Lubimyczytać.pl Sp. z o.o

„Z góry widać tylko nic” jest jak drzazga, która z każdą stroną wbija się głębiej. W przystępnej i żywo napisanej formie obnaża grzechy główne medialnego po...

Opowiem Ci bajkę…

Autor recenzji:
Tytuł książki: Z góry widać tylko nic
Autor książki: Arek Borowik
7,43 (60 ocen i 19 opinii)

Przekształcanie baśni w współczesne opowieści cieszy się sporą popularnością. By nie spoglądać daleko, wystarczy wspomnieć o projekcie Legendy Allegro, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Pokazał, że klasyczne historie można przerobić w taki sposób, by otrzymać niekonwencjonalną i świeżą kompozycję.

Arek Borowik także postanowił podjąć to wyzwanie, ale podszedł do niego z innej strony. Zamiast wywracać całość na drugą stronę, postarał się wpasować trzy historie we współczesne realia. Sprawić, by stały się one jak najbardziej prawdopodobne, ale przy tym nie straciły nic z swoich alegorycznych przesłań. I tak Złota Rybka, Czerwony Kapturek oraz Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków otrzymały nowe szaty.

Nie są to jednak wydzielone i zupełnie od siebie niezależne części. Każdą z nich puszcza w ruch niejaki Strawiński, niekompetentny pracownik biurowy. Działa on tu jako swoisty comic relief i aktywator akcji w jednym. Wprowadza humor i prezentuje dyrektorowi Maksymiukowi bajki mające uchronić go przed ciągłym zagrożeniem zwolnienia.

Od samego początku rzuca się w oczy, że autor ma doświadczenie w pisaniu scenariuszy. Swada i biegłość w budowaniu dialogów, które zajmują lwią część tekstu dobitnie o tym świadczy. Podobnie rzecz ma się z kreowaniem wiarygodnych postaci. Budzi to tym większy szacunek, gdy przyjrzymy się liczbie stworzonych przez Borowika person. Każda ma swoją historię, uzasadnienie i nie trafia tu przypadkiem.

Baśnie według Borowika zgodnie z zapowiedziami traktują o namiętnościach, które mają nie jedno imię. I tak sukcesu wciąż jest za mało a uczciwość to cecha naiwnych. Media przybierają formę bożka, który za muśnięciem czarodziejskiej różdżki może zamienić biedaka w krezusa. Zapatrzenie w tradycje i dogmaty zabija rodzinną wspólnotę. Ambicja zamiast zalety staje się kulą u nogi. Nacisk, wymuszenie i gniew to najlepszy napęd codziennych działań.

„Z góry widać tylko nic” jest jak drzazga, która z każdą stroną wbija się głębiej. W przystępnej i żywo napisanej formie obnaża grzechy główne medialnego pokolenia. Arek Borowik pokazał, że rozumie dzisiejszy świat i umie o nim opowiedzieć. Daje nam do rąk lustro, w którym możemy się przejrzeć i przekonać, że nawet jeśli nie chcemy, to jesteśmy po części członkiem tej patologii i o zgrozo, niewiele możemy na to poradzić.

Patryk RzemyszkiewiczTrwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>

Pokaż wszystkie oficjalne recenzje książek
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Powiązane treści
Patronaty tygodnia

Trzeci tom bestsellerowej serii „Czerwona Królowa”, powieść Marcina Mortki o Królewskiej Talii – pradawnym, tajemniczym artefakcie i „Drugie bicie serca”, opowieść o stawieniu czoła przyszłości – to tylko niektóre z książek, które w tym tygodniu ukażą się pod naszym patronatem. Sprawdźcie, jakie tytuły znajdziecie w księgarniach!


więcej
więcej powiązanych treści

Opinie czytelników


O książce:
Uleczę Twe serce

Mam bardzo duży problem z ocenieniem tej książki a w zasadzie całej serii. W drugiej części poznajemy historię drugiej z uratowanych dziewczyn - Li. P...

zgłoś błąd zgłoś błąd