Kobiety, które nienawidzą mężczyzn

Malwina Malwina
28.06.2016
Okładka książki W obcej skórze Sarah Hilary Logo Patronat

Kryminał społeczny to specyficzny rodzaj kryminału, być może nie istniejący w teorii, ale w praktyce, wiem z własnego doświadczenia, występujący dosyć często, zwłaszcza jeśli chodzi o literaturę brytyjską czy skandynawską. Już dawno (no, może tak naprawdę od czasów „Millenium” Stiega Larssona) kryminał przestał być tylko (wstydliwą) rozrywką. Ostatnimi czasy kryminały, jak to się mówi, „uczą bawiąc”. Okej, może nie do końca uczą, ale poruszają ważne społecznie tematy, co chyba jednak jakąś formą edukacji jest. Nic dziwnego, że to właśnie tego typu kryminał został okrzyknięty kryminałem roku 2015 w Wielkiej Brytanii. „W obcej skórze” Sarah Hilary to bowiem świetny przykład powieści kryminalnej podejmującej ważne kwestie społeczne, które są dla autorki nie mniej znaczące niż sama intryga.

Od początku autorka funduje nam mocne emocje. Najpierw kilka stron wstrząsających wspomnień głównej bohaterki, inspektor Marnie Rome, potem pełna napięcia scena, w której Rome i jej zawodowy partner Noah Jake znajdują w ośrodku dla ofiar przemocy domowej mężczyznę z nożem wbitym w plecy. To mąż jednej z pensjonariuszek, Hope Proctor, i to ona chciała go pozbawić życia. Choć Rome i Jake przybyli do ośrodka w związku z innym śledztwem, ich priorytetem stanie się teraz sprawa małżonków Proctor. Początkowo jasne jest, że kobieta raniła męża w ramach odwetu za lata przemocy, której doznawała z jego strony. Szybko jednak okaże się, że nie jest to wcale takie oczywiste. Sprawa skomplikuje się jeszcze bardziej, gdy Hope zniknie wraz z Simone, dziewczyną, która w życiu przecierpiała tyle, że jest już gotowa na wszystko.

Akcja „W obcej skórze” koncentruje się wokół ofiar przemocy domowej, a zatem siłą rzeczy dzieje się w świecie ponurym, nieciekawym i niebezpiecznym, zaludnionym przez osoby z problemami. W połowie książki ta bardzo hermetyczna tematyka i ten światek zaczynają nużyć, ale wtedy też autorka rzuca nowe światło na całą historię i znów robi się ciekawie, a końcówka naprawdę trzyma w napięciu. W główny wątek powieści Hilary sprawnie wplata jeszcze dwa poboczne – wątek porwanej przez braci muzułmanki Ayany
i osobistą historię detektyw Rome, która wciąż mierzy się traumą, jaką było zamordowanie jej rodziców przez przybranego brata. Rome to silna osobowość, postać wyraźnie zarysowana, ciekawa, po prostu dobrze skonstruowana. Profesjonalna w swoim fachu, twarda policjantka, jednak skrywająca dużą wrażliwość i krucha w środku. Bohaterka, która ma duży potencjał. Oby jej postać została dobrze poprowadzona w dalszych częściach cyklu.

Na uwagę zasługuje też konstrukcja innych postaci, przede wszystkim Hope i Simone, kobiet, które żyją na krawędzi. Dlaczego takie się stały, co nimi kieruje, jak wpłynęła na nie doznana przemoc – te pytania interesują autorkę. Hilary kładzie duży nacisk na tło społeczne swojej opowieści, zahaczając o takie kwestie jak nietolerancja, rasizm, fanatyzm religijny i oczywiście przemoc domowa. Bardziej jednak podkreśla te zjawiska, niż stara się je diagnozować.

Debiut Sarah Hilary to rasowy kryminał dla tych czytelników, którzy szukają historii niegłupiej i jednocześnie nie oczekują wysypu trupów. Nie jest to bowiem książka, w której co chwilę ktoś ginie, książka o mordercy, którego tożsamości nie znamy i główkujemy, by ją poznać. Miłośnicy skomplikowanych, wielowątkowych zagadek mogą być zawiedzeni. Pozostali docenią z pewnością dobre pióro, warsztat i zacięcie socjologiczne autorki.

„W obcej skórze” nie jest lekkim kryminałem, który „sam się czyta”, ale na pewno jest kryminałem wartościowym. I godnym polecenia nie tylko fanom gatunku.

Malwina Sławińska