Duńskie bułeczki przy świecach

DziewczęZksiążką DziewczęZksiążką
04.04.2017
Okładka książki Życie po duńsku. Rok w najszczęśliwszym kraju na świecie Helen Russell Logo Patronat

Kryzys zawodowo-życiowy może dopaść każdego. W szczególności zapracowanego mieszkańca wielkiego miasta. A Helen ma wszystkie objawy wypalenia zawodowego. Niedzielna niechęć do zbliżającego się tygodnia, uczucie pustki po osiągnięciu upragnionego awansu, brak perspektyw i energii do działania. Przytłacza ją życie w szarym, mglistym Londynie. Ale tak przyzwyczaiła się do tej komfortowej, ułożonej egzystencji bez chwili wolnego czasu dla siebie, że sam pomysł przeprowadzki gdziekolwiek poza Wielką Brytanię wydaje jej się absurdalny. Gdy więc jej mężowi nadarza się okazja rocznego kontraktu w Danii, Helen nie jest zadowolona. Zdanie zmienia dopiero, gdy dowiaduje się, że to jeden z najszczęśliwszych krajów na świecie. Roczny wyjazd staje się jej dziennikarskim projektem - zbadać dogłębnie skąd bierze się szczęśliwość tego kraju. I co to jest hygge...

Podczas roku spędzonego w duńskiej Jutlandii Helen dowie się co dla Duńczyków oznacza:
- design i dlaczego tak kochają meble i lampy;
- czystość i poukładane życie i dlaczego to podstawa porządku i spokoju życiu;
- hygge i dlaczego zużywają tyle świec;
- recykling i dlaczego to ekologiczne świry;
- zrównoważone życie zawodowe i dlaczego tak ważne jest połączenie rozwoju, równowagi, satysfakcji, braku stresu i wsparcia państwa;
- aktywność fizyczna i dlaczego tak wielu Duńczyków przynależy do klubów, ma różnorodne hobby i uwielbia ruch na świeżym powietrzu;
- religia i tradycja i dlaczego są tak duchowi nie będąc religijni;
- narodowa flaga i dlaczego jest dla nich tak ważna;
- początek wiosny i dlaczego w tym kraju nawet krowy tańczą;
- tradycja i dlaczego na każde święto w Danii przewidziane jest inne ciasto;
- opieka państwa i dlaczego darmowe wykształcenie to podstawa równości społecznej;
- zima. I jak ją przetrwać.

To, czego dowiaduje się Helen, sięgając po opinie wielu znawców i ekspertów, sprawia, że w końcu zaczyna rozumieć, gdzie leży podstawa szczęśliwości Duńczyków. Co więcej jej celem jest wprowadzenie wszystkich tych zasad we własnym życiu, co jest rzecz jasna powodem wielu komicznych sytuacji i niepowodzeń. A nasza przewodniczka po duńskim szczęściu pisze o nich w stylu wywołującym salwy śmiechu, z całkowitą szczerością i pełnym samokrytycyzmem zalanym morzem przecudownej ironii.

Wprawiona w pisaniu felietonów autorka tekstów publikowanych między innymi w „The Times”, „Marie Claire”, „The Guardian”, „Grazia” i „The Wall Street Journal” ze swojego wyjazdu tworzy niesamowity projekt. Wszystkie informacje jakie zdobywa dzieli na 12 miesięcy, co pozwala czytelnikowi śledzić cykl życia, natury, świąt i przyzwyczajeń mieszkańców Danii. Taka konstrukcja relacji z przygody Helen zapobiega zmęczeniu czytelnika wieloma informacjami, którymi szczodrze obdarza nas autorka. Lektura zatem nie nuży a bawi i ekscytuje. Trochę jakby była naszą własną. Co więcej – mamy genialny morał. Prostota, bliskość natury, równowaga w życiu i trochę hygge z rodziną – to klucz do spokoju i szczęścia. Do zmiany jakości życia. I aby tę jakość odzyskać wcale nie trzeba przenosić się do surowej Jutlandii. Wystarczy spróbować wprowadzić w życiu kilka zasad, które zdradza nam w swojej książce Helen Russel. Helen, która zmieniła swoje życie i odnalazła szczęście i równowagę żyjąc jak przykładna Dunka.

Polecam każdemu pasjonatowi hygge i badaczom trendów równowagi życiowej. Jeśli nim nie jesteś, ale czujesz, że życie Cię przytłacza – sięgnij po „Życie po Duńsku”. Nawet jeśli nie zapałasz natychmiastową miłością do duńskiego stylu życia, z pewnością nastrój poprawi Ci już sama lektura zabawnych perypetii pary zwariowanych anglików w surowym kraju dziwnych Wikingów.

Joanna Jurzyk