Lubimyczytać.pl Sp. z o.o

Uczulenie na świat

Autor recenzji:
Tytuł książki: Ponad wszystko
Autor książki: Nicola Yoon
7,65 (2129 ocen i 313 opinii)

Wyobraź sobie, że od dziecka jesteś zamknięty w czterech ścianach swojego domu. Nie masz pojęcia jak to jest taplać się w kałuży, wylegiwać na słońcu, biegać boso po świeżej skoszonej trawie. Nigdy nie poczułeś kropli deszczu na języku, nie ulepiłeś bałwana, nie wyszedłeś ze znajomymi do kina, a świat poznajesz tylko dzięki książkom i filmom. Przerażająca wizja, prawda?

Właśnie w takiej sytuacji jest nastoletnia Maddy, główna bohaterka powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, u której w wieku zaledwie kilku miesięcy wykryto „alergię na świat”. Wszystkie pomieszczenia, w których przybywa muszą być sterylne, a nawet najkrótszy kontakt z światem na zewnątrz mógłby skończyć się dla niej tragiczne. Dlatego wszystkie dni Maddy wyglądają podobnie: spędza czas tylko ze swoją mamą i pielęgniarką, masowo pożera książki i gra w scrabble. Pewnego dnia do domu obok wprowadzają się nowi sąsiedzi – a wśród nich rówieśnik Maddy, Olly. Od tego momentu życie dziewczyny całkowicie się odmienia…

Zaczyna się boleśnie wręcz szablonowo. Nieuleczalnie chora dziewczyna, nowy chłopak w sąsiedztwie i powoli kiełkujący romans. Pozostaje jedynie robić zakłady, czy nastąpi cudowne uzdrowienie i cukierkowy happy end, czy może jednak tragiczne, wyciskające łzy zakończenie. Tym bardziej pozytywnie zaskakujący jest kierunek, który w pewnym momencie obiera historia. I nagle okazuje się, że opowieść Nicoli Yoon ma o wiele, wiele więcej do zaoferowania niż wydawało się na początku.

Czasami czytam ulubione książki od tyłu. Zaczynam od ostatniego rozdziału i przesuwam się ku początkowi. W ten sposób bohaterowie przechodzą od nadziei do rozpaczy, od samoświadomości do zwątpienia. W romansach pary zaczynają jako kochankowie, a kończą jako dwoje obcych sobie ludzi. Książki o dorastaniu stają się powieściami o utracie sensu w życiu. Ożywają ulubieni bohaterowie.

Całość poznajemy z punktu widzenia Madeline. Razem z nią doświadczamy obezwładniającej bezsilności, poznajemy jej najskrytsze myśli i pragnienia. Jesteśmy z nią, gdy waha się nad podjęciem ryzyka i gdy przeżywa swoją pierwszą miłość. Maddy to bohaterka niezwykle prawdziwa i przekonująca, a dzięki temu, cała powieść taka jest. Nieco gorzej sprawa wygląda z Ollym –bo chociaż od niego wszystko się zaczęło, to nie on jest tutaj najważniejszy i bardzo często jest zepchnięty na ostatni plan. Najciekawszą postacią pozostaje mama Madeline: choć przez całą książkę przewija się gdzieś w tle, jej dramat w pełnej krasie ukazany jest dopiero pod koniec, stając się najmocniejszym elementem „Ponad wszystko”.

„Ponad wszystko” to kolejna bardzo przemyślana i dająca do myślenia pozycja od wydawnictwa Dolnośląskiego w serii „Uwaga Młodość”. Historia Madeline jest słodko-gorzka, boleśnie piękna i dogłębnie przejmująca – a w połączeniu z ilustracjami Davida Yoona tworzy powieść zdecydowanie wyjątkową w swoim gatunku. Idealna na melancholijny, jesienny wieczór, gdy deszcz bębni za oknem – i uświadamiająca, jak wielkie szczęście mamy, że w każdej chwili możemy na ten deszcz wyjść i poczuć zimne krople na policzkach. Gorąco polecam.

Weronika Wróblewska

Pokaż wszystkie oficjalne recenzje książek
Najpierw książka, później film: „Ponad wszystko”

Czy jest coś bardziej romantycznego od romansu niemożliwego? Kiedy kochanków dzieli czas, miejsce, podziały społeczne? Kiedy wszystko staje im na przeszkodzie i tylko miłość pcha ich ku sobie? A co, jeśli zakochani nie mogliby się nawet dotknąć? Nicola Yoon, autorka powieści młodzieżowej „Ponad wszystko", sięga po sprawdzony schemat na romans z przeszkodami.

„Ponad wszystko”, czyli urok pierwszej miłości

Opowieści o pierwszej miłości są zawsze wzruszające, ale „Ponad wszystko” (na naszych ekranach już od 9 czerwca) to historia inna niż wszystkie, a to ze względu na główną bohaterkę. Otóż Maddy (znana z „Igrzysk śmierci” Amandla Stenberg) przeżywa młodość w całkowitej niemal izolacji.

Opinie czytelników

O książce:
Księga snów

Szacun dla autorki za tak wspaniale napisaną fikcję. Nie czytałam wcześniejszych pozycji ale ta książka wciąga czytelnika i pozwala przeżyć wiele różnych emocji wraz z głównymi postaciami - Henrim, który jest w śpiączce, jego dawną dziewczyną Eddie oraz synem Henriego - Samem, który mając 13 lat jes...