książką ( i chyba jedną z najlepszych książek jakie czytałem), jest Jego "Ślepnąc od świateł". Po przeczytaniu powieści "Radio Armageddon" mam jednak wrażenie, że jest to Jego najbardziej złożona i skomplikowana książka. Przede wszystkim ze względu na tematykę jak i na samą formę powieści. Powiedzieć trzeba sobie jasno, że u Żulczyka wszystko jest złe. Wszystko polane jest czarną, śmierdzącą substancją, przez którą przedzierać będziemy się na ponad 540 stronach. Bohaterami są młodzi ludzie z prywatnego liceum, którzy przez pewien impuls (w postaci nowego kolegi Cypriana), postanawiają zastanowić się nad otaczającą ich rzeczywistością. Dochodzą do wniosku, że żyją w świecie, który jest już z góry zaprogramowany (mass-media, wymagania, reklamy itd.) i postanawiają się zbuntować. Przejawem tego buntu będzie właśnie tytułowy Radio Armageddon, a więc zespół punkowy. Jak zwykle najbardziej u Żulczyka imponuje mi język i styl. Jego metafory i naprawdę dobitne porównania, to coś, co czyni z niego pisarza absolutnie wyjątkowego. Jego książki mają rytm, strumień słów, morze porównań i metafor, trudno to określić. Bez znajomości nazwiska autora, bez problemu wiedziałbym, czyj tekst czytam. W książce dodatkowo mamy ciekawy zabieg z narratorem. Dostajemy narratora pierwszo-osobowego jak również drugo-osobowego. Narratorami są licealiści, więc (jak to u licealistów) mamy dość spory chaos (teraźniejszość przechodzi w przeszłość i na odwrót), więc polecam czytać w skupieniu.

Radio Armageddon to przede wszystkim książka o czymś. Napisana świetnym językiem i w bardzo oryginalnym stylu - jak to u Pana Żulczyka. Ekstra książka. Pozdrawiam autora.

pokaż więcej

 
2018-05-04 19:23:59
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
 
2018-05-02 20:36:42
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-05-02 08:59:24
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-04-30 06:15:53
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-04-28 13:01:56
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Opowieść o dziewczynie, która znajduje się na granicy dorosłości. O problemach w znalezieniu swojego miejsca, kontaktach z innymi ludźmi, ale także o tym, w jaki sposób nasi bliscy i ich przeszłość, kształtują nas obecnie. Książka napisana jest bardzo ładnym językiem, wiele opisów jest wprost poetyckich, widać po prostu, że obcujemy z czymś bardzo ładnym. Jednak nie wiem, czy będę tę książkę... Opowieść o dziewczynie, która znajduje się na granicy dorosłości. O problemach w znalezieniu swojego miejsca, kontaktach z innymi ludźmi, ale także o tym, w jaki sposób nasi bliscy i ich przeszłość, kształtują nas obecnie. Książka napisana jest bardzo ładnym językiem, wiele opisów jest wprost poetyckich, widać po prostu, że obcujemy z czymś bardzo ładnym. Jednak nie wiem, czy będę tę książkę długo pamiętał. Troszkę mam wrażenie, że przeciekła mi przez palce. Czegoś mi tutaj brakowało... wszystko jest ładne, poukładane, napisane w sposób bardzo osobisty i taki jakby "kojący" czytelnika, ale takie to jakieś niezapadające w pamięć. Nic mnie nie zwaliło z nóg, nie było jakiejś bomby, wszystko takie grzeczne, ładne i poukładane. Pomimo wszystko książkę warto przeczytać, ponieważ jest to po prostu pięknie napisana powieść.

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
437 147 884
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (14)

Ulubieni autorzy (13)
Lista ulubionych autorów
zgłoś błąd zgłoś błąd