Papież z piekła rodem?

helmans helmans
28.03.2013
Okładka książki Drugi Mesjasz Glenn Meade

Gdy w końcu mogę odłożyć przeczytaną książkę na półkę biblioteczki, czuję się smutny, a zarazem szczęśliwy. Trapię się z powodów sentymentalnych (jeżeli czytadło było przejmujące i zapadające w pamięć), lecz odczuwam również pewną dozę ekscytacji na myśl, że tuż za rogiem czeka mnie inna literacka przygoda. Lekturę „Kodu Leonarda da Vinci” przeniosłem do swojej szafki z foliałami już jakiś czas temu, obdarowując ją metką z napisem „dobra fikcja literacka”. Dzięki książce autorstwa Glenna Meade’a przyszło mi na nowo zmierzyć się z tajemnicami Watykanu, a przede wszystkim na nowo zanurzyć się w życie Jezusa Chrystusa. „Drugi Mesjasz” jest dziełem interesującym pod względem przedstawionej intrygi religijnej, dzięki czemu, w momencie odkładania ją na półkę, nie miałem większych trudności z decyzją, do jakiej kategorii ją przyporządkować.

Książka przedstawia kilka równoległych historii, które są ze sobą zazębione w sposób przemyślany i sensowny. Istnieje wprawdzie kilka zgrzytów, dzięki którym literacki mechanizm wydaje z siebie nieprzyzwoite androńskie dźwięki, lecz koniec końców, wizyta u mechanika nie jest konieczna. Za głównych bohaterów powieści można uznać Jacka Cane’a – archeologa, pasjonata zamierzchłych historii oraz Johna Becketa – nowo wybranego papieża, który zamierza otworzyć katolicką puszkę Pandory, wypuszczając do publicznej wiadomości wszystkie skrywane tajemnice Kościoła Katolickiego. Ponadto, splot wydarzeń zaczyna się komplikować w momencie odkrycia zwoju znad Morza Martwego, który może podważyć boskość Jezusa Chrystusa. To właśnie ten wątek jest rdzeniem książki. To on jest odpowiedzialny za ciągłość wydarzeń i rozsiewanie wokół siebie aury zagadkowości. Stopniowe rozwijanie zwoju wyzwala w czytelniku chęć przeczytania całości zawartości, lecz dzięki „uprzejmości” autora, odbiorca karmiony jest małymi porcjami w systematycznych odstępach czasu. Nie jest to wada, lecz dla kogoś niecierpliwego może być frustrującym posunięciem.

Szalone tempo wydarzeń i pierwszorzędnie nakreślona akcja, zaszczepiła w czytelniku zainteresowanie i niemożność oderwania się od lektury. Relacjonowane jest to w sposób dynamiczny, przy jednoczesnym zwiedzaniu wspaniałych lokacji – od Rzymu aż po Morze Martwe. Z drugiej jednak strony, w pewnych momentach chciałoby się przystanąć i zaczerpnąć tchu, poznać prastarą historię i kilka tajemnic Watykanu. W książce wspomniane są tylko ogólniki, które mogą sugerować czytelnikowi jakie sekrety skrywa stolica apostolska. Szkoda, gdyż autor mógłby popuścić wodzy fantazji i przedstawić swoje własne projekcje wyobraźni. Dodatkowo, w publikacji zabrakło jakiegokolwiek epilogu, który mógłby przestawiać potencjalne, niszczycielskie skutki dla wiary chrześcijańskiej.

„Drugi Mesjasz” jest publikacją udaną, skierowaną w szczególności do osób, lubujących się w spiskach i religijnych knowaniach. Nie jest to książka nierealna, gdyż możliwe, że pewnego dnia archiwa watykańskie zostaną otwarte do publicznej wiadomości, odkrywając być może jeszcze gorsze misteria, niż te przedstawiona w dziele Glenna Meade’a. Osobiście jednak muszę przyznać, że po przeczytaniu publikacji mam pewien niedosyt. Zabrakło większej ilości tajemnic i faktów historycznych. Dlatego też, szufladkuję książkę z metką „przeciętna fikcja literacka”, lecz z niecierpliwością czekam na kolejne pozycje książkowe autora.

Damian Hejmanowski