Pratchett w pigułce

corbeau corbeau
10.12.2017
Okładka książki Poważnie zabawne, nieskończenie cytowalne Terry Pratchett

„Poważnie zabawne, nieskończenie cytowalne” to zbiór najlepszych cytatów mistrza humoru i fantastyki sir Terry’ego Pratchetta. Twarda zielona okładka z charakterystycznym kapeluszem skrywa 126 stron mądrości, zebranych przede wszystkim z kolejnych powieści ze stworzonego przez Pratchetta Świata Dysku, ale również z wywiadów i internetowych wypowiedzi autora. Zostały one podzielone na dziewięć grup tematycznych: Ludzka natura, Romans, Wykształcenie i mądrość, Sukces, Życie i śmierć, Zwierzęta, Religia, Polityka, Słowo i pismo. Taki podział ułatwia znalezienie cytatu odpowiedniego na każdą okazję.

Charakterystyczne dla wszystkich tekstów Pratchetta jest to, że pod osłoną humoru podsuwa czytelnikowi głębokie przemyślenia na temat świata i ludzkiej natury. Ma przy tym talent do nieszablonowych obserwacji i porównań oraz do wyrażania nawet ogólnie znanych prawd w świeży i oryginalny sposób. W swoich przemyśleniach stawia różnorodne pytania: kiedy zaczyna się zło? Kto powinien „coś z tym wszystkim zrobić”? W czym seks jest podobny do kuchni? To, że odpowiedzi na nie są zabawne, nie znaczy jeszcze, że nie są prawdziwe i trafne.

Niestety, cytaty są tu dawkowane bardzo oszczędnie: po jednym na stronę. W porównaniu z „Humorem i Mądrością Świata Dysku”, obszernym zbiorem najlepszych fragmentów z każdej z książek Pratchetta, kompaktowe „Poważnie zabawne, nieskończenie cytowalne” wypadają dość przeciętnie i mogą pozostawić pewien niedosyt. Mimo wszystko zawierają samą esencję „pratchettowości”, nie ma tam kiepskich fragmentów, to wybór najlepszych z najlepszych. Z pewnością sprawdzą się jako prezent tak dla fanów autora, jak i dla tych, którzy jeszcze nie zapoznali się z jego twórczością – jako zachęta do odkrycia całego bogactwa, humoru i mądrości Świata Dysku.

Agnieszka Kruk