Włóczykij

Profil użytkownika: Włóczykij

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 7 lata temu
1
Przeczytanych
książek
1
Książek
w biblioteczce
1
Opinii
3
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Dodane| Nie dodano
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie

Okładka książki 12 ważnych praw Liliana Fabisińska, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Joanna Krzyżanek, Maria Ewa Letki, Anna Onichimowska, Marcin Pałasz, Renata Piątkowska, Eliza Piotrowska, Anna Sójka, Zofia Stanecka, Agnieszka Stelmaszyk, Maria Szarf
Ocena 7,7
12 ważnych praw Liliana Fabisińska,...

Na półkach:

Słyszymy często, że każdy człowiek ma równe prawa. Zazwyczaj myślimy jednak: dorosły człowiek. Tymczasem swoje prawa ma także człowiek mały, a nawet bardzo mały.

Co to jest adopcja? Co to takiego równouprawnienie? Co to właściwie znaczy, że mam prawo do nauki i odpoczynku? Pytania małego człowieka mogą być łatwe albo trudne, tak samo jak odpowiedzi. Czasem wydaje się nam, że odpowiedź jest lekka jak pestka, innym razem waży całe tony, niczym ogromna kamienna góra…

Ta książeczka zawiera i pestki, i kamyczki, i głazy, i góry. Opowiada o słowach leciutkich i takich, które trochę straszą swoim ciężarem. Wszystkie są nam potrzebne tak, jak mama i tata, jak bezpieczny dom, jak słońce, woda i powietrze.

Żeby się o tym przekonać, trzeba czasem grubo się pomylić: nabroić, potknąć się, zdenerwować albo czegoś bardzo mocno żałować. Na przykład tego, że zajrzało się do pamiętniczka starszej siostry. Albo tego, że głośno skrytykowało się swój urodzinowy prezent. A kiedy już się pomylimy, dobrze jest jeszcze trafić na kogoś, kto pomoże nam naprawić jakieś zło i stać się potem odrobinę mądrzejszym niż dotąd. Jak można to zrobić? Na przykład uroczyście pogodzić się ze starszą siostrą i zrozumieć, co to takiego „prawo do prywatności”…

„12 ważnych praw…” to mały przewodnik po tym, co najważniejsze dla każdego małego człowieka. Tuzin cierpliwych i przyjaznych opowieści o ważnych wartościach, które nam przysługują, ale i obowiązkach, które w związku z nimi posiadamy. Bo każde prawo ma w sobie jeszcze dwa podstawowe słowa: wolność i odpowiedzialność. Skoro ja mogę nie lubić słodkich klusek, to koleżanka też. Albo jeszcze inaczej: jeśli ja lubię pomidorową, koleżanka ma prawo woleć barszcz. Ja mam takie prawo i ona ma identyczne.

Autorom i autorkom tych dwunastu opowiadań udało się uniknąć dwóch pułapek. Jedna to Pani Nuda, a druga przypomina Smerfa Ważniaka. Do każdego prawa dziecka wiedzie nas jakaś przygoda. Czasem przyjemna, a czasem przykra, ale zawsze bardzo ciekawa i pouczająca. Każdą opowieść da się polubić, chociaż nie każda zaczyna się wesoło. Zawsze jednak można liczyć na kogoś albo na coś: na przejaśnienie po deszczach i chmurach, na tęczę po burzy. Zwłaszcza, że obok ciekawych liter (a czasem wręcz na nich) przycupnęły ciepłe i mądre ilustracje, w których nawet smutek nie umie się do końca smucić.

Ano właśnie! Czy jest coś takiego, jak prawo do smutku? Czytajcie, a znajdziecie…

Słyszymy często, że każdy człowiek ma równe prawa. Zazwyczaj myślimy jednak: dorosły człowiek. Tymczasem swoje prawa ma także człowiek mały, a nawet bardzo mały.

Co to jest adopcja? Co to takiego równouprawnienie? Co to właściwie znaczy, że mam prawo do nauki i odpoczynku? Pytania małego człowieka mogą być łatwe albo trudne, tak samo jak odpowiedzi. Czasem wydaje się nam,...

więcej Pokaż mimo to

Aktywność użytkownika Włóczykij

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


statystyki

W sumie
przeczytano
1
książka
Średnio w roku
przeczytane
0
książek
Opinie były
pomocne
3
razy
W sumie
wystawione
1
ocenę ze średnią 8,0

Spędzone
na czytaniu
2
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
0
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]